תוכנית האוצר לפתיחת המשק: השווקים ייפתחו בעוד שבועיים, המסעדות - ב-31 במאי

הממשלה תדון בתוכנית ותצטרך להכריע בינה לבין ההצעות של משרד הבריאות ■ האוצר ממליץ לפתוח כבר ביום שלישי את הקניונים, בתי המלון, הגנים הלאומיים ושמורות הטבע ■ התוכנית אינה מתייחסת לעתידם של ענפי התיירות והתעופה

אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחאת הסוחרים בשוק מחנה יהודהצילום: אוהד צויגנברג
אבי וקסמן

משרד האוצר מציע לממשלה תוכנית לפתיחה מדורגת של המשק, שעל פיה מרבית העסקים שעדיין סגורים לפי הנחיות הממשלה, בגלל משבר הקורונה - ייפתחו עד 31 במאי. התוכנית של משרד האוצר שונה מההצעות של משרד הבריאות, המציעה פתיחה איטית יותר של המשק, והממשלה תידרש להכריע בין ההצעות השונות. בין שני המשרדים מתנהל עדיין שיח על פרטי התוכניות. 

לפי התוכנית של משרד האוצר, המשק ייפתח בכמה שלבים - ואולם בכל שלב תהיה פתיחת העסקים כפופה להגבלות על התקהלות שיהיו רלוונטיות באותה עת, ולהנחיות התו הסגול שייקבעו בכל ענף. 

(א) ביום שלישי הקרוב (מחרתיים) ייפתחו קניונים; בתי מלון, מתחמי צימרים, ובלבד שמתאפשרת בהם גישה ישירה של האורחים לחדרים, ללא מעבר בשטחים משותפים; גנים לאומיים ושמורות טבע. כמו כן, תתאפשר כניסה של עובדים פלסטינים לישראל. במערכת החינוך אמורים לפעול בשלב זה רק כיתות א'-ג' וי"א-י"ב, והחינוך המיוחד.

(ב) ביום ראשון הבא, 10 במאי, ייפתחו מסגרות חינוך לגילים 0-6 - בתנאים דומים לאלה שנקבעו לגני ילדים

(ג) ביום ראשון, 17 במאי, ייפתחו בתי מלון, אבל ללא השטחים המשותפים בהם, וכן שווקים פתוחים, חדרי כושר, בריכות שחייה, תחרויות ספורט מקצועיות ללא קהל, חוגים ומרכזים קהילתיים, עסקים לטיפול לא-רפואי בגוף האדם, ספריות ומוזיאונים (תוך הגבלה של מספר השוהים בהם). כמו כן, יחודשו הלימודים בכיתות ד'-ו'.

(ד) ביום ראשון, 31 במאי, ייפתחו מסעדות, ברים, בתי קולנוע, תיאטראות ואולמות אירועים - בכפוף למגבלות ההתקהלות שיהיו בתוקף באותה עת ולתנאים שייקבעו בתו הסגול. לפי ההצעות השונות, תחול באותה עת הגבלה על התקהלות של 50 או 100 איש.עד אותו מועד גם תידרש הממשלה למצוא פתרון לתלמידים בכיתות ז'-י'. הסמינרים ומוסדות הכשרה על-תיכוניים לא-אקדמיים - ייפתחו.

(ה) ביום ראשון, 14 ביוני, ייפתחו כל שאר הענפים.

לפי המסמך שהגיע לידי TheMarker, במשרד האוצר מציעים להקים צוות בין-משרדי שיקבע גם את המדדים הבריאותיים שלפיהם תנוהל פתיחת הענפים, ויקבע באילו תנאים יש לעכב את התוכנית. "ברור לנו שסגר כללי הוא בעל תוצאות קשות מאוד, בוודאי בפעם השנייה - ולכן נדרשים צעדים מדודים ודיפרנציאליים יותר", אמר בכיר במשרד האוצר. לדבריו, לאחר שהושקעו משאבים כספיים גדולים במערכת הבריאות, הקיבולת שלה גדולה משהיתה בתחילת המשבר - ואסטרטגיית היציאה צריכה לשקף זאת בכך שתאפשר "לסבול" מספרים גדולים יותר של חולים, ותביא בחשבון את ההבדל ברמת הסיכון בין חולים בגילים שונים.

חדר כושר. יחזרו לפעילות כבר החודש?צילום: איל ורשבסקי

"לא כל עלייה בתחלואה צריכה להחזיר את המשק לסגר מלא או למגבלות שפוגעות בחברה, בבריאות ובכלכלה", נכתב במסמך. "הצעת משרד הבריאות, כפי שהוצגה למשרד האוצר, שלפיה כשמספר החולים החדשים יעלה על 300 ליום, שמתוכם 200 מאזורים 'אדומים' או מתחלואה מחו"ל, יש לדון בעצירה של המשך פתיחת המשק, היא שמרנית בצד המחמיר וצפויה להוביל לנזקים משמעותיים לחברה ולכלכלה. פרופיל הסיכון של אותם חולים אינו אחיד, שכן מספר החולים המאומתים לא מנבא את חומרת המחלה ואת העומס הצפוי למערכת הבריאות". לפי המסמך, הסיכוי של חולים בקבוצת סיכון נמוך להגיע להנשמה הוא פחות מ-1% עד גיל 59, ועולה ל-2.7% בגילים 69-60, ול-12.9% בגיל 70 ומעלה.

"סוף-סוף מתפרסם מתווה ברור"

במשרד האוצר סבורים כי חשוב שהממשלה תקבע מראש תוכנית עם מועדים ברורים לפתיחה של כל ענף במשק, כדי להעניק ודאות מוגברת למגזר העסקי ולאפשר התארגנות וביצוע של ההתאמות הנדרשות. על פי המסמך של המשרד, "נכון להיום, בשל עומס האירוע ומורכבותו, עדיין לא פורסם מתווה יציאה סדור. שתי הפעימות הראשונות שעליהן החליטה הממשלה, התקבלו בטווחי זמן מהירים וקרובים זה לזה, וללא החלטה הענפים שלא נכללו בפעימות.

בנוסף, החלטות אלה התקבלו סמוך למועד הפעלתן, באופן שגזר בפועל היעדר מוכנות מיטבית מצד הגורמים הרלוונטיים, ולעתים אף בלבול בהבנת הנחיות הממשלה. בנוסף, החלטות אלה התקבלו מבלי שהוגדרו מדדי בריאות ברורים שלפיהם יכולים חברי הממשלה לבחון את השפעת ההחלטות שהתקבלו או את ההצדקות להחלטות שמונחות לפתחם, כגון דחיית יישום פעימה".

במשרד האוצר מציעים לממשלה גם להקים מסד נתונים מרכזי, שבו ירוכז המידע הבריאותי, ויונגש לכל מקבלי ההחלטות - בנושאי כלכלה, בריאות וחברה. סדר הפתיחה של ענפי המשק שמציעים במשרד האוצר מבוסס, לפי המסמך של המשרד, על הנתח של כל ענף בתעסוקה ובתוצר. 

התוכנית של משרד האוצר אינה מתייחסת לעתידם של ענפי התיירות והתעופה. לעת עתה לא מתוכנן לשנות את חובת הבידוד ל-14 יום המוטלת על החוזרים לישראל מחו"ל. כמו כן, התוכנית אינה מתייחסת לנושא הגבלות התנועה - למשל, איסור היציאה מהבתים למרחק של יותר מ-100 מטר, או האיסור על שהייה בחופי ים וגנים ציבוריים.

נשיא התאחדות התעשיינים, ד"ר רון תומר, בירך על גיבוש התוכנית בשם נשיאות המעסיקים והעסקים. לדבריו, "המעסיקים תומכים בתוכנית האוצר לחזרה לשגרה. סוף-סוף מתפרסם מתווה מוסדר וברור שמאפשר לכל המגזרים במשק להיערך ולהתכונן מראש, ולא בהתרעה של כמה שעות".

בהתאחדות בעלי האולמות וגני האירועים, לעומת זאת, מחו על התוכנית של משרד האוצר, ואמרו בתגובה: "ההחלטה להחזיר את אולמות האירועים לפעילות עם 100-50 איש היא החלטה הזויה שמעידה על ניתוק של משרדי הממשלה וחוסר הבנה של ענף האירועים בישראל. מתווה יציאה המאפשר קיום אירוע עם מגבלה כזאת של אורחים, הוא מכת מוות לתעשייה שלמה ואינו מאפשר קיום אירועים הלכה למעשה.

"במתווה הנוכחי, תעשיית האירועים לא תפתח את שעריה. משרדי הממשלה לא טרחו להזמין אותנו לאף ישיבה בנושא ולא נענו לאף בקשה שלנו לדון באסטרטגיית היציאה. אנו קוראים למשרדי הבריאות והאוצר לכנס דיון דחוף שבו תגובש אסטרטגיה נכונה, התואמת את צורכיהם של הזוגות המתחתנים ובעלי השמחה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker