רשות התחרות בודקת: האם רשתות האופנה הפרו את חוקי ההגבלים ב"התארגנות הקורונה"

הרשות דרשה כי הרשתות יעבירו לה מידע ונתונים אודות ההתארגנות ■ "ככל שתוצאות הבדיקה יעלו כי המעשים היו עלולים לפגוע בתחרות באופן שמפר את הוראות החוק – הרשות נערכת לנקוט בפעולות אכיפה", נמסר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלט על חנות בתל אביב, בחודש שעברצילום: אייל טואג

רשות התחרות בודקת את אופן פעולה של רשתות האופנה בעקבות משבר הקורונה. הרשות, שמנוהלת על ידי מיכל הלפרין, דורשת מהרשתות להעביר לה מידע ונתונים במטרה לוודא שההתארגנות של הרשתות – במטרה לקבל סיוע מהמדינה - אינה עומדת בסתירה להוראות חוקי ההגבלים העסקיים.

"ככל שתוצאות הבדיקה יעלו כי המעשים היו עלולים לפגוע בתחרות באופן שמפר את הוראות החוק – הרשות נערכת לנקוט בפעולות אכיפה", נמסר בהודעת הרשות.

עשרות רשתות האופנה הודיעו על כוונתן להמשיך להשבית את הפעילות, במחאה על סירוב הממשלה להיענות לדרישותיהן לקבלת מענקי פיצוי בגין הקורונה. בין הרשתות - קבוצת פוקס, קבוצת קפה קפה, קבוצת פקטורי 54, קבוצת בריל, קסטרו, קבוצת H&M, מגה ספורט, מאניה, אופטיקה הלפרין, האוויינס ואחרות.

רשתות האופנה דורשות פיצוי חלקי לכל עסק שהכנסותיו במארס-אפריל ירדו ביותר מ-25%; 10,000 שקל עבור כל עובד שיוחזר מחל"ת; הגדלת שיעור ערבות המדינה להלוואות מ-15% ל-50%; צירוף חברות האשראי והחוץ בנקאיות למעגל המלווים; הארכת תקופות היציאה לחל"ת וביטול הדרישה למינימום של 30 יום. בנוסף, דורשות ההתאגדות כי "תתבטל האפליה הפוטרת מע"מ רק מרכישות המתבצעות באתרי איקומרס בחו"ל" (פטור ממע"מ בהזמנות עד 75 דולר).

"עשירים חזירים"

הרשתות העבירו בשבוע שעבר מכתב בעניין לראש הממשלה בנימין נתניהו: "כבוד ראש הממשלה, האוצר סבור שאנחנו חבורה של 'עשירים חזירים'. האוצר שוכח שאנו אנשי עמל המפרנסים 350 אלף משפחות בישראל. אל תתן לבכירי האוצר לתעתע בך", נכתב.

הממונה על התחרות מיכל הלפריןצילום: אוליבייה פיטוסי

עוד נכתב כי "התנהלות האוצר לא מותירה בידינו ברירה אלא להשבית את כל עסקינו. מכיוון שפתיחת החנויות בעת הזו, ללא קבלת רשת ביטחון ממשלתית, רק תעמיק את ההפסדים הכבדים ואת הבור אליו נפלנו, כל רשתות האופנה והמסחר תיאלצנה לפתוח בשביתה כללית ולסגור את שעריהן עד שדרישותינו המינימליות לעזרה מהממשלה תתקבלנה במלואן. עקב כך ממשלת ישראל תמשיך לממן את שכרם של 350 אלף עובדינו – 3 מיליארד שקל בחודש".

תחום הקמעונות הוא מהתחומים שנפגעו בצורה הקשה ביותר במשק, מאחר שהמדינה הודיעה על סגירה כללית של כל החנויות. בתחום עובדים כ-137 אלף עובדים, המהווים כ-3.5% מהעובדים במשק. לפי דיווח של שירות התעסוקה, כ-10% מהמובטלים החדשים הם מתחום המכירות. 

עו"ד מתן מרידור, שותף באגמון ושות' וראש מחלקת התחרות, ומי שמייצג את צוות הפעולה של הרשתות המקעונאיות: "רשות התחרות פנתה לצוות הפעולה של הרשתות הקמעונאיות בדרישה לקבל נתונים לקבל פרטים בהמשך לפרסומים היום. הצוות שפועל תחת ייעוץ משפטי הדוק ישיב לבקשה. ראוי לציין, כי לפני מספר ימים התירה רשות התחרות לוועד הפעולה של הרשתות, לנקוט בצעדי מחאה כנגד הממשלה, על מנת להסדיר את נושא הסיוע לרשתות בעקבות משבר הקורונה. הממונה הבהירה לוועד, באופן חריג, שבעת הזאת התארגנות ופעולות כאלו יכולות ליהנות מהגנה במסגרת החוק, ובלבד שהוועד יוודא שההשבתה ושאר פעולות המחאה נעשות באופן שעומד בגדרי חוק התחרות הכלכלית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker