יו"ר ועדת הכספים: משרד האוצר יקים קרן הלוואות לעסקים בסיכון ב-4 מיליארד שקל

ועדת הכספים אישרה את הרחבת קרן ההלוואות לעסקים קטנים מ-8 מיליארד שקל ל-14 מיליארד שקל ■ הקרן הנוספת אמורה לתת מענה לעסקים שבקשתם להלוואה מהקרן הנוכחית נדחתה – ובהם מסעדות רבות

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מסעדה ריקה בתל אביב, השבוע
אבי וקסמן
אבי וקסמן

הממשלה התחייבה להקים קרן הלוואות בסך 4 מיליארד שקל לעסקים קטנים ובינוניים במצוקה, שאינם מצליחים לקבל הלוואות בערבות המדינה מקרן ההלוואות שכבר הוקמה – כך אמר הבוקר (שני) יו"ר ועדת הכספים הזמנית של הכנסת, ח"כ עודד פורר, בדיון בוועדה.

לדברי פורר, שר האוצר, משה כחלון, אמר לו אתמול כי תוגש לכנסת הצעת חוק על הגדלת תקציב המדינה ב-15 מיליארד שקלים נוספים לשם התמודדות עם משבר הקורונה, ולהקמת הקרן להלוואות לעסקים שאינם מצליחים לקבל אשראי מהקרן הנוכחית, ובהם מסעדות ובתי מלון. לדברי פורר, שיעור ערבות המדינה על תיק ההלוואות הכולל בקרן המיוחדת יהיה 40%-50%, במקום 15% בקרן הנוכחית.

בעקבות הכרזות אלה, הסירו מרבית חברי הכנסת בוועדה את הרוויזיות (בקשות לדיון נוסף) שהגישו בשבוע שעבר בנוגע לבקשתו של שר האוצר להגדיל את קרן ההלוואות לעסקים קטנים מ-8 מיליארד שקל ל-14 מיליארד שקל, באמצעות ערבות נוספת של המדינה. הוועדה הצביעה הבוקר על הרוויזיה הנותרת, של ח"כ אחמד טיבי, והיא נפסלה ברוב קולות. בעקבות זאת תתאפשר הגדלה של קרן ההלוואות. הקמתה של קרן נוספת לעסקים בסיכון תדרוש אישור נפרד של ועדת הכספים, אבל משרד האוצר עדיין לא הציג את תנאי הקרן ולא ביקש אישור כזה. 

במשרד האוצר פירסמו היום נתונים מעודכנים, שלפיהם לבנקים הוגשו עד כה כ-50 אלף בקשות להלוואות מעסקים שנפגעו במשבר הקורונה, בסכום כולל של כ-32.8 מיליארד שקל. עד כה, אומרים במשרד האוצר, טופלו כ-23.2 אלף מהבקשות, ומהן אושרו כ-15.7 אלף (כ-68%), בסכום כולל של כ-5.9 מיליארד שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker