הגנים הפרטיים והמעונות: לא נפתח ביום ראשון

מפעילי המעונות דורשים את התערבותם הישירה של שר האוצר ושר הרווחה לאחר שהאוצר הפסיק לתקצב אותם במהלך תקופת ההשבתה, ולכן מצבם הכספי נפגע באופן משמעותי

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מעון יום של ויצו בתל אביב
מעון יום של ויצו בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

משרד הרווחה הודיע כי הלימודים במעונות לגילאי 3-0 יחודשו ביום ראשון הקרוב, בהתאם להחלטת הממשלה. אך רשתות מעונות היום המפוקחים הודיעו כי לא יחדשו את הלימודים בגלל המשבר התקציבי שאליו נקלעו. גם גני הילדים הפרטיים הודיעו כי לא יחדשו את הלימודים. 

לפי המתווה של משרד הרווחה, המעונות יחלו לפעול ביום ראשון הקרוב, תוך הקפדה על עד 15 ילדים בכל כיתה. במידת הצורך, המעונות יקיימו שלושה ימי לימודים לכל קבוצה, בסירוגין או ברצף (יום כן יום לא, או לימודים על פני שלושה ימים רצופים).

ביום חמישי הקרוב יפרסמו משרדי הממשלה הנחיות ומגבלות נוספות לפעילות במעונות, הנוגעות לשמירת מרחק בין הילדים, חבישת מסכות ועבודה של מטפלות וגננות בקבוצת סיכון. 

למרות זאת, הארגונים המפעילים את המעונות המפוקחים והמסובסדים, הכוללים את נעמת, ויצו, אמונה, נשי חירות, החברה למתנ"סים, נאות מרגלית, בית יעקב ואיגוד מעונות היום - הודיעו כי לא יחדשו את הלימודים. גם ארגון א.מ.א המייצג כ-700 מעונות מפוקחים ברחבי הארץ, שמפעילים יזמים פרטיים, הודיע כי לא יחדש את הלימודים. זאת כיוון שבקשתו לקבל פיצוי מהמדינה על ההפסדים הכספיים שמפעילי המעונות צברו - לא נענו. 

במכתב שהעבירו מפעילי מעונות היום המפוקחים והמסובסדים לשר הרווחה, אופיר אקוניס, ולשר האוצר משה כחלון, נכתב כי ללא סיוע מיידי אין אפשרות לפתוח את מעונות היום. לטענתם, מאחר שמשרד האוצר הפסיק לתקצב אותם במהלך תקופת ההשבתה, מצבם הכספי נפגע באופן משמעותי, ולכן הם דורשים לקבל תוספת תקציב שתאפשר להם לפתוח את המעונות. מפעילי המעונות דורשים כי כחלון ואקוניס יתערבו במשבר באופן מיידי. 

גני הילדים הפרטיים מאיימים בכך שלא יפתחו את הלימודים או בהעלאה משמעותית של שכר הלימוד, והם דורשים לקבל סיוע כספי מוגבר מהמדינה, וכן רשת ביטחון כלכלית במידה ואחד מעובדי הגנים יידבק בקורונה. 

פורום הגנים הפרטיים הודיע כי הגנים המאוגדים בו לא יחזרו לפעילות. "משרד האוצר דורש מאיתנו להטיל את ההפסדים הכפסיים שצברנו על ההורים - לא ניתן לזה יד. גם אנחנו מעוניינים לחזור לשדגרה אבל לא על החשבון הכלכלי והבריאותי של ההורים. לא נחזור עד להענות של משרד האוצר לדרישתנו לקבל רשת ביטחון כלכלית והבטחת בריאות ילדינו".

גם התאחדות מעונות היום הפרטיים בישראל הודיעה כי לא תחדש את הלימודים. מנכ״ל ההתאחדות, יניב בר אור אמר כי ההחלטה שהתקבלה היא ״הזויה, פוגענית ומנותקת מהשטח. לדבריו "הגם שאנו בעלי מעונות היום הפרטיים מאוד היינו שמחים ורוצים לחזור איננו יכולים לעשות זאת. יש יותר מדיי עניינים פתוחים שלא לדבר על חודש וחצי בהם אנו ללא הכנסות וקופתנו ריקה.  אין לנו כסף לתפעל את החזרה המדורגת לשגרה בהפסד. ביום חמישי אנו עולים להפגין מול הכנסת ומשרד האוצר במחאה על הביזיון הזה". 

מנכל"ית ארגון גני הילדים הפרטיים בישראל, ד"ר שולמית ביסמנובסקי, הוסיפה: "עד לרגע זה איש לא פנה אלינו והנחה אותנו למתווה שמתאים לצרכי הפעוטות. חינוך זה שיח והבנה מעמיקה של צרכיהם. לא ברור כיצד יפתחו מסגרות החינוך מגיל לידה ועד 3".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker