המלונות והצימרים ייפתחו בשבוע הבא - האם יהיה מי שירצה לבוא?

שר התיירות הודיע כי אושר לפתוח צימרים ומלונות עם חדרים צמודי קרקע החל מיום ראשון ■ בענף אומרים כי בתי המלון חייבים לפחות 50% תפוסה בכדי שההוצאות לא יגברו על ההכנסות

סיון קלינגבייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מלון בראשית במצפה רמון. "עונש קולקטיבי אמיתי, ללא הצדקה"
סיון קלינגבייל

שר התיירות יריב לוין הודיע היום (ב') כי ועדת השרים לטיפול במגפת הקורונה אישרה לפתוח צימרים ומלונות עם חדרים צמודי קרקע החל מיום ראשון, כשלב ראשון בהחזרתו של ענף התיירות לפעילות סדירה. חרף הודעת השר, הממשלה טרם פרסמה הודעה רשמית בנושא. לפי לוין, ההחלטה התקבלה בכפוף להערכת מצב בנושא שתיערך ביום שישי.

בענף התיירות מנהלים בימים האחרונים מו"מ עם משרדי האוצר והבריאות סביב פתיחה מחודשת של בתי המלון. לדברי בכיר בתחום בענף, הכוונה היא לעשות ניסיון בסוף מאי, לפתוח כמה מלונות ולראות מה הביקוש והאם אנשים נכונים להתארח בבתי מלון. עם זאת הבכיר מציין כי הרבה תלוי ברגולציה שידרוש משרד הבריאות. "כרגע לא ברור האם משרד הבריאות יאפשר לפתוח חדרי אוכל. לא נוכל להפעיל מלון רק שירות חדרים", אומר הבכיר. לדבריו יהיה גם קשה מאוד למצוא אנשים שירצו לצאת נופש במידה והבריכות וחדרי הכושר במלונות יישארו סגורים. "אנשים רוצים לצאת לבלות", הוא אומר.

המלונאים מנהלים מול האוצר גם מו"מ על פיצוים לענף על שלושת חודשי הסגירה וכן סיוע לתקופת הפתיחה באמצעות הקלות בארנונה וסיוע בתשלום משכורות לעובדים. סכום הפיצוי שעליו מתקיים הדיון הוא 400 מיליון שקל בשלב הראשון ושלב שני התלוי בתפוסות.

שאלת התפוסות היא שאלה מכרעת. לדברי בכיר אחר, בתי המלון חייבים לפחות 50% תפוסה בכדי שההוצאות לא יגברו על ההכנסות. "אם לא יאפשרו יותר מ-50% תפוסה אין לנו בשביל מה לפתוח", הוא אומר.

דבר אחד ברור, לפחות בהתחלה תחחום הארחה ובתי המלון ייפתח רק לתיירות פנים. גם באירופה התחילו לפתוח מלונות. בגרמניה יש כמה בתי מלון פתוחים וכנראה בתחילת מאי תהיה הרחבה של פתיחת המלונות, ואפילו בספרד ואיטליה התחילו לדבר על פתיחה בסוף מאי.

גם בתחום התעופה מתחיל טפטוף של טיסות. לופטנזה הודיעה כי תשוב לטוס לישראל באמצע מאי וכך גם בריטיש. הערכה שתוך חודש-חודשיים יחזרו ל-50% מהטיסות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker