עשרות אלפי ישראלים חזרו לעבודה - אבל איש אינו יודע כמה בדיוק

לפי המוסד לביטוח לאומי, 57 אלף איש שקיבלו דמי אבטלה בגין מארס חזרו לעבודתם עד אתמול ■ בפועל, מספר השבים לעבודה כנראה גבוה משמעותית, ולהערכת בכיר במערכת הממשלתית הוא אף מתקרב ל-100 אלף

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סביבת עבודה
57 אלף איש שקיבלו דמי אבטלה בגין מארס חזרו לעבודתםצילום: shironosov / Getty Images / iSto

עם ההסרה ההדרגתית של ההגבלות על פעילות המשק, הוחזרו לעבודה עשרות אלפי עובדים שהוצאו לחל"ת בעקבות משבר הקורונה. לפי נתוני שירות התעסוקה, 38,806 איש חזרו לעבודה, ורק ביממה האחרונה דיווחו 7,498 כי עשו זאת. כבר יומיים שמספר המדווחים על חזרה לעבודה גבוה ממספר דורשי האבטלה.

לפי המוסד לביטוח לאומי, 57 אלף איש שקיבלו דמי אבטלה בגין מארס חזרו לעבודתם עד אתמול (שני). מספר החוזרים לעבודה כנראה גבוה מכך משמעותית, ולהערכת בכיר במערכת הממשלתית - מתקרב ל-100 אלף. לא כולם דיווחו על חזרתם לעבודה לביטוח הלאומי, בין השאר מכיוון שלא כולם היו זכאים לדמי אבטלה.

עם זאת, חלק ניכר מענף המכירות הקמעוניות, שממנו יצאו לחל"ת כ-110 אלף עובדים, עדיין סגור, וכך גם כמעט כל ענף ההסעדה והאירוח, שהוציא לחל"ת מספר דומה של עובדים. בענפים אלה הועסקו לא מעט עובדים מתחת לגיל 28, ובמשרד האוצר בוחנים את האפשרות להאריך את זכאותם לדמי אבטלה בכ-25 יום, כדי שיוכלו לקבל דמי אבטלה עד סוף מאי. עד מועד זה אמורות לחזור המסעדות לפעילות, גם אם תחת הגבלות חדשות. 

כמה עמוקה היתה הפגיעה בשוק העבודה, וכמה מהירה ההתאוששות? בידי הממשלה אין תשובות מוסמכות על השאלות האלה. הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס), המפרסמת את נתוני האבטלה, פירסמה עד כה רק את נתוני מארס - ואלה מתבססים על סקר שנערך לכל אורך מארס, לרבות בשליש הראשון של החודש, לפני תחילת גל הפיטורים וההוצאה לחל"ת. לפי נתוני הלמ"ס, מספר העובדים שנעדרו זמנית מעבודתם במארס (בשל חל"ת, אבל גם בשל מחלה, חופשה שגרתית וכיו"ב) היה גבוה בכ-1.3 מיליון לעומת פברואר.

בשירות התעסוקה דיווחו במשך מארס ואפריל כמעט מדי יום על מספר דורשי העבודה שנרשמו, שהגיע לכ-1.1 מיליון מתחילת מארס, מהם כ-88% הוצאו לחל"ת. עם זאת, המספרים שבידי השירות מוטים: מצד אחד, מי שידעו שאינם זכאים לדמי אבטלה לא היו חייבים להירשם בשירות. מצד שני, מי שחזרו לעבודה לאו דווקא דיווחו על כך. 

המוסד לביטוח לאומי דיווח על כ-800 אלף תביעות לדמי אבטלה בגין מארס, אבל נתון זה אינו כולל, למשל, עצמאים - שאינם זכאים לדמי אבטלה. כ-200 אלף עצמאים זכו במענק מרשות המסים לאחר שהצהירו כי הכנסותיהם ירדו ב-25% או יותר, וברשות מעריכים כי מספר הזכאים לפעימה השנייה של המענק יהיה כ-500 אלף. 

בהעדר נתונים רשמיים, משתמשים במשרדי הממשלה בהערכות המבוססות על מספר העובדים בכל ענף ומידת החזרה לפעילות רגילה בו. לדוגמה, במשרד האוצר מעריכים כי בקניונים, שאמורים לחזור לפעילות השבוע, הועסקו ערב המשבר כ-60 אלף איש; ובענפי הפנאי והבילוי (בתי מלון, הסעדה, האירועים, תרבות וספורט) - כ-260 אלף. 

למגמת החזרה לעבודה צפויים לתרום חידוש הלימודים במערכת החינוך, וכן המענק לעסקים בסך 6 מיליארד שקל שעליו הכריזה הממשלה בשבוע שעבר. גובה המענק שיקבל כל עסק אמור להיות תלוי במספר העובדים שיעסיק. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום