סיון קלינגבייל

בעוד שהתלמידים מתכוננים לחזרתם לבית הספר השבוע, קניונים נפתחו והמשק עושה מאמצים לחזור לשגרה, עדיין לא הוסכם על פתיחת המסעדות, הברים ובתי הקפה. על פי המתווה של האוצר, המסעדות והברים היו אמורים להיפתח בסוף מאי. ואולם, לדברי שי ברמן, מנכ"ל איגוד המסעדות והברים, על אף שכבר הוצג מתווה תו סגול שיאפשר הפעלת המסעדות - הכוונה היא עדיין לפתוח אותן רק באמצע יוני.

"כרגע לפי הבנתנו המתנגד הראשי לפתיחת העסקים שלנו הוא ראש הממשלה בנימין נתניהו. אנחנו התקדמנו בסוף השבוע מול משרד הבריאות התקדמות משמעותית לגבי המתווה שלנו. בתחילת השבוע אנחנו אמורים להדק מולם פרטים אחרונים ולמיטב ידיעתנו רוב הגורמים במשרד הבריאות תומכים בפתיחת המסעדות הברים בסוף החודש. מנגד, עומד ראש הממשלה שכרגע מתעקש על פתיחה רק ב-14 ביוני", אומר ברמן.

היום איפשר השף עומר מילר למי שהגיעו לסניף של רשת המבורגרים שלו בדיזינגוף לשבת בספסלים בכניסה לסניף. כשראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, נשאל על כך בחדשות 12 הוא השיב: "אנחנו ניתקל בבעלי עסקים שמורדים ופותחים כולם. אם כוח האכיפה הוא שלי, יש לי בעיה עצומה. לדעתי, זאת לא שאלה אם אפשר או אי אפשר לפתוח מסעדות. לפעמים אין ברירה".

תל אביב סגורה בימי קורונה
תל אביב סגורה בימי קורונהצילום: תומר אפלבאום

לדברי ברמן הבעיה העיקרית היא בעיה תזרימית. העסקים, בניגוד להבטחות, לא קיבלו שום פיצוי או הלוואות בערבות מדינה ולכן אין להם את התזרים הדרוש לפתוח את העסקים מחדש. הוא הוסיף כי אם לא יפתחו המסעדות עד סוף מאי תהיה בעיה חמורה עם העובדים שגילם מתחת לגיל 28. "המשמעות העיקרית היא נושא החל"ת של העובדים. ב-30 במאי תסתיים הזכאות לחל"ת של העובדים הצעירים. אחרי שהוארכה תקופת החל"ת שלהם פעם אחת, אנחנו בספק אם נצליח להביא לכך שתוארך פעם נוספת. ולכן אם לא ניפתח עד סוף מאי, אנחנו נאלץ לפטר מעל 80 אלף צעירות וצעירים שעובדים אצלנו", הוא אמר.

מסקירה של דן אנד ברדסטריט עולה כי תחום המסעדות, בתי הקפה והברים נפגע אנושות בעקבות משבר הקורונה. הצפי בענף הוא לסגירתם של כ–4,000 מבתי העסק במהלך 2020. גם בשגרה, מדובר בענף המסוכן ביותר במשק, שרק כ–60% מהעסקים הפועלים בו שורדים יותר משנתיים. ענף המסעדנות סובל מסף כניסה נמוך, מנאמנות נמוכה של לקוחות ומתלות בטרנדים. בנוסף, הוא ענף עתיר רגולציה, שמביאה עמה הוצאות תפעוליות רבות.

בימים האחרונים בוחנים כמה בעלי מסעדות האפשרות לפתוח את המסעדות לפני סוף חודש מאי. הערכה היא שהמהלך יתבצע רק אם בעלי מסעדות רבים יאמרו שהם מצטרפים אליו ופותחים יחדיו.

עסק סגור בתל אביב
עסק סגור בתל אביבצילום: תומר אפלבאום

מטעם עיריית תל אביב-יפו נמסר בתגובה: "ראש העירייה אמר לא אחת בחודש האחרון כי הוא תומך בפתיחת המסעדות והברים באופן מיידי. עיריית תל אביב-יפו הציגה כבר לפני שבועיים מתווה המאפשר את חזרתם המיידית של עסקי המסעדנות לפעילות, בכפוף לעמידה בהנחיות משרד הבריאות. אנו סבורים כי אין שום מניעה לפתוח כבר מחר (א') את בתי הקפה והמסעדות, כאשר העירייה אפילו מוכנה לתת למסעדות להתפרש על המדרכות ובגינות ציבוריות כדי שיתאפשר מרווח בין השולחנות. בשבוע האחרון אף פיזרה העירייה ברחבי העיר 1,000 כיסאות ושמשיות בכיכרות ובגינות, בסמוך למוקדי מסעדות - כדי לעודד רכישה של טייק-אווי. באשר לאכיפה - כל עוד הממשלה לא משנה את התקנות, על אף אי ההיגיון שבהן, אנו נאלצים לפעול על פיהן ולאכוף נגד מסעדות המאפשרות ישיבה, בהתאם לכוח האדם המצוי בידי העירייה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker