ועדת הכספים במרוץ להרחבת המענק למעסיקים

המענק בגין עובדים שהוחזרו לפני יוני יהיה מופחת – 3,500 שקל, לעומת 7,500 שקל בגין כל עובד שיוחזר לעבודה ב-15-1 ביוני

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה גפני בישיבה של ועדת הכספיםצילום: אמיל סלמן

חברי הכנסת בוועדת הכספים פועלים להרחבת המענק שתשלם הממשלה למעסיקים בגין החזרת עובדים, הצפוי להיחקק בקריאה שנייה ושלישית בשבוע הבא. הוועדה דנה היום (רביעי) בהצעת החוק בעניין, והדיון צפוי להמשיך הבוקר.

עוד לפני הדיון הכריז שר האוצר, ישראל כ"ץ, כי גם מעסיקים שהחזירו עובדים מחל"ת ב-30-19 באפריל יקבלו מענק בסך 3,500 שקל בגין כל עובד. הצעת החוק שאושרה השבוע בקריאה ראשונה קבעה כי מעסיקים שהחזירו עובדים לפני מאי לא יקבלו בגינם דבר. שר הכלכלה, עמיר פרץ, פעל להכללתם של מעסיקים כאלה במתווה.

אף שמאמציו הצליחו, המענק בגין עובדים שהוחזרו לפני חודש יוני יהיה מופחת – 3,500 שקל, לעומת 7,500 שקל בגין כל עובד שיוחזר לעבודה ב-15-1 ביוני.

הממונה על התקציבים במשרד האוצר, שאול מרידור, הגן בדיון על ההבחנה הזאת, באומרו כי המענק נועד לתמרץ קבלת עובדים לעבודה, וכי "אין שום דבר שנעשה היום, שישנה את הפעולות שאנשים עשו באפריל".

בדיון בוועדה עלו טענות רבות נגד המתווה המתוכנן. בין השאר, הוזכר כי רצפת השכר שנקבעה כמזכה במענק, 3,300 שקל בחודש, אינה מתמרצת העסקה של עובדים המועסקים בכ-60% או פחות בשכר המינימום (שהוא 5,300 שקל בחודש למשרה מלאה). איגוד המסעדות ביקש שהרצפה תונמך ל-2,200 שקל, ושהמענק בגין עובדים שהוחזרו לעבודה במאי יוגדל.

ח"כ עופר כסיף (הרשימה המשותפת) אמר כי שלילת המענק בגין החזרה לעבודה של מבקשי מקלט היא "סאדיזם".

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), וחברי כנסת נוספים מחו על כך שלא הוקצו השנה תקציבים לעידוד תעסוקה לפי התוכניות של משרד הכלכלה לסבסוד קליטת עובדים, המעניקות עדיפות לקליטה של עובדים ערבים וחרדים.

נוסף על טענות אלה, פנתה עמותת איתך-מעכי לשר האוצר והעירה כי המתווה המוצע קושר את הזכאות למענק בקבלת דמי אבטלה בעת משבר הקורונה, ועל כן אינו מעודד החזרה לעבודה של נשים בגילים 66-62 המקבלות קצבת זקנה ולא דמי אבטלה, ושל צעירים גילים 19-18 שאינם זכאים לדמי אבטלה.

עוד נטען בפניית העמותה כי המתווה פותח פתח לבחירה פרטנית של העובדים שיוחזרו, ומעורר חשש לאפליה נגד נשים, הורים, מבוגרים, עובדים ותיקים ומי שמצבם הבריאותי אינו תקין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker