ליצמן לנתניהו: עוזב את משרד הבריאות לטובת תיק שיכון מורחב

ליצמן ספג ביקורת רבה במהלך ניהול משבר הקורונה. בתחילתו פעל להחריג את הקהילה החרדית מכללי הריחוק החברתי ולהתיר לה להמשיך בפעולת המקוואות ובתי הכנסת, ואף הבטיח שהמשיח יבוא ויפתור את המגפה

TheMarker
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליצמן בכנסת, בשנה שעברה. גייס את מערכת הבריאות לטיפול באשת האדמו"ר מגורצילום: אמיל סלמן
TheMarker

שר הבריאות יעקב ליצמן לא ימשיך בתפקידו. ליצמן הודיע לראש הממשלה בנימין נתניהו כי הוא מעוניין להתמנות לשר שיכון, ולקבל סמכויות נרחבות, כולל השליטה ברשות מקרקעי ישראל (רמ"י). בכחול לבן דורשים כעת את תיק הבריאות, אך לא ברור אם יקבלו אותו. 

על רקע האישור שניתן לאיקאה לפעול בשבוע החולף, נחשף ב-TheMarker כי בעלי איקאה תרמו לחסידות גור של ליצמן, וכן כי האדמו"ר מגור נוהג לנפוש בביתו של הבעלים, שולם פישר. ליצמן טען כי מדובר ב"הבלים שקריים". ביום חמישי פורסם ב"המקור" ברשת 13 כי ליצמן מנע ב-2017 את סגירת בית החולים הפסיכיאטרי נווה שלווה, על אף שסיכן את חיי המאושפזים. ליצמן אף השפיל אנשי מקצוע שטענו כי יש לסגור את בית החולים.

האפשרות שליצמן יעבור למשרד השיכון עלתה כבר במהלך המשא ומתן בין הליכוד וגוש הימין לכחול לבן. בסביבת האדמו"ר מגור היו הדעות בעניין חלוקות. חלק מאנשיו תמכו בהישארות ליצמן בתפקיד ואחרים טענו כי הוא מיצה את עצמו במשרד הבריאות וכי במשרד השיכון יוכל לסייע יותר לציבור החרדי.

ליצמן ספג ביקורת רבה במהלך ניהול המשבר. בתחילתו פעל להחריג את הקהילה החרדית מכללי הריחוק החברתי ולהתיר לה להמשיך בפעולת המקוואות ובתי הכנסת, ואף הבטיח שהמשיח יבוא ויפתור את המגפה. כמו כן, לפי פרסומים בכלי התקשורת הפר ליצמן בעצמו את הוראות ההתנהגות שמשרדו מסר לציבור - הוא התפלל בקבוצה, סירב לבדיקות חום והסתיר את ממצאי הבדיקה האפידמיולוגית שנעשתה לטלפון שלו. ליצמן הכחיש את עדויות המתפללים שטענו כי ראו אותו.

בתחילת החודש נדבק ליצמן בעצמו בקורונה, יחד עם רעייתו, והשבוע בישר כי החלים. בעקבות האבחון של ליצמן נכנסו לבידוד נתניהו, מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב וראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, פרופ' סיגל סדצקי, וגם כל אנשי לשכתו של השר.

בנוסף, המשטרה המליצה באוגוסט להעמיד לדין את ליצמן בגין שוחד, הדחה בעדות, מרמה והפרת אמונים. ליצמן חשוד כי ניצל את מעמדו ומרותו במשרד כדי להשפיע באופן פסול על שיקול דעתם של גורמי מקצוע הכפופים לו בשתי פרשות. אחת מהפרשות היא פרשת ההסגרה, שבה חשוד ליצמן שהפעיל לחץ על שני פסיכיאטרים למנוע הסגרת נאשמת בעבירות מין בקטינות. בפרשה נוספת חשוד ליצמן שהציע לעובדיו הטבות כדי שימנעו סגירת מסעדה שבעליה מקורב אליו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker