דו"ח חדש: שיעורי ההדבקה ביישובים חרדיים - פי 4.5 מגודלם היחסי

לעומת זאת, דו"ח "תמונת מצב המדינה 2020" של מרכז טאוב מגלה כי היישובים הערביים נמצאים בתחתית הגרף ושיעורי ההדבקה בהם נמוכים מחלקם באוכלוסייה

רוני לינדר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בית שמש
בית שמשצילום: אוהד צויגנברג

שר הפנים אריה דרעי חולל סערה כשאמר ב-9 במאי בראיון לכיכר השבת כי "‏לצערי הרב, 70% בערך מהחולים בישראל - הם חרדים". עד אז הנתונים האלה לא היו ידועים, לא ברמת הדיוק הזאת, אלא רק בפילוח יומי לפי ערים, שמשרד הבריאות פירסם, שממנו היה ניתן להסיק כי ההתפרצות בערים חרדיות משמעותית יותר. דרעי חידד והבהיר כי התחלואה של החרדים נפוצה גם בערים מעורבות: "אל תספרו רק את ירושלים, בני ברק, בית"ר, אלעד ומודיעין עילית", אמר, "‏גם בתוך הערים האחרות בארץ, מי שמכיר את הנתונים כמוני יודע שגם השכונות שם זה בעיקר חרדים. צריך לעשות חשבון נפש מעמיק מאוד בתוך הציבור שלנו". 

בדו"ח "תמונת מצב המדינה 2020" של מרכז טאוב לחקר המדיניות החברתית בישראל שמתפרסם היום, מתפרסם גרף שאמנם לא תואם במדויק את המספר בו נקב דרעי -70%, אך ממחיש את גודל הפער בין התחלואה בקרב חרדים - הן בערים חרדיות והן בערים מעורבות שבהן ריכוזי חרדים גדולים, לבין התחלואה בקבוצות אוכלוסיה אחרות. הגרף גם ממחיש עד כמה התחלואה בקורונה בחברה הערבית נמוכה באופן משמעותי מהתחלואה בקרב יהודים.

על פי הגרף, בתוך המגזר היהודי שיעורי התחלואה הגבוהים ביותר היו ביישובים חרדיים ובהם בני ברק, אלעד, מודיעין עילית, ביתר עילית, קריית יערים, כפר חב"ד, כוכב יעקב ורכסים. במקום השני ברמת התחלואה נמצאו יישובים מעורבים אך כאלה שיש בהם שיעור גבוה של חרדים: ירושלים, בית שמש, צפת ומקומות אחרים. 

המגפה החרדית

שיעורי ההדבקה והתחלואה בקרב חרדים היו גבוהים בהרבה מחלקם היחסי של החרדים באוכלוסיה. נכון ל-12 במאי, 22% מההדבקות המאומתות ביישובים עם 5,000 תושבים ומעלה היו ביישובים חרדיים, שמתגוררת בהם 5% מהאוכלוסייה - כלומר יותר מפי ארבעה מגודלם היחסי. 26% נוספים מההדבקות היו בשלוש הערים שבהן יש אוכלוסיות חרדיות גדולות: ירושלים, בית שמש וצפת – כמעט כפול מחלקן של ערים אלו באוכלוסייה הכללית שעומד על 14%.

במונחים של עלייה בשיעורי ההדבקה, 23% מהעלייה בשיעור ההדבקה הארצי במהלך המגיפה (בין 31 במארס עד 12 במאי) הייתה בקרב חרדים המתגוררים ביישובים חרדיים, 32% מהעלייה מיוחסת לתושבי הערים עם שיעור חרדים גבוה (ירושלים, בית שמש וצפת). יישובים יהודים אחרים תרמו 34% מהעלייה, למרות שהם מייצגים 60% מהאוכלוסייה. 

לעומת זאת, היישובים הערביים נמצאים בתחתית הגרף ושיעורי ההדבקה בהם נמוכים מחלקם באוכלוסייה. היישובים הערביים תרמו פחות מ-8% מהעלייה בשיעור הארצי של מקרי ההדבקה המאומתים, והיישובים הבדואיים תרמו כאחוז אחד. בולטים לטובה באופן מיוחד האזורים הדרוזיים בהם שיעור מקרי ההדבקה המאומתים "זניח ביותר", להגדרת החוקרים,  ועומד על 18 מקרי הדבקה ל-100 אלף איש - עשירית מהממוצע הארצי.

זיהוי ה"נקודות החמות" כמו היישובים החרדיים והמעורבים הוא אמנם רגיש פוליטית וחברתית, כפי שהוכח במהלך החודשים האחרונים, אך חיוני כדי לנתח את המקורות והסיבות להדבקה, ולהחליט על ההתערבויות הנכונות והמותאמות לאוכלוסיה, במאמץ לעצירת התפרצויות עתידיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker