שיימינג או הצלת חיים? שלטים בבני ברק מתריעים על חולי קורונה בבניין

כ-400 מחולי הקורונה בעיר מסרבים להתפנות למלונות בידוד - ובעירייה מתריעים כי 80% מההדבקות מתרחשות בבניינים ■ מומחה לבריאות הציבור: "מעשה לא אתי שמטיל סטיגמה" ■ עיריית בני ברק: "זו הצלת חיים"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיילים מחלקים מזון בבני ברקצילום: תומר אפלבאום
רוני לינדר

מגפות, משברים ואירועי חירום קיצוניים גוררים פעמים רבות תגובות וצעדים קיצוניים. בימים האחרונים נקטו בעיריית בני ברק, מוקד התפרצות קורונה שאחראי על 15% מכלל מקרי ההדבקה בישראל, בצעד שכזה. העירייה הדביקה על קירות בניינים שיש בהם חולים שלטים חסרי תקדים שבהם נכתב:  "מקום סכנה!! תושבי הבניין, שימו לב: למרבה הצער בבניין זה שוהה חולה קורונה מאומת. על פי כל הנתונים, סכנת ההידבקות לשכנים בבניין הינה ממשית וגבוהה בעשרות אחוזים".

הרקע לתליית השלטים, על פי העיתונות החרדית, הוא ניסיון של עיריית בני ברק "לדרבן" את החולים להתפנות למלונות קורונה, באמצעות הפעלת לחץ חברתי עליהם. מקרב תושבי בני ברק יש כרגע 1,450 חולים פעילים, מאות מהם נמצאים במלונות, וכ-400 עדיין נמצאים בעיר, שממשיכה להיות אחד ממוקדי התחלואה הגדולים במדינה. בשלושת הימים האחרונים אובחנו בה 32 חולים חדשים. לשם השוואה, בשלושת הימים האחרונים נוספו בעיר תל אביב רק שני חולים, וברמת גן השכנה - חולה אחד בלבד.

בני ברק

  • תושבים: כ-200 אלף
  • חולים מאומתים: 2,813
  • מחלימים: 1,364
  • חולים פעילים: 1,450
  • חולים שפונו למלונות: כ-1,200
  • חולים פעילים בעיר: כ-400
  • חולים חדשים שאובחנו בשלושת הימים האחרונים: 32

אף שהמדינה השקיעה מאמצים ותקציבים רבים בבניית מלונות ייעודיים לחרדים עם כשרות מיוחדת והתאמה לצורכיהם הייחודיים, היציאה של חרדים למלונות למשך תקופה המחלה - שיכולה להתארך לשבועות - ממשיכה להיות משימה קשה, במיוחד כשמדובר בחולים שהם חלק ממשפחות גדולות.

הכרזה שנתלתה על בניינים בבני ברק

על פי הקריטריונים שקבע משרד הבריאות, ניתן לפנות משפחה שלמה למלון רק בתנאי ש-50% מבני המשפחה הם חולים מאומתים, או ששני ההורים חולים. משפחה שלא עומדת באחד משני התנאים האלה - לא תוכל להתפנות יחד למלון, ותיאלץ להתפצל. מכיוון שמדובר בשהות ארוכה של לפחות שבועיים מחוץ לבית, הכלל הזה מהווה חסם משמעותי לפינוי מבחינת משפחות בבני ברק. מנגד, במשרד הבריאות ובקופות החולים לא רוצים לפנות אנשים בריאים למלונות של חולים.

ואולם האם שלטים שמיועדים לעשות סוג של שיימינג לחולים כדי לדחוף אותם להתפנות למלונות הם דרך התמודדות לגיטימית? גם אם שמם של החולים לא מוזכר, סביר להניח כי מודעות שכאלה יוצרות חרושת שמועות ולחצים. לדברי פרופ' נדב דוידוביץ', ראש בית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת בן גוריון, "סימון של בתים עם חולים במחלות מידבקות מנוגד לביואתיקה ואתיקה של בריאות הציבור. מעבר לכך שהוא חושף מידע רפואי בניגוד לחוק זכויות החולה, הוא מטיל סטיגמה וגם לא יעיל, שכן כיום אנו נדרשים ממילא לצעדים של ריחוק פיזי, היגיינה וחבישת מסכה בכל מקרה".

מודעה המזזהירה מפני אבעבועות שחורות. שילוט שהיה מקובל עד שנות החמישים

דוידוביץ' מזכיר כי שילוט שכזה היה מקובל בעבר ואפילו עד שנות החמישים בישראל ובעולם, כולל בהתפרצויות פוליו, אך הוא "עבר מן העולם וטוב שכך". לדבריו, "סימון שכזה מסמן את 'האחר החולה' בעיקר ככזה המסכן את בריאותנו ומדחיק את ההיבט של החולה כמי שצריך לסייע לו בהיבטים פיזיים, נפשיים וחברתיים, כמובן תוך הקפדה על עקרונות בריאות הציבור".

לדברי אריק אדלר, גזבר עיריית בני ברק העומד בימים אלה בראש חמ"ל הקורונה בעיר, ההחלטה על תליית השלטים לא היתה קלה אבל בעירייה הרגישו שאין ברירה אלא לנקוט צעדים רדיקליים יחסית כדי לצמצם את התחלואה בעיר: "אני מרגיש שאנחנו במלחמה שגובה קורבנות בנפש", הוא אומר. "אנחנו מקבלים כל יום את הדו"חות ממשרד הבריאות ומזדעזעים. התברר לנו לתדהמתנו כי 80% מההדבקות החדשות הן בתוך המשפחה או בתוך הבניין". לדבריו, המטרה המרכזית של העירייה היא להוציא את חולי הקורונה למלונות כדי לעצור את ההדבקה.

"הוצאנו כבר 1,200 חולים למלונות מתוך כ-2,700 חולים שהתגלו עד כה. זה הישג מדהים שהושג אחרי מאמץ אדיר. אנחנו כל הזמן חושבים מה אפשר לעשות כדי לעצור את הדימום. יושבים פה עשרות מתנדבים בחמ"ל ומשכנעים את האנשים להתפנות במאמצים רבים. אבל נשארה קבוצה קטנה של אנשים שלא מסכימה לצאת למלונות, וזה גורם לבעיה קשה: אם למשל האבא חולה והילד שלו אמור להיות בבידוד, אבל הוא יורד לשחק בחוץ או מוריד את הזבל - אז בדרך הוא עובר ליד אנשים או אפילו רק נוגע במעקה וההדבקה נמשכת. ואנחנו רואים בימים האחרונים שכל ההדבקות הן בתוך בניינים".

השיימינג הזה גורם לכעס גדול כלפיכם?

"יש שכועסים ויש שמוחאים כפיים. במנהיגות אמיתית לא מעניינת אותי הפופולריות כי בסוף כולם יבינו שזה דיני נפשות. מנהיגות לא נבחנת בכעס של תושבים אלא בתוצאות בסוף הדרך. 21 איש בבני ברק מתו עד היום, ואנחנו רוצים שזה ייפסק. זה לא שיימינג אלא הצלת חיים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker