מהיום: עסקים גדולים שנפגעו במשבר יכולים לבקש הלוואה בערבות המדינה

הריבית לא הוגבלה ■ שיעור הערבות הכולל על תיק ההלוואות הוא 12%, ועל הלוואה בודדת – 75% ■ בשנה הראשונה לא יצטרך העסק להחזיר את תשלומי הקרן

אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בתי מלון בטבריה
בתי מלון בטבריהצילום: תומר אפלבאום

עסקים גדולים שנפגעו ממשבר הקורונה, יכולים מהבוקר (א') להגיש בקשות להלוואה בערבות המדינה.

ועדת הכספים אישרה את ערבות המדינה להלוואות בסכום של 6 מיליארד שקל. שיעור הערבות הכולל על תיק ההלוואות הוא 12%, ועל הלוואה בודדת – 75%. את הבקשות ניתן להגיש באמצעות אתר משרד האוצר

את ההלוואות אפשר לקבל בינתיים רק בבנקים שחתמו על הסכם בעניין זה עם משרד האוצר - לאומי, דיסקונט ומזרחי טפחות. בניגוד לקרן לעסקים קטנים, לא הוטלה הגבלה על גובה הריבית בהלוואות. 

את הבקשות יכולים להגיש עסקים ועמותות שהכנסותיהם ב-2019 היו 200 מיליון שקל ומעלה. עסק שהכנסותיו היו 400-200 מיליון שקל יכול לפנות גם לקרן ההלוואות לעסקים קטנים ובינוניים. לעסקים שהוקמו בשנה האחרונה, מחזור הפעילות יחושב לפי המחזור החודשי הממוצע.

נתב"ג, התרוקן במשבר הקורונהצילום: עופר וקנין

ההלוואה המרבית היא 8% ממחזור ההכנסות השנתי או 100 מיליון שקל – הנמוך מביניהם. במשרד האוצר אומרים כי "הקרן צפויה לתת פתרון למאות חברות במשק". ההלוואות יוענקו רק לעסקים "בענפים שנקלעו לקשיי תזרים כתוצאה ממשבר הקורונה" – כלומר, לא לרשתות מרכולים, למשל.

כדי להיות זכאים להלוואה, התלויה גם באישור של הבנק המלווה, על העסקים להעסיק לפחות 100 עובדים בישראל. כמו כן, על 50% לפחות מהנכסים היצרניים או הקניין הרוחני של העסק להיות רשומים בישראל. 

פיקדון העסק בגין ההלוואה יהיה בשיעור 5% מההלוואה. ההלוואה תינתן לחמש שנים לכל היותר, ובשנה הראשונה לא יצטרך העסק הלווה להחזיר את תשלומי הקרן. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker