האוצר הבטיח סיוע למשק ב-100 מיליארד שקל - עד כה שולמו פחות מ-40 מיליארד

סגן הממונה על התקציבים אמר בכנסת כי קצב הביצוע של תוכניות הסיוע היה נמוך באפריל – אבל זינק במאי ■ ח"כ עודד פורר: "במשך חודשיים הממשלה הונתה את הציבור" ■ באוצר שוקלים תוכנית סיוע לענף התיירות ב-300 מיליון שקל

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישראל כ"ץ
ישראל כ"ץצילום: אוהד צויגנברג

הממשלה הוציאה עד כה לפועל קצת פחות ממחצית מ-80 מיליארד השקלים שאישרה הכנסת בתוכנית הסיוע להתמודדות עם משבר הקורונה, לעומת כחמישית בלבד עד לפני חודש – כך אמר הבוקר (שני) סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר, יוגב גרדוס.

גרדוס דיבר בוועדת הכספים של הכנסת, שדנה בהצעה הממשלתית לתיקון חוק יסוד: משק המדינה. התיקון נועד להגדיל את תוכנית הסיוע לכ-100 מיליארד שקל – הגדלה שעליה הכריז משרד האוצר כבר לפני כמה שבועות. התוספת לתוכנית כוללת כמה תוכניות שהממשלה הכריזה עליהן בחודשיים האחרונים אבל עדיין לא יצאו לפועל, ובהן המענק לעידוד התעסוקה בסך כ-6 מיליארד שקל - שהצעת החוק בעניינו אושרה אתמול - וקרן הלוואות בערבות המדינה לעסקים בסיכון בסך כ-4 מיליארד שקל.

לדברי גרדוס, הביצוע במזומן - לרבות אשראי שניתן – מסתכם עד כה בכ-37 מיליארד שקל, לעומת כ-16.3 מיליארד שקל בסוף אפריל. חברי כנסת בוועדה תהו מדוע משרד האוצר מבקש להגדיל את התוכנית אם כמחצית מהכסף שיועד לה עדיין לא יצא. יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), דרש לקבל פירוט על ייעוד הכספים, ואמר: "ועדת הכספים לא תהיה כספומט שתעביר את הכסף לממשלה לכל דבר שהיא תרצה".

גרדוס השיב לחברי הכנסת: "לא ציפינו להוציא את כל הכסף בתוך חודש. למשל, את תשלומי החל"ת של יולי לא מוציאים באפריל. הביצוע באפריל היה נמוך מכפי ששיערנו שיהיה. הביצוע במאי גבוה בהרבה. כמו כן, שר האוצר החדש הנחה אותנו לא להוציא תוכניות לפני שיודעים לבצע אותן. בשבועות האחרונים קרה שהוצגו תוכניות כאלה, בגלל הלחץ הציבורי וגם מפני שרצינו לתת ודאות לציבור. אפשר לדון בשאלה אם זו היתה טעות".

קניות בתל אביב בצל הקורונה. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה
קניות בתל אביב בצל הקורונה. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבהצילום: עופר וקנין

גרדוס ציין כי בימים אלה דן משרד האוצר עם משרד התיירות על תוכנית סיוע לענף התיירות בסך 300 מיליון שקל. הוא הוסיף כי השיעור הכולל של ערבות המדינה בקרן ההלוואות לעסקים בסיכון יהיה 60%.

גרדוס אמר כי לפי מדד של קרן המטבע לחומרות ההגבלות שהוטלו על הכלכלה בעקבות משבר הקורונה, ישראל היתה מהמדינות המחמירות ביותר בעולם בהגבלות – וכי בהתאם לכך, עוצמת הפגיעה במשק היתה רבה. "השנה תהיה הראשונה מאז קום המדינה שבה התוצר יקטן ברמה שנתית", הוא אמר. "זה לא קרה מעולם, גם לא בשנה של מלחמת יום הכיפורים. המשבר הנוכחי חריג. הוא ילווה אותנו בשנים הקרובות, ויתבטא גם בפגיעה ברמת החיים. אנחנו צופים אובדן של הכנסות ממשלה בכ-60 מיליארד שקל ב-2020, אבל הנתון הזה משתנה מיום ליום. בשיא המשבר הגענו לאבטלה של 26%-25%, לרבות עובדים בחל"ת. כעת אנחנו כבר רואים נתונים חיוביים מאוד של חזרה לעבודה".

לדברי גרדוס, "ביחס החוב תוצר, שירד בשנים האחרונות – חזרנו עשר שנים לאחור בתוך חודשיים. זה דבר חיובי מבחינתנו – שמרנו כרית בדיוק בשביל משבר כזה, או משבר גיאופוליטי או אחר שיכול הגיע. יכול להיות שבחודשים הקרובים יבוא עוד משבר – משבר גיאופוליטי, גל שני של קורונה או משהו אחר. צריך לזכור את זה. אנו צריכים להיות ערוכים לתרחישים נוספים.

ח"כ עודד פורר
ח"כ עודד פוררצילום: תומר אפלבאום

"מבחינת יחס החוב לתוצר, צריך להבין שיכולות הממשלה יהיו מוגבלות באיזשהו שלב, אף שעדיין לא הגענו לשלב הזה. מה שיעצור אותנו לא יהיה מספר שאנחנו נקבע, אלא מספר שיקבעו משקיעים וחברות הדירוג. ב-2002 יחס החוב לתוצר היה כ-100%, והתשואות לפדיון על אג"ח של הממשלה היו כ-12%. הגענו למצב שבו הגיוס היה כמעט בלתי- אפשרי, ונסענו לארה"ב כדי לקבל ממנה ערבויות להנפקת אג"ח".

ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו), שעמד בראש ועדת הכספים הזמנית בשבועות האחרונים, אמר: "במשך חודשיים הממשלה הונתה את הציבור, גם כאן בוועדה. שום דבר ממה שמנכ"ל משרד האוצר היוצא אמר שיקרה לא קרה. ירקו בפני הציבור. כבר בתחילת מאי שר האוצר דאז התחייב בפנינו שבעוד שנייה הוא מקים קרן הלוואות לעסקים בסיכון. יש לי חדשות: העסקים שהיו בסיכון היו צריכים את ההלוואות האלה כבר מתו, ואם לא – הם בגסיסה".

ח"כ ינון אזולאי (ש"ס) קרא לממשלה לאפשר את תשלום מענק התעסוקה גם לעמותות הנתמכות על ידי המדינה. הצעת החוק בעניין המענק, שאושרה אתמול בממשלה, מונעת מעמותות כאלה את הזכאות למענק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker