למה לא סגרו את בתי הספר? מפת ההדבקות מגלה - כך נוכל להילחם בגל השני

על פי מרכז המידע והידע הלאומי למאבק בקורונה, רוב ההדבקות בימים האחרונים היו בגימנסיה בירושלים ובקרב עובדים זרים, אך בנוסף התגלו מקרי קורונה חדשים ביותר מ-20 יישובים ■ הימים הקרובים מהווים מבחן ליכולת ביצוע הבדיקות של קופות החולים

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מתחם לבדיקות קורונה בירושלים
מתחם לבדיקות קורונה בירושליםצילום: אוהד צויגנברג

כמאה תלמידים בכיתות ז' עד י"ב אובחנו כחולי קורונה בשבוע האחרון, יותר משני שליש מהם תלמידי הגימנסיה העברית בירושלים, והשאר מפוזרים על פני 13 יישובים. ההתפרצות בגימנסיה מדגימה את הקלות שבה יכול להתלקח אירוע של תחלואה בקורונה בתוך מוסד חינוכי צפוף, אך גם מעמידה בפני מקבלי ההחלטות דילמה: האם לסגור את כל מערכת החינוך אף על פי שמוקד ההתפרצות הגדול נמצא בבית ספר יחיד, או להתמקד בסגירה נקודתית. כרגע, ההחלטה שהתקבלה היא לסגור רק את המוסדות ה"אדומים", ולהמשיך בפעילות מערכת החינוך. 

מקרי הקורונה שהתגלו ביומיים האחרונים בגימנסיה בירושלים ובקרב קהילת העובדים הזרים מהווים 60 אחוז מכלל המקרים החדשים שהתגלו. אבל בנוסף לשני מוקדי התחלואה האלה, התגלו ביומיים האחרונים מקרי קורונה חדשים ביותר מ-20 יישובים, המסתכמים ב-40 עד 50 חולים חדשים ביום. כך עולה מפילוח המקרים החדשים על ידי מרכז המידע והידע הלאומי למאבק בקורונה, גוף המחקר של צה"ל בנושא הקורונה. 

העלייה במספר הנדבקים

על פי הדו"ח, נכון לאתמול (ו') בלילה זוהו יותר מ-90 חולים המקושרים לגימנסיה העברית בירושלים, מוקד ההדבקה הגדול כרגע בישראל. הם כוללים תלמידים, מורים ובני משפחה. החולים מזוהים במסגרת בדיקות יזומות שנערכות לכל תלמידי ומורי בית הספר ואנשים שהיו איתם במגע, במטרה לקטוע במהירות את שרשראות ההדבקה. רוב הנשאים אינם סימפטומטים בשלב זה, ולא היו מתגלים ללא הבדיקה השיטתית. במהלך היום נמשך מבצע הבדיקות וסביר להניח כי יימצאו חולים רבים נוספים.

חלוקת החולים במערכת החינוך - לפי יישובים
התפלגות החולים במערכת החינוך - לפי יישובים

מוקד ההדבקה הגדול השני הוא אוכלוסיית העובדים הזרים, שבה זוהו 40 חולים בקורונה, חלקם הגדול אינם סימפטומטים. גם במקרה זה הם זוהו במסגרת מבצע יזום של בדיקות. גם ללא מוקדים אלה, ישנה עלייה בכמות הנדבקים בקורונה, לעומת 15 הדבקות עד 20 הדבקות ביום - נתון שנשמר במשך תקופה ממושכת. בימים הקרובים יגלו אם מדובר במגמת עלייה חדשה במספר הנדבקים.

מפת התחלואה במערכת החינוך
צילום: משרד החינוך

לאור העלייה במספר חולי הקורונה המאובחנים, תגברו קופות החולים ומגן דוד אדום את עמדות הבדיקה, ומשרד הבריאות קורא לציבור לפנות למוקדים של הקופות וללכת להיבדק גם במהלך החג. הימים הקרובים מהווים מבחן ליכולת ביצוע הבדיקות של קופות החולים. לפני החג הגיעו למערכת TheMarker עדויות לא מעטות על קשיים שהערימו הקופות על אזרחים בקבלת בדיקות, כולל דחיית הבדיקה לאחרי החג או הפניית אנשים בתחבורה ציבורית למקומות מרוחקים מאוד מביתם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker