הקרב על החופש הגדול: הסתדרות המורים מאיימת לא לקצר את החופש ב-9 ימים

במשרד החינוך שוקלים לחייב את מורי כיתות י' להאריך את שנת הלימודים ■ היום הודיעה מזכ"לית הסתדרות המורים כי אם מורי כיתות י' לא יעבדו תשעה ימים נוספים בחופש הגדול - גם מורי בתי הספר היסודיים, חטיבות הביניים והגננות לא יעבדו ימים נוספים

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד
מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דודצילום: אמיל סלמן

על רקע העלייה במספר המורים חולי הקורונה והתפרצות הנגיף ביותר מ-80 מוסדות ברחבי הארץ, ארגוני המורים ממשיכים במאבקם אחד נגד השני על קיצור החופש הגדול.

היום הודיעה מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד, כי אם מורי כיתות י' השייכים לארגון המורים לא יעבדו תשעה ימים נוספים בחופש הגדול, אז גם מורי בתי הספר היסודיים, חטיבות הביניים והגננות לא יעבדו תשעה ימים נוספים בחופש הגדול. בכירים במשרד החינוך נוטים לחייב את מורי כיתה י' לעבוד תשעה ימים נוספים בחופש הגדול.

במקביל למאבק בין ארגוני המורים על החופש הגדול, הודיע בתחילת השבוע יו"ר ארגון המורים, רן ארז, כי הוא תומך בביטול הלימודים בתיכונים ומעבר ללמידה מרחוק. היום שלח ארז מכתב לראש הממשלה, בנימין נתניהו, בנושא. בעקבות כך, חודש לאחר חידוש הלימודים, העבירה היום בן דוד מכתב לנתניהו בו היא מבקשת לחזור לשיטת הקפסולות בכיתות א'-ג'. 

רן ארז
יו"ר ארגון המורים, רן ארזצילום: עופר וקנין

הלימודים בבתי הספר הופסקו למשך חודשיים. ההחלטה להשבית את מערכת החינוך התקבלה ב-15 במארס והם חודשו באופן מלא רק ב-17 במאי. 

עם זאת, הסתדרות המורים סירבה לקיים משא ומתן מול משרדי הממשלה על החזרת הימים שהתלמידים הפסידו עבור אפריל ועבור מאי, אלא רק על מארס - אז הסכימה להחזיר תשעה ימי עבודה במהלך החופש הגדול, ואילו ארגון המורים סירב לקיים משא ומתן בכלל על קיצור החופש הגדול. 

בנוסף, משרד החינוך סירב ליישם את החלטת הממשלה שקבעה כי יש לחייב את המורים בעבודה בחופש הגדול ולהפחית בתמורה באופן משמעותי את עבודתם מרחוק במהלך תקופת ההשבתה מבלי לפגוע בשכרם. במקום זאת, בחר משרד החינוך לממן ב-700 מיליון שקל קייטונות לתלמידים במהלך יולי, באמצעות תשלומי הורים של עד 450 שקל לתלמיד. 

כעת, המשרד מצא את עצמו במלחמה בין שני ארגוני המורים: בשבוע שעבר, כשהקורונה החלה להתפרץ במערכת החינוך, הודיעה בן דוד כי כל עוד ארגון המורים, בראשות ארז, לא יסכים לקצר את החופש הגדול בתשעה ימים עבור כיתות י' היא תבטל את ההסכם שהושג מולה.

ארז אמר כי הציע לבן דוד לשתף פעולה במאבק נגד קיצור החופש הגדול עוד במארס, אך היא בחרה להגיע להסכמות מול המדינה שאינן מחייבות את הארגון שלו. מנגד, בן דוד אמרה כי במעמד החתימה על ההסכם הובטח לה על ידי נציגי משרד החינוך והאוצר כי גם מורי כיתות י' יחויבו בהחזר ימים בחופש הגדול. 

ארז סירב למשא ומתן מול המדינה על קיצור החופש הגדול, ומורי התיכונים המשיכו בלמידה מרחוק על אף שמשרד החינוך לא הסדיר מעולם את עבודתם באותה תקופה. בן דוד הסכימה להחזיר תשעה ימים רק עבור הפסד ימי הלימודים של מארס, וסירבה לקיים משא ומתן על אובדן ימי הלימודים של אפריל ומאי, או על ביטול חופשת ל"ג בעומר. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker