משרד הבריאות: "מעבדת מיי הריטג' תפעל בשבוע הבא; נגיע בקרוב ל-30 אלף בדיקות קורונה ביום"

ההחלטה לפתוח את המעבדה הגיעה לאחר שהמיזם הוקפא ועוכב ללא הסברים ברורים ■ ההודעה מגיעה על רקע העלייה החדה בביקוש לבדיקות בימים האחרונים, מאז ששר הבריאות, יולי אדלשטיין, הודיע על הרחבת הקריטריונים לאישור הבדיקות

שגיא כהן
שגיא כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מעבדה לבדיקות קורונה
מעבדה לבדיקות קורונהצילום: אמיל סלמן

משרד הבריאות הודיע הערב כי מעבדת בדיקות הקורונה של חברת מייהריטג' הישראלית ו-BGI הסינית צפויה להתחיל לפעול בשבוע הבא. בנוסף המשרד הודיע כי הוא פועל מול משרד האוצר להוספת יותר מ-200 תקני כוח אדם למעבדות בתי החולים וקופות החולים.

ההודעה מגיעה על רקע העלייה החדה בביקוש לבדיקות בימים האחרונים, מאז ששר הבריאות, יולי אדלשטיין, הודיע על הרחבת הקריטריונים לאישור הבדיקות. לאור זאת, במעבדות התלוננו בימים האחרונים על מחסור בכוח האדם ואי עמידה בעומס - שמגביל את יכולת הבדיקות.

על פי משרד הבריאות, "נשלחו דגימות קורונה לצורך תיקוף למעבדת מיי הריטג', שתפענח אותן בימים הקרובים. ככל שהניסוי יהיה מוצלח, בשבוע הבא צפויה להתחיל לפעול המעבדה החדשה של החברה, שתוכל לבצע בשלב הראשון עד 2,000 בדיקות ביום ובהמשך כ-10,000 מדי יום".

המשרד הודיע כי השבוע יכולת ביצוע הבדיקות הגיעה ל-12 אלף ביום; ושהוספת התקנים ופתיחת המעבדה תאפשר כבר בשבועות הקרובים הגעה ליכולת ביצוע 30 אלף בדיקות ביום. עם זאת, היעד של 30 אלף בדיקות ביום הוצב על ידי הממשלה כבר בתחילת אפריל, אך ישראל מעולם לא התקרבה לכך. באחרונה חזר משרד הבריאות וטען כמה פעמים כי יכולת ביצוע הבדיקות מסתכמת ב-15 אלף ביום. עם זאת, כפי שנראה כרגע גם למספר זה מתקשים מאוד להגיע.

ההסכם בין מייהריטג' למשרד הבריאות נחתם בסוף אפריל. המעבדה תהיה עצמאית ותפעל בנפרד ממערך המעבדות הקיים הפועל כיום לבדיקות קורונה. היא תשתמש בציוד ובחומרים של חברת BGI הסינית, ותופעל על ידי עובדי החברה הישראלים שיגוייסו על ידי מיי הריטג'.

ההחלטה לפתוח את המעבדה הגיעה לאחר שהמיזם הוקפא ועוכב ללא הסברים ברורים. לפי חלק מהפרסומים, הסיבה היתה דאגה שמידע גנטי של ישראלים יעבור לידיים זרות.

עם זאת, פתיחת המעבדה עלולה להעלות שוב את סימני השאלה סביב ציוד הבדיקות של BGI. במהלך נפרד, נרכשו באפריל ב-90 מיליון שקל ציוד וחומרים של BGI הסינית כדי לתגבר את המעבדות הקיימות של קופות החולים. אך כפי שפורסם לראשונה ב-TheMarker, במעבדות סירבו לעבוד עם הציוד של BGI הסינית, מכיוון שהוא פחות מתקדם מהציוד הקיים, מצריך יותר עבודה ידנית - מה שמעורר בעיות יעילות ובטיחות.

בהמשך לפרסום הזה, השבוע הבהירה BGI העולמית שכל הציוד סופק בהתאם לחוזה ולדרישות של משרד הבריאות; ושהיא פועלת כדי לספק את הדרישות שעלו לציוד אוטומטי לחלוטין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker