"אחרי הקורונה ישראל תסבול מעומסי תנועה חסרי תקדים"

ארגונים ירוקים מתריעים כי עם החזרה לשגרה, אנשים יעדיפו רכב פרטי על פני אוטובוסים ורכבות - עקב חשש להידבקות ■ "משרד התחבורה היה צריך לנצל את הסגר להכפלת האוטובוסים והכשרת מובטלים כנהגים, סגירת רחובות למכוניות ועידוד נתיבי אופניים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עומסי תנועה בנתיבי איילון, ארכיוןצילום: אביעד הרמן

עם חזרתו ההדרגתית של המשק לפעילות, מתחילים לחזור גם הפקקים. באיילון, עומד היקף התנועה על כ-65 אחוז ביחס לשגרה בממוצע יומי - אך בשעות השיא בבוקר והערב היקף התנועה כבר עומד על יותר מ-80 אחוז, ביחס להיקף התנועה בתקופה הרגילה באותן שעות.

מומחי תחבורה מעריכים כי ללא נקיטת צעדים מיידים מצד הממשלה, הגודש בכבישים אף יחמיר לעומת התקופה שקדמה למגפת קורונה, כתוצאה מנטייתם של רבים להעדיף שימוש ברכב פרטי על פני אוטובוסים ורכבות - בהם קיים חשש להידבקות. 

"ההפחתה הצפויה בשימוש בתחבורה הציבורית בטווח הקצר והבינוני עלולה להוביל לעומסים כבדים בהרבה מאלו שקדמו למגפה", נכתב במכתב ששלחו הארגונים "מרחב - התנועה לעירוניות בישראל", "תחבורה היום ומחר" ו"ישראל בשביל האופניים" לשר התחבורה, בצלאל סמוטריץ', הבוקר (ב'). 

הארגונים ציינו במכתב, כי יותר מ-200 ערים ברחבי העולם מימשו בשבועות האחרונים צעדים המאפשרים ליותר תושבים להתנייד באופניים וברגל, תוך שמירה על מרחק.

סימון נתיבים מיוחדים בברלין בחודש שעבר. שינוי מדיניות לתקופת הקורונהצילום: בלומברג

בין הערים: ניו יורק, ברלין, בוגוטה, ונקובר, בריסל, פריז וברצלונה. בין הצעדים: הרחבת מדרכות להולכי רגל; הרחבת שטחי האופניים וסימון נתיבים באמצעים מהירים; סגירת רחובות בערים לכניסת מכוניות; ומיתון תנועה ברחובות משותפים. לטענתם, עלויות צעדים אלו זניחות והם זוכים לתמיכה ציבורית. 

"קידום התחבורה הציבורית"

"נראה שממשלת ישראל נכשלה פעם נוספת בניצול תקופת הקורונה לקידום איכות חיים טובה יותר לכולנו", אומרת יעל דורי, ראש תחום תכנון ותחבורה באדם טבע ודין. "במקום למנוע את החזרה לפקקים המאוסים, שגוזלים מאיתנו שעות כה רבות ומהמשק כולו כ- 40 מיליארד שקל בשנה, משרד התחבורה היה צריך לנצל את הזמן ולהיערך להכפלה של כמות האוטובוסים, לסמן נתיבים מיוחדים כרשת ארצית, להכשיר מובטלים כנהגים על מנת למלא את המחסור ולספק עבודה ולעודד אמצעים משלימים כמו אופניים".

נקווה ששר האוצר הבא יחבור למגמה של עידוד התחבורה הציבורית לא רק במלים אלא במעשים ובקביעת מדיניות, כך שכולנו נוכל לראות את הסוף של הפקק האינסופי", הוספה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker