אוניברסיטת ת"א וחיל הרפואה יבצעו 5,000 בדיקות נוגדנים בצה"ל

מטרת הבדיקות היא להעריך את היקפי התחלואה וההימצאות של הנגיף בצבא, וכן להבטיח את הכשירות המבצעית

שגיא כהן
שגיא כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צוות מעבדה אוסף דגימות דם עבור בדיקות סרולוגיות בבית אבות בצרפת, בחודש שעבר
צוות מעבדה אוסף דגימות דם עבור בדיקות סרולוגיות בבית אבות בצרפת, בחודש שעברצילום: CHRISTIAN HARTMANN / REUTERS

אוניברסיטת תל אביב וחיל הרפואה הודיעו היום (חמישי) על פתיחת מחקר שבו יבוצעו בדיקות לאיתור נוגדנים לקורונה בקרב 5,000 משרתים בצה"ל. מטרת הבדיקות היא להעריך את היקפי התחלואה וההימצאות של הנגיף בצבא, וכן "להבטיח את הכשירות המבצעית של היחידות השונות ולסייע לצה"ל להיערך לקראת גל ההתפרצות הבא", נמסר.

בדיקות נוגדנים (בדיקות סרולוגיות) הן בדיקות דם המאפשרות לזהות גם את מי שחלה בעבר בקורונה והחלים. סקר סרולוגי נתפש חשוב כדי לחקור את התפשטות הווירוס האמיתית באוכלוסייה. זאת, בניגוד לבדיקות PCR המזהות את נוכחות הנגיף בגוף ומשמשות לזיהוי חולים פעילים.

משרד הבריאות צפוי להתחיל בקרוב בסקר סרולוגי רחב באמצעות קופות החולים, על ידי ערכות בדיקה שנרכשו מחו"ל וקיבלו אישור FDA לשימוש בעת חירום. אבל כאן מדובר במיזם נפרד. ערכות הבדיקה שבהן ייעשה שימוש במחקר בצה"ל, הן פרי פיתוח מקומי, של פרופ' מוטי גרליץ ופרופ׳ אריאל מוניץ, מהמחלקה למיקרו-ביולוגיה ולאימונולוגיה קלינית בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב, בשיתוף פעולה עם חברת תעשיות ביולוגיות ישראל בית העמק. על פי ההודעה, הבדיקה נבחנת בימים אלו על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) לצורך קבלת אישור מטעמם.

"הבדיקה דומה באופייה לבדיקות דם רגילה וניתן לקבל תוך שעה תשובה אמינה ומדויקת, מה שלמעשה מכפיל פי חמישה את קצב הבדיקות ביחס לבדיקות PCR", נמסר. "הבדיקה מאפשרת 'מבט על' על מגמות התחלואה השונות באוכלוסייה בכלל ובצה״ל בפרט. בנוסף בדיקה זו מאפשרת לזהות את הנוגדנים גם חודשים ארוכים לאחר החשיפה לנגיף ופיתוח תסמיני המחלה".

עוד נמסר כי "שיתוף הפעולה המחקרי עם צה"ל יאפשר לערוך בדיקות המוניות ולקבל אינדיקציה באשר לאותם חיילים שנדבקו במחלה (סמפטומטים וא-סמפטומטיים) ופיתחו נוגדנים כנגד הנגיף, ולצד זאת, לזהות את אותם חיילים אשר טרם נדבקו ועשויים להיחשף לנגיף בגל ההתפרצות הבא".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker