לא כל אחד מקבל 10,500 שקל: המענק הממוצע לעצמאים בפעימה השנייה - כ-5,500 שקל

עד כה אישרה רשות המסים את זכאותם של 224 אלף עצמאים לפעימה השנייה של המענק ■ סך המענקים ששולמו לעצמאים שנפגעו ממשבר הקורונה - יותר מ-2 מיליארד שקל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת עצמאים בכיכר רבין בתל אביבצילום: מגד גוזני

הסכום הממוצע ששולם לעצמאים שנמצאו זכאים לפעימה השנייה של המענק המיוחד למי שנפגעו ממשבר הקורונה הוא כ-5,500 שקל - בעוד שתקרת התשלום בפעימה זו היא 10,500 שקל. התשלום שלו זכאי כל עצמאי תלוי בסכום ההכנסה החייבת במס שלו ב-2018. 

תשלום הפעימה השנייה המענק התחיל בשבוע שעבר, וברשות המסים אומרים כי עד היום (שני) ב-11:00 אושרו 224 אלף בקשות לקבלת הפעימה השנייה. 147 אלף מתוך הזכאים לפעימה השנייה נמצאו זכאים לתוספת מיוחדת בסך 700-3,025 שקל, המשולמת למי שמחזור ההכנסות השנתי שלהם ב-2018 היה 300-18 אלף שקל. 

התוספת המיוחדת, המכונה לעתים "הפעימה השלישית", מחליפה את המענק לעסקים להשתתפות בהוצאות קבועות בסכום של עד 400 אלף שקל לעסק, אך בדרך כלל הרבה פחות מכך - שישולם לעסקים שהכנסותיהם השנתיות היו בין 300 אלף שקל ל-20 מיליון שקל. על פי רשות המסים, הגשת הבקשות למענק לעסקים תיפתח מחר, ותחייב הגשה של דו"חות המע"מ למארס ולאפריל. 

תשלומי המענקים לעצמאים עד כה - שתי הפעימות והתוספת המיוחדת - מסתכמים כבר ביותר מ-2 מיליארד שקל. על פי רשות המסים, 210 אלף עצמאים נמצאו זכאים לפעימה הראשונה של המענק. פעימה זו משולמת כבר במשך יותר מחודש, והגשת הבקשות לה פתוחה עדיין. הסכום הממוצע של המענקים שאושרו עד כה בפעימה הראשונה הוא כ-4,000 שקל (התקרה לכל עצמאי היא 6,000 שקל), ושל התוספת המיוחדת ששולמה - כ-1,500 שקל.

עמותות חברתיות, שהובטח להן סיוע ממשלתי, מחכות עדיין לתשלום המענקים להן - שאמור להיעשות במסגרת המענק לעסקים. "אנחנו עוד רחוקים ממיליארד השקלים שארגוני המגזר השלישי זקוקים להם כדי בכלל להתחיל להרים את הראש", אומרת ליאור פינקל־פרל, מנכ"לית מנהיגות אזרחית, ארגון הגג של המגזר השלישי בישראל. "גם מ-200 מיליון השקלים שהאוצר מדבר עליהם - שום ארגון עוד לא ראה שקל. 39% מהארגונים עומדים להיסגר, והחלשים ביותר יישארו מאחור. במקרה הטוב, יהיה מי שיסייע לקשישים, או לעניים, או לנוער בסיכון, או לאנשים עם מוגבלויות - ולא לכולם יחד. הסכום שאנו דורשים הוא בסך הכל 1% מהתקציב שהמדינה העמידה ליציאה מהמשבר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker