הדר חורש
הדר חורש

שוק הנדל"ן שרוי במשבר הגדול ביותר מאז 2003 - תקופת האינתיפאדה השנייה. כך עולה מסקירתה החודשית של הכלכלנית הראשית במשרד האוצר, שירה גרינברג. 

לפי הסקירה, מכירת דירות חדשות ירדה ב-40% לעומת פברואר השנה. בניכוי מכירות בסבסוד ממשלתי, הסתכמו מכירות הקבלנים בשוק החופשי ב-1,400 - ירידה של 27% בהשוואה למארס אשתקד. 

סך מכירת הדירות במארס הסתכמה ב-6,600. ירידה של 32% לעומת מארס אשתקד וירידה של 29% בהשוואה לחודש הקודם. זאת הרמה הנמוכה ביותר של עסקות, מאז המחאה החברתית באוגוסט 2011.

בניכוי מכירות מחיר למשתכן, הסתכמו העסקות בדירות חדשות ויד שנייה במארס ב-5,900 - ירידה של 27% בהשוואה למארס אשתקד והרמה הנמוכה ביותר של מכירות בשוק החופשי מאז מאי 2003, שעמד בצל האינתיפאדה השניה. 

סך הדירות שנמכרו במסגרת "מחיר למשתכן" היה כ-700 דירות בלבד, ירידה חדה של 55% בהשוואה למארס אשתקד.

שירה גרינברג, הכלכלנית הראשית של משרד האוצרצילום: שאולי לנדנר

רק רמות שכר גבוהות

המשקיעים נסוגו מהשוק ורכשו דירות ברמת שפל של 780 דירות בלבד - ירידה של 33% בהשוואה למארס אשתקד. ניתוח רמות השכר של המשקיעים מצביע על רמות שכר הגבוהות משמעותית בהשוואה לאלו של המשקיעים בשנים קודמות. כמו כן נמצא כי חלה עלייה משמעותית בשיעור המשקיעים המועסקים במגזר הציבורי. מאז החל לרדת "מלאי" הדירות בידי משקיעים באפריל 2016 נגרעו ממנו עד מארס האחרון כ-23 אלף דירות. 

רכישות הזוגות הצעירים הסתכמו ב-3,200, מתוכם 2,500 נרכשו בשוק החופשי - ירידה של 24% בהשוואה למארס אשתקד. 

בניתוח מכירות הקבלנים בשוק החופשי, נמצא כי חלה עלייה משמעותית בשיעור הדירות הנמכרות עם מסירה מיידית (דהיינו, דירות שהושלמה בנייתן). שיעורן של הדירות הנמכרות "על הנייר" (אשר מגולמת בהן הנחת מחיר) ירד בשיעור מתון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום