באטם החלה בייצור המוני של בדיקות סרולוגיות לאיתור נוגדני קורונה

מנכ"ל באטם מסר כי מטרת הבדיקות, שכבר נמכרו לכמה לקוחות באירופה, היא לסייע לרשויות לקבל מידע סטטיסטי חיוני לקראת היערכות לגל שני פוטנציאלי של התפרצות הקורונה בחודשי החורף ■ המניה של באטם מזנקת ב-19%

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד"ר צבי מרום, מנכ"ל באטמ
ד"ר צבי מרום, מנכ"ל באטמצילום: אייל טואג

באטם, הנשלטת על ידי המנכ"ל ד"ר צבי מרום, הודיעה היום למשקיעים כי החלה בייצור המוני של בדיקות סרולוגיות מסוג ELISA (Enzyme-linked immunosorbent assay) לאבחון נוגדני קורונה בגוף האדם, ומנייתה זינקה ב-19%. הבדיקות נמכרו לכמה לקוחות באירופה, והחברה החלה בייצור המוני כמענה להזמנות שקיבלה.

מתחילת השנה זינקה מניית החברה ב-76%, ושווייה של באטם כיום בבורסה הוא 1.33 מיליארד שקל. בדיקה סרולוגית של הנוגדנים בדם מאפשרת לבדוק אם המטופל חלה בעבר בקורונה. בדיווח של באטם למשקיעים לא צוינו שווי העסקות, מחירה של כל ערכת בדיקה ושמות המדינות שביצעו את ההזמנה. 

בהודעה לעיתונות מסר מרום כי מטרת הבדיקות היא לסייע לרשויות בהיערכות לגל התפרצות פוטנציאלי שני של הקורונה בחודשי החורף. לדברי מרום, הבדיקות יעניקו למקבלי ההחלטות מידע סטטיסטי ויסייעו להם לקבל החלטות מושכלות. "בתחילת התפרצות נגיף הקורונה סיפקנו בדיקות לאיתור החולים, ונמשיך לספק בזה אחר זה יותר ויותר כלים איכותיים שנבדקו ואושרו על ידי רשויות רגולטוריות ומעבדות בדיקה רלוונטיות".

נוגדנים הם חלבונים המיוצרים על ידי הגוף כתגובה לגורמים מזיקים (אנטיגנים) כנגיפים. בדיקות סרולוגיות מסוג ELISA מודדות את כמות הנוגדנים השונים בדם. כשהגוף מגיב לזיהום ספציפי כדוגמת הקורונה (COVID-19), בדיקה סרולוגית בוחנת את תגובת המערכת החיסונית של הגוף לזיהום הנגרם על ידי נגיף ולא את הימצאות הנגיף עצמו. המטרה בבדיקות אלה היא לסייע בזיהוי אנשים שכבר נדבקו ופיתחו נוגדנים אשר עשויים להגן עליהם מהדבקה עתידית.

נוסף על מידע לגבי מטופלים בודדים, הבדיקות הסרולוגיות עשויות לספק מידע סטטיסטי חשוב בנוגע למספר האנשים שכבר חלו ופיתחו חסינות בקרב האוכלוסייה, ולצייד את מקבלי ההחלטות במידע חיוני לגבי אסטרטגיית היציאה מהסגר וההקלות. הבדיקה תאתר נוגדנים לאחר ארבעה־חמישה ימים מתגובת המערכת החיסונית. באטם מאמינה שהבדיקה שפיתחה תאפשר לזהות בשלב מוקדם יותר את הנוגדנים, ביחס לבדיקות המתחרות הקיימות בשוק. את הבדיקה אפשר לבצע באמצעות הציוד הסטנדרטי שנמצא בשימוש נרחב במעבדות ובבתי חולים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker