אחרי המאבקים והביקורת: כך יחולק הכסף לעסקים שיחזירו עובדים לעבודה

הממשלה אישרה את הצעת החוק למענק עידוד תעסוקה, שתועבר כעת לחקיקה בכנסת ■ לפי ההצעה, עסקים יקבלו 7,500 שקל בגין כל עובד שיוחזר לעבודה מ-1 ביוני ■ לא תחול כל הגבלה על מספר העובדים שאפשר להשיב ועל הסכום שכל עסק יקבל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר האוצר, ישראל כ"ץ

הממשלה אישרה היום (א') את טיוטת חוק מענק עידוד תעסוקה, בהתאם לעקרונות שהציג בשבוע שעבר משרד האוצר. לפי הצעת החוק הממשלתית, שתעבור עתה לחקיקה בכנסת, עסקים יקבלו 7,500 שקל בגין כל עובד שיוחזר לעבודה מ-1 ביוני ו-3,500 שקל בגין כל עובד שהוחזר במהלך מאי, בתנאי שהעובדים יועסקו עד ספטמבר לפחות. 

הצעת החוק קובעת כי לא תחול כל הגבלה על מספר העובדים שאפשר להשיב ועל הסכום שכל עסק יקבל. המענק ישולם בגין עובדים ששכרם החודשי הוא 3,300 שקל לפחות, וניתן יהיה לקבלו גם בגין עובדים במשרות חלקיות ובמשמרות. על פי טיוטת החוק שאושרה, לא ישולם מענק למעסיק שהחזיר עובדים במשך אפריל או למי שלא הוציא את עובדיו לחל"ת. עם זאת, במשרד האוצר שוקלים אם לתת מענה למעסיקים כאלה באמצעות מענקים נוספים בסך 500 מיליון שקל. השר כ"ץ הצהיר אתמול כי ההחלטה בנושא תתקבל בהמשך, לאחר עריכת שימוע לציבור. 

ייבחנו חלופות נוספות לחלוקת הכסף

המענק יינתן בארבע פעימות שוות בכל חודש, בגין כל עובד זכאי, וישולם מיולי בגין משכורות מאי ויוני. לאחר מכן, ישולם המענק באוגוסט, ספטמבר ואוקטובר — מיד לאחר תשלום המשכורת לעובד ודיווח של העובד והמעסיק לשירות התעסוקה, שנועד להבטיח שהעובדים יועסקו במשך חצי שנה. קבלת המענק תיעשה על ידי רישום המעסיק והעובד בשירות התעסוקה באמצעות טופס אלקטרוני. לאחר הדיווח, המענק יועבר על ידי רשות המסים ישירות לחשבון הבנק של העסק.

לפי טיוטת החוק, למענק יהיו זכאים מעסיקים שיקלטו עובד שקיבל דמי אבטלה בגין מאי, ולחלופין עובד בן 67 לפחות שקיבל "מענק הסתגלות" בגין מאי למי שעבודתם הופסקה בעקבות משבר הקורונה, או עובד שקיבל הבטחת הכנסה בגין מאי.

בתחילת הישיבה אמר ראש הממשלה: "בישיבת הקבינט בשבוע שעבר הנחתי לעדכן את תוכנית הסיוע הכלכלית, כך שגם מעסיקים שלא הוציאו את העובדים לחל"ת במהלך המשבר יזכו לקבל פיצוי משמעותי. כמה שרים העלו את הנושא ואני חושב שזה עניין שצריך לבחון אותו. היום שר האוצר יציג את התוכנית המלאה לעידוד התעסוקה במשק. ואולם, ביקשתי במיוחד, לאור שיחתי עם רה"מ החליפי ושר הביטחון ועם שר האוצר, שהתקנות יוחלו לאחר ההעברה בכנסת, שיחות התייעצות עם השרים ואולי גם עם הציבור, כדי לקבוע את אופן החלוקה של הסכום שהוקצב למטרה זו. אני מקווה שנוכל גם להגדיל אותו".

למרות דבריו המפורשים של ראש הממשלה והקריאה לפצות גם מעסיקים שלא הוציאו עובדים לחל"ת, במשרד האוצר הדגישו כי ההחלטה התקבלה ללא שינוי וכפי שפורסמה בשבוע שעבר. לדברי גורמים באוצר, לגבי 500 מיליון שקלים עליהם הכריז שר האוצר, ישראל כ"ץ, בנאומו אתמול בערב יהיה דיון בנושא. כפי שאמר שר האוצר בהצהרה שלו לציבור, הוא קורא להציע הצעות ולאחר שישקלו חלופות יוחלט מה לעשות עם הכסף. לדבריהם סכום זה ייתכן שישמש למענק למעסיקים שלא שלחו את עובדיהם לחל"ת או לתשלום עבור אפריל כפי ששר הכלכלה, עמיר פרץ, היה רוצה לראות.

שר הכלכלה, עמיר פרץצילום: דניאל בר און

בכירים בכחול לבן אמרו כי ההצעה של כ"ץ התקבלה בממשלה אך סוכם, בהתאם לרוח הצהרתו של ראש הממשלה, שימשיכו לבחון את הרעיונות של שר הכלכלה ואולי יוסיפו אותם למתווה. במשרד האוצר אומרים כי על המענק בסך 500 מיליון שקל, בדיוק כפי שרה"מ אמר כבר בקבינט הקורונה, יתקיים דיון בהמשך בין שר האוצר לשר הכלכלה.

מנגד, ממשרד הכלכלה נטען כי אמנם לא קיבלו את המתווה המלא של השר פרץ, אבל את הפיצוי למעסיקים שלא הוציאו לחל"ת באפריל קיבלו - ועכשיו יהיה דיון על גובה הפיצוי. כמו כן, לטענתם, בהנחיית ראש הממשלה יתקיים דיון על פיצוי למעסיקים שלא הוציאו עובדים לחל"ת וכי התקציב לדברים יהיה עד מיליארד שקל.

הוויכוח בין משרד האוצר למשרד הכלכלה הבליט את מאבק הכוחות בין השרים כ"ץ ופרץ. מקורביו של כ"ץ היו חד-משמעיים כי ההחלטה היא של שר האוצר ושלו בלבד ואילו בסביבתו של פרץ שואפים להיות חלק מקבלת ההחלטות. השר כ"ץ עצמו אמר כי "אין שר אוצר חליפי. אני שר האוצר ואני אוביל את יישום החלטות הממשלה אותן הצעתי ושהתקבלו ברוב גורף בהתאם לסמכותי". מקורביו טענו כי הניסיון של פרץ להציע תוכנית אחרת ולהציג סיכום אחר לגבי המענק בסך 500 מיליון שקל נדחה, והממשלה אישרה ברוב מוחץ את ההצעה של שר האוצר, כולל גנץ ואנשי כחול לבן.

אם בקדנציה הקודמת של הממשלה היו שר האוצר ושר הכלכלה מאותה מפלגה, כולנו, ועבדו בשיתוף פעולה יחסי, כבר בתחילת הקדנציה הנוכחית של הממשלה נראה כי שר האוצר אינו מעוניין לפנות מקום סביב שולחן קבלת החלטות לשר הכלכלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker