הכלכלנית הראשית מתקנת: מושבתי הקורונה הרוויחו בעבר 7,500 שקל ולא 6,300 שקל

גם הקורונה הוכיחה – לגברים יהודים מעל גיל 35 בעלי תואר אקדמי בתחום המדעים, הסיכוי הנמוך ביותר להיפגע בשוק העבודה ■ הפגיעים יותר הם נשים, צעירים, חרדים ובעיקר הלא משכילים

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עמדה לבדיקת קורונה בירושלים
עמדה לבדיקת קורונה בירושליםצילום: אוהד צויגנברג

דו"ח שפרסמה הכלכלנית הראשית באוצר (שלישי), שירה גרינברג, בדק מאפיינים דמוגרפיים של המושבתים (לא עבדו בתקופת הקורונה), וכן את הגורמים לפערי השכר בין המושבתים ואלו שלא הושבתו.

על פי הניתוח, עמד השכר החודשי הממוצע של המושבתים ב-2017 על 7,577 שקל, לעומת 12,136 שקל בקרב מי שלא הושבת (פער של 38%). בכך מתוקן פרסום קודם של הכלכלנית בו צוין שכרם של המושבתים כעומד על 6,342 שקל. הפער נובע מבדיקה נוכחית ברמת הפרט, בעוד הפרסום הקודם התקבל ברמת החברות והתייחס לשכר למשרה בודדת.

על פי הדו"ח המתוקן, שיעורי ההשבתה גבוהים במיוחד בקרב האוכלוסייה החרדית. עד השבוע הראשון של חודש אפריל הושבתו 27% מהמועסקים החרדים בגילאי 70-25 שעבדו ב-2017  (8% יותר משיעור ההשבתה הכללי). 

שיעור ההשבתה של נשים (21% בממוצע) גבוהים ביחס לאלו של גברים (16% בממוצע) בכל קבוצות האוכלוסייה. סיכוי ההשבתה הגבוה של נשים מתקבל בעיקר ברמות השכר הנמוכות יחסית (עד 10,000 שקל). בסה"כ 56% מהמושבתים הן נשים.

השכר החציוני קורונה

גם שיעור ההשבתה בקרב הצעירים גבוה במיוחד. בעוד ששיעור ההשבתה של גילאי 34-25 עמד על 24% - בגילאי 54-45 השיעור עמד על 17% בלבד. 46% מהמושבתים שנרשמו בשירות התעסוקה עד תחילת חודש אפריל הם מתחת לגיל 34 כששליש מהם בגילאי 24-15.

השכלה גבוהה מסייעת 

שיעור המושבתות בקרב מי שאינן מחזיקות בתואר אקדמי (24%) כפול מבעלות תואר (12%), וקצת יותר מכך בקרב הגברים (18% ו-8% בהתאמה). 89% מהמושבתים הם ללא תואר אקדמי. הסיכוי להיות מושבת קטן במיוחד בקרב בעלי תואר ראשון בתחומים הריאליים (פיזיקה, מתמטיקה, מדעי המחשב והנדסה). כך למשל, שיעור המושבתים בקרב מי שלמד מתמטיקה או מדעי המחשב נמוך ביותר מפי שניים מבעל תואר במשפטים.

שכר ממוצע קורונה

בשורה תחתונה קובעת הכלכלנית, כי הסיכוי של נשים להיות מושבתות גבוה בממוצע בכ-5.5% מזה של גברים; הסיכוי של חרדים להיות מושבתים גבוה בממוצע בכ-6% מיהודים שאינם חרדים; ושל ערבים נמוך בכ-4%.

"אם ניקח לדוגמה את הגיל החציוני של גבר יהודי שאינו חרדי מושבת (40) ואת השכר החציוני שלו (8,000 שקל) ונבחן את המקרה שבו למושבת אין תואר ראשון, נקבל שסיכוי ההשבתה של נשים גבוהים ב-27%, של חרדים ב-28% ושל ערבים נמוכים ב-19%. במידה והפרט בדוגמה היה בעל תואר ראשון לפחות, סיכויי ההשבתה שלו היו פוחתים ב-42%. עיקר פער השכר בין המושבתים והמועסקים נובע מכך שהמושבתים צעירים יחסית וברמת השכלה יחסית נמוכה. הדבר נכון בכל קבוצות האוכלוסייה, גם עבור נשים וגם עבור גברים".

שירה גרינברג, הכלכלנית הראשית של משרד האוצר
שירה גרינברג, הכלכלנית הראשית של משרד האוצרצילום: שאולי לנדנר

התרחבות צפויה בפערי ההכנסות

עוד נתון העולה מן הדו"ח, קובע כי עיקר הפער בשכר בין כלל המושבתים והמועסקים נובע מפערי השכר בתוך הקבוצה היהודית שאינה חרדית. ביתר קבוצות האוכלוסייה - המתאפיינות באופן כללי בשכר נמוך יותר - פערי השכר בין המושבתים ואלו שלא הושבתו נמוכים באופן משמעותי. כך, בעוד שהפער בין מושבתים ומועסקים בקרב גברים יהודים שאינם חרדים עומד על 37% (31% בקרב הנשים), הפער עומד על 16% ו-14% בקרב גברים חרדים וערבים בהתאמה (16% ו-21% בקרב הנשים בהתאמה).

ניתוח ברמת משקי הבית העלה כי שיעורי ההשבתה במשקי הבית בעלי ההכנסות הנמוכות - גבוהים יחסית, כך גם שיעור המפוטרים. שיעור משקי הבית שבהם שני בני הזוג הושבתו ברמת ההכנסות הנמוכה, גבוה בממוצע פי ששה מהשיעור במשקי הבית ברמת ההכנסות הגבוהה, בכל קבוצות האוכלוסייה. ממצאים אלו מצביעים על התרחבות צפויה בפערי ההכנסות ואי השוויון בין משקי הבית.

בשורה תחתונה קובעת הכלכלנית הראשית, כי "ממצאי הניתוח ממחישים שפערים בהון אנושי (מערכת חינוך, מערכת השכלה גבוהה והכשרות מקצועיות) משפיעים לא רק על השכר, אלא גם על הפגיעות במשברים כלכליים. יש להמשיך ולעקוב אחר קצב התאוששות שוק העבודה ולחזור ולאפיין את אוכלוסיית דורשי העבודה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker