בהלת הקורונה: הציבור הקפיא תשלום של 24% מהמשכנתאות

בנק ישראל: משכנתאות בסך 3.1 מיליארד שקל נמצאות בפיגור של מעל 90 יום - הרמה הגבוהה ביותר בחמש השנים האחרונות ■ בנקאי: "לכל הבנקים ברור כבר שב-2020 עוגת המשכנתאות תהיה מצומצמת"

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחיר למשתכן
מחיר למשתכן, "הזוכים לא רוצים להפסיד את הזכייה". למצולמים אין קשר לכתבהצילום: מוטי מילרוד

בנק ישראל פירסם היום (שלישי) נתונים מעודכנים לגבי נטילת משכנתאות, המגלים כי באפריל 2020 נטל הציבור משכנתאות חדשות בסך 4.9 מיליארד שקל בלבד - לעומת 8.7 מיליארד שקל במארס. הסיבה: הבהלה שפשתה נוכח הטלת הסגר בעקבות התפשטות נגיף קורונה.

בסך הכל, הציבור נטל במהלך ינואר-אפריל 2020, משכנתאות בסך כ-26 מיליארד שקל - עלייה של 26.3% לעומת ינואר-אפריל 2019. הירידה של כ-43% בסכום המשכנתאות באפריל, נבעה מכך שבמהלך החודש חלו חג פסח ויום העצמאות - מה שהביא לצמצום ימי העבודה של הבנקים ויכולתם להעניק בפועל את המשכנתאות היתה מוגבלת יותר.

הריבית הממוצעת על משכנתאות במסלול השקלי בריבית קבועה היתה 3.1% במארס 2020. ואולם באפריל היא כבר עלתה ל-3.4%. כם זאת, לפי מקורות במערכת הבנקאות, כיום הריביות יורדות מעט והתייקרו בממוצע ב-0.2% לעומת התקופה שלפני פרוץ משבר הקורונה.

את מגמת העלאת הריביות, לפי מקורות בענף המשכנתאות, הוביל מזרחי טפחות - השחקן הגדול עם נתח שוק של סביב 35%, ותיק משכנתאות של כ-130 מיליארד שקל. 

הקפאה ופיגור בתשלום

נכון לסוף אפריל 2020, סך המשכנתאות שבגינן הוקפאו תשלומים היה 92.4 מיליארד שקל. כלומר, 24% מסך המשכנתאות שהבנקים העניקו לציבור מוקפאות ואינן נפרעות לפי לוחות הסילוקין המקוריים. בפועל, סך התשלומים נמוך יותר מסכום זה, מכיוון שהסכום מייצג את המספר המצרפי של כל המשכנתאות שבגינן בוצעו הקפאות לתקופה של 6-3 חודשים.

טל בר-אל, ראש מערך משכנתאות בבנק לאומיצילום: אייל טואג

לפי נתוני בנק ישראל, נכון לסוף אפריל, משכנתאות בהיקף של 3.1 מיליארד שקל נמצאות בפיגור של מעל 90 יום, 0.81% מכלל המשכנתאות בישראל והרמה הגבוהה ביותר של משכנתאות בפיגור בחמש השנים האחרונות.

41% מהמשכנתאות שניתנו באפריל (בסך יותר מ-2 מיליארד שקל), ניתנו בשיעור מימון של יותר מ-60% מערך הנכס. מדובר ברמה הגבוהה ביותר של משכנתאות בשיעור מינוף גבוה שניתנו מאז 2012, כשבנק ישראל נתן הוראות לבנקים להגביל את שיעור המימון ביחס לערך הנכס (75% לרוכשי דירה ראשונה, 70% למשפרי דיור, 50% למשקיעים).

אי-ודאות גדולה

"להערכתנו, הביצועים (נטילת משכנתאות חדשות) במאי יהיו דומים מאוד לאלו שבאפריל", אומר טל בר-אל, ראש מערך משכנתאות בבנק לאומי. "ממידע שמגיע מהשטח, אנחנו מבינים כי יש ירידה ניכרת במספר העסקות המבוקשות ומבוצעות על ידי משפרי דיור. מדובר באנשים שגרים בדירות ורוצים לשדרג אותן או שמחפשים לעבור למיקום טוב יותר ולא ממהרים להיכנס כעת לעסקות חדשות. חלקם עדיין נמצאים בחל"ת, חלקם עברו לחלקיות משרה, ברקע קיים חשש מהתפרצות של של גל שני ולכן לא מעט אנשים עדיין חוששים לבוא לראות דירות ולהכניס אנשים אליהם הביתה". 

"פלח השוק של מחיר למשתכן (פרויקטים בהם אוכלוסייית הזכאים מקבלת הנחה על מחיר הקרקע) עובד ומתפקד כי הזוכים לא רוצים לפספס את העסקה על רקע הכדאיות הכלכלית הטמונה בה", אומר בר-אל. "בגזרת היזמים, אנחנו עדים לקמפיינים שיוצאים בימים אלה על מנת למשוך קונים למשרדי המכירות. הקמפיינים מכילים תנאים אטרקטיביים יותר, כמו תשלומים נוחים יותר. עדיין אין אינדיקציות לירידת מחירי הדירות".

"שוק המשכנתאות של הימים הללו שונה לחלוטין ממה שהכרנו בשנים קודמות", הוסיף בר-אל. "מדובר בשוק שפועל תחת אי-ודאות גדולה ומשבר ייחודי, כך שקשה לחזות איך השוק יתנהל ומה יהיו המספרים. במצב עסקים רגיל, בתקופה זו של סוף החודש יכולתי להעריך את היקף נטילת המשכנתאות במאי. בעוד שעכשיו, אלמנט האי-ודאות גדול יותר".

התמונה האמיתית לא ידועה

בנקאי אחר מעריך כי סכוום נטילת המשכנתאות במאי יהיה 5.3-4.6 מיליארד שקל. "באופן טבעי חלק מהלקוחות נכנסו ללחץ בתחילת המשבר וביקשו דחייה של תשלומים בממוצע לשלושה חודשים. כך שרק ביולי-ספטמבר נוכל לדעת את התמונה האמיתית, האם וכמה לא יוכלו לפרוע את תשלומי המשכנתא. אבל לכל הבנקים ברור כבר שב-2020 - עוגת המשכנתאות תהיה מצומצמת יותר מזו שב-2019", הוסיף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker