אירוע ההדבקה בגימנסיה - הגדול מתחילת המגפה; 65% מהנדבקים ללא סימפטומים

ככל הנראה מדובר באחד מאירועי ההדבקה הגדולים בעולם בבתי ספר ■ רבע מהנדבקים הם ממעגל שני - בני משפחה וחברים של תלמידי הגימנסיה ■ לעומת זאת, בתיכון בחדרה מספר הנדבקים נמוך יחסית

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הגימנסיה העברית בירושלים
הגימנסיה העברית בירושליםצילום: אוהד צויגנברג

אירוע ההדבקה בגימנסיה העברית בירושלים מסתמן כאירוע ההדבקה הגדול ביותר שהתרחש במהלך מגפת הקורונה בישראל, וככל הנראה אחד מאירועי ההדבקה הגדולים בעולם בבתי ספר. האירוע נמצא עדיין בחקירה מתמשכת של משרד הבריאות.

לפי נתוני המשרד העדכניים, עד כה הגיע מספר הנדבקים כתוצאה מהאירוע לכ-220 בני אדם, מהם 141 תלמידים, 22 מורים ואנשי צוות, ועוד 55 מקרים מאומתים של מעגל שני: בני משפחה וחברים שהיו במגע עם התלמידים של הגימנסיה. חלק מהנדבקים הם תלמידים מבתי ספר אחרים בעיר שהיו במגע עם תלמידי הגימנסיה שנדבקו, מה שהוביל להדבקות נוספות וסגירה של בתי ספר. עוד נודע ל-TheMarker כי נכון לעכשיו, רוב הנדבקים בגימנסיה, כ- 65% מהם, הם ללא סימפטומים או שטרם פיתחו סימפטומים של קורונה.

בית ספר תיכון נוסף שבו מבוצעות לכל התלמידים והצוות, יותר מ-2,000 איש, הוא התיכון הרב תחומי בחדרה. לפי מידע ראשוני, מספר הנדבקים בבית הספר לא עולה כרגע על עשרה. כלומר, ההדבקה בגימנסיה חריגה ביותר בהיקפה. במשרד הבריאות אומרים כי חקירת האירוע עדיין בעיצומה, לרבות החקירות האפידמיולוגיות והמעקב אחר הנדבקים, אך כבר כעת מסתמן כי היו שני מוקדי הדבקה מרכזיים בבית הספר. ייתכן כי מהירות התגובה בחדרה של סגירת בית הספר ובידוד הנדבקים ומי שבאו איתם במגע מנעו התפרצות גדולה בהרבה.

מבצע הדיגום של התלמידים בשני בתי הספר הללו שכולל אלפי בדיקות וכן בדיקות מעקב כעבור מספר ימים, וכן בדיקות בעשרות בתי ספר נוספים שבהם בודקים בהיקפים קטנים יותר, מטיל עומס רב על מערכת הבדיקות של קופות החולים, שהמעבדות שלהן עובדות בקצה גבול היכולת שלהן. העומס יוצר עיכובים בדיגום וכן בקבלת התוצאות של כלל הנבדקים.

במקביל, חלה עלייה בביקוש לבדיקות בציבור הרחב. בימים אחרונים נמצאו עשרות רבות של מקרי קורונה חדשים בפיזור ארצי נרחב, כולל מקרים בודדים ביישובים רבים שונים ברחבי הארץ. מלבד הגימנסיה ומערכת החינוך בכללותה, מוקד נוסף של הדבקה הוא קהילת העובדים הזרים עם עשרות חולים חדשים בימים האחרונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker