"התנפלות": הנוהל החדש לטיפול בבית ספר שהתגלה בו חולה קורונה

לוח זמנים קצר עד למצב של בידוד, בדיקות ו"סגירת מעגל" שימנע המשך הדבקה - כך זה יעבוד

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בית ספר יסודי בתל אביב
בית ספר יסודי בתל אביבצילום: עיריית תל אביב-יפ

במשרד הבריאות חידדו השבוע את נוהל "ההתנפלות" על בית ספר שהתגלה בו חולה קורונה תוך קביעת לוח זמנים קצר עד למצב של בידוד, בדיקות ו"סגירת מעגל" שימנע המשך הדבקה.

לפי הנוהל החדש, ברגע שמזוהה חולה בבית ספר (תלמיד או מורה), מגיעים אליו אנשי משרד הבריאות בתוך שעה מקבלת התוצאה ומבצעים חקירה אפידמיולוגית שבודקת עם מי בא במגע. אחרי הבירור, מפיקים רשימות של כל מי שבאו עם החולה במגע, מחלקים את הרשימות לפי ארבע הקופות, ומעבירים לכל קופה את רשימת מבוטחיה שעליה לדגום. הקופות אמורות להתקשר לכל האנשים ברשימה, לזמן אותם לבדיקה ולהתחיל לדגום אותם בתוך שלוש שעות. אם נכנסים לשעות הערב, יוכלו הקופות לדגום למחרת מוקדם בבוקר. במקביל, מבודדים את כל מי שאולי בא במגע עם החולה.  

כך, בעוד שבאירוע הגימנסיה שגם נכנס לתוך חג השבועות ושבת, ההתנהלות הייתה איטית יחסית, אתמול (יום ב') בערב כבר בוצעו בדיקות מהירות ויעילות למאות תלמידים ואנשי צוות בבית ספר תיכון בחדרה, שבו התגלתה תלמידה חולת קורונה.  

מאז פתיחת מערכת החינוך באופן מלא, ב-18 במאי, התגלו מקרי קורונה ב-47 בתי ספר שונים ברחבי הארץ. מספר בתי הספר שנסגרו עלה ל-31, ומספר החולים הכולל במערכת החינוך הגיע ל-217. לפי הערכות, מספר התלמידים והמורים השוהים בבידוד עלה היום (שלישי) ל-10,000 איש, בהשוואה ל-6,200 אתמול, אך הנתונים עדיין לא סופיים, וחלק מהמקרים עדיין נמצאים בבירור. נכון להיום יש יותר מ-210 מקרי הדבקה של מורים ותלמידים במערכת החינוך.

עם העלייה הגדולה במספר מקרי הקורונה במוסדות החינוך, במשרד הבריאות היו רוצים לראות סגירה של של חטיבות הביניים והתיכונים ומעבר ללמידה מרחוק בבתי הספר הללו, שסגירתם לא מאיימת על הפעילות במשק. בבתי ספר שונים ברחבי הארץ כבר הודיעו עצמאית על מעבר להוראה מרחוק ודילול הכיתות במהלך השבוע.

עם זאת, כרגע האמירות הרשמיות של שר החינוך גלנט ושל שר הבריאות יולי אדלשטיין מתנגדות לסגירה. היום הצהיר אדלשטיין כי "לא בקלות אנחנו נסגור עסקים או בתי ספר - נצטרך לחיות בכלים שלובים, ולכן נרחיב את מעגל הבדיקות כולל א-סימפטומטיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker