ביקור במספרה, טייק-אווי ממסעדות ומי חוזר לעבודה? המדריך המלא לתקנות החדשות

הממשלה אישרה היום תקנות שעת חירום שקובעות הקלות נוספות, במטרה להחזיר בהדרגה את המשק לשגרה זהירה ■ איך יפעל המשק מיום ראשון, כיצד נגיע לעבודה והאם נוכל לעמוד בתור למספרה? TheMarker עושה סדר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מסכות בשוק רמלה לודצילום: עופר וקנין

הממשלה אישרה היום (שישי) תקנות שעת חירום הקובעות הקלות נוספות, במטרה להחזיר בהדרגה את המשק לשגרה זהירה. ההחלטה הותירה לא מעט בלבול - איך יפעל המשק מיום ראשון? מי חוזר לעבוד? איך נגיע לעבודה? מי נשאר בבית ואיך יפעלו עסקים מעתה? TheMarker עושה סדר:

המשק מתחלק כעת לארבע קבוצות עיקריות:

  • עסקים סגורים - מסחר בקניונים, תיירות, פנאי, בידור, אירועים, מרבית פעילות ההסעדה ועוד מקומות של התקהלות המונית.
  • עסקים חדשים שקיבלו היתר לפתוח – חנויות רחוב, תחום היופי ומסעדות בטייק-אוויי.
  • עסקים חיוניים שפעלו במהלך כל המשבר – תעשייה, רשתות מזון ותשתיות חיוניות.
  • המגזר הציבורי.

איך עובדים בעסקים שרשאים לפתוח? האם כל העובדים יכולים להגיע לעבודה?

ענפי התעשייה, הייצור והשירותים יוכלו לשוב למתכונת עבודה של 30% ממצבת כוח האדם, או עד 10 עובדים בו-זמנית במקום העבודה, לפי הגבוה מבינהם. מגבלה זו לא תחול על מקומות עבודה ועסקים שיעמדו בכללי התו הסגול, שיוכלו להעסיק היקפי כוח אדם גבוהים יותר - במקרים מסוימים אפילו 100%.

שוק מחנה יהודה בירושליםצילום: אוהד צויגנברג

מהן תקנות התו הסגול?

הדרישות הן שכל עסק ימנה ממונה קורונה מטעמו; שמירה על כללי היגיינה; איסור התקהלות בפינת הקפה ובמטבחונים; אכילה בחדרו של העובד, ככל האפשר; שמירה על מרחק של 2 מטרים בין אדם לאדם; בדיקת חום בכניסה לעסק; שיבוץ העובדים באותה קבוצת הסעה ואותה משמרת, ככל האפשר; בחדר שגודלו עד 20 מ״ר - יוכלו לשהות שני עובדים, או מספר גדול יותר של עובדים אם יש בינהם מחיצה שתמנע העברת רסס; בחדר שגודלו מעל 20 מ"ר - עד 5 עובדים או מספר גדול יותר של עובדים אם יש בינהם מחיצה; קיום פגישות ודיונים יתאפשר עד 8 עובדים בחדר. ההמלצה היא שעובדים עם מחלות רקע יימנעו מהגעה פיסית למקום העבודה.

בנוסף, אם אחד העובדים נדבק בנגיף הקורונה במקום העבודה, ייסגר מקום העבודה כולו או חלקו לתקופה שתסתיים לכל המאוחר עם סיום החקירה האפידמיולוגית של משרד הבריאות. 

איך עסק יכול לקבל תו סגול?

כל עסק יחליט אם לאמץ את התו הסגול באופן וולנטרי, באמצעות רגולציה עצמית. עסק שעומד בכללים יכול לחזור לפעול בלי לחכות לאישורים. עם זאת, פקחים יבדקו את העסקים הפתוחים - והפרת הכללים כרוכה בעבירה פלילית, קנס ואף סגירת העסק.

אילו עסקים רשאים לפתוח החל מיום ראשון?

כבר ב-18 באפריל הותרה הפתיחה של חנויות למוצרי חשמל, ציוד תקשורת, ציוד תחזוקה לבית, רהיטים ואביזרים לבית, חנויות ספרים וציוד משרדי, חנויות למוצרי ספורט ואופניים, מכבסות ומתפרות.

כעת, אליהן מצטרפות תקנות שמאפשרות מכירת מזון במסעדות ללא ישיבה, כלומר הזמנות טייק אווי; פתיחת מספרות ומכוני יופי וקוסמטיקה, לרבות הסרת שיער בלייזר; פתיחה של חנויות במרחב הציבורי, חוץ מאלה שממוקמות בקניונים סגורים. בנוסף, הוסכם על אישור של עבודת מטפלים שיעבדו באופן יחידני או עם אנשים שגרים באותו משק הבית, ללא מגע, תוך שמירה על מרחק 2 מטרים, עטיית מסיכות וחיטוי בין מטופל למטופל. הודעת הממשלה לא פירטה באילו "מטפלים" מדובר.

אני מסעדנית שרוצה לאפשר שירות טייק-אווי, באילו תנאים אני יכולה לעשות זאת?

הטיילת בתל אביב, השבועצילום: מוטי מילרוד

אסור שיהיו מקומות ישיבה במסעדה; יש להציב בדלפק מחיצה למניעת העברת רסס בין המוכר ללקוח; יש לשבץ קבוצות עובדים למשמרות נפרדות; הקפדה על 2 מטרים בין הנמצאים במקום; הקפדה על כללי ההיגיינה, לרבות חיטוי משטחים; כלל העובדים במסעדה יעטו כפפות ומסכה; לווסת את כניסת הלקוחות, כך שבכל העת לא ישהו במקום יותר מ-2 לקוחות לכל קופה ובבית עסק שגודלו מעל 100 מ"ר - לא ישהו מעל 4 לקוחות לכל קופה. 

כמו כן, יש להתקין שלט בכניסה לעסק שדורש שמירה על מרחק בין האנשים ומספר הלקוחות המותר.

אני מעוניין לפתוח ביום ראשון את החנות שלי, מה עליי לעשות?

כל החנויות במרחב הציבורי, שאינן בתוך קניונים, יכולות להיפתח תוך שמירה על הכללים. לפני פתיחת החנות, בעל העסק או החנות צריך להגיש לרשות המקומית הצהרה חתומה שלפיה יעמוד בתנאים הבאים: 

יש לבצע, ככל הניתן, מדידת חום בכניסה לעסק ותשאול הנכנסים לגבי סימני מחלה; יש לשבץ קבוצות עובדים למשמרות נפרדות; ימונה עובד אחראי על ענייני קורונה; תותקן מחיצה למניעת העברת רסס בין המוכר ללקוח; הקפדה על שמירת כללי היגיינה, לרבות חיטוי משטחים; שמירה על מרחק של 2 מטרים לפחות בין השוהים בחנות וכן הקפדה על מניעת התקהלות בכניסה לחנות; סימון מקומות לעמידת לקוחות בתור לקופה, כדי לשמור על המרחק בין האנשים.

בנוסף, יש לווסת את כניסת המבקרים כך שבכל העת לא ישהו במקום יותר מ-2 לקוחות לכל קופה, ובבית עסק שגודלו מעל 100 מ"ר, לא ישהו מעל 4 לקוחות לכל קופה. מתוקף כך, יש להציב שלט במקום בולט לעין שדורש שמירה על המרחק.

אני מנהלת מכון יופי, תחת אילו הגבלות אני יכולה לפתוח את העסק?

החל מיום ראשון, תותר פתיחת מספרות ומכוני יופי וקוסמטיקה שיעמדו בכללים הבאים: 

יש להגיש הצהרה על עמידה בתנאים לרשות המקומית, ולהסדיר, ככל הניתן, ביצוע מדידת חום לנכנסים לעסק ותשאול לגבי סימני מחלה; שיבוץ קבוצות עובדים במשמרות נפרדות; הקפדה על שמירת כללי ההיגיינה, לרבות חיטוי משטחים וחיטוי הכלים, הכיסא וכן הכביסה של מגבות וחלוקים בין לקוח ללקוח.

עסקים סגורים בירושלים, במארסצילום: אמיל סלמן

בעת הטיפול בלקוח יעטה העובד במספרה כפפות, שאותן הוא יחליף בין לקוח ללקוח, ויעטה מסכה ומגן פנים שמכסה את העיניים; יישמר מרחק של 2 מטרים בין השוהים במספרה, ויוצב שלט שמורה זאת.

ויסות כניסת לקוחות למספרה ייעשה כך שבכל עת, לא ישהו בתוך העסק יותר מ–2 לקוחות לכל ספר, ובסך הכל, לא ישהו יותר מ–4 לקוחות בסך הכל. בעסק שגודלו מעל 75 מ"ר – לא ישהו יותר מ–6 לקוחות ובעסק שגודלו מעל 100 מ"ר – לא יותר מ-8 לקוחות. כמו כן, יש להציב שלט במקום בולט שמורה זאת.

האם המגזר הציבורי חוזר לפעילות רגילה?

כבר היום, המגזר הציבורי פועל במתכונת של 50%, כשתחומי הבריאות והביטחון עובדים במתכונת מלאה וכך גם ברוב מערכת החינוך. בשאר המשרדים, עובדים בין 30% ל-40%, ומי שהוגדר כחיוני יכול לעבוד מהבית.

כעת הנחתה הממשלה את המגזר הציבורי להיערך להחלת התו הסגול. הגופים במשרדי הממשלה והמגזר הציבורי יבחנו את הכשרת מרחבי העבודה בהתאם להנחיות הבריאותיות, כך שתתאפשר הגעה של יותר עובדים למקומות העבודה.

הנחת העבודה היא שבמהלך השבוע הקרוב תהיה עלייה במספר עובדי המגזר הציבורי שישובו לעבודה, אולם זה יקרה רק בתחילת מאי, כשיפוג תוקפו של ההסכם בין משרד האוצר להסתדרות. הערכה היא שבתחילת מאי ישוב המגזר הציבורי לעבודה מלאה. 

אנשים עוטים מסכות בחיפה. למצולמים אין קשר לנאמרצילום: תומר אפלבאום

כמה אחוזים מהמשק עדיין בהשבתה?

25% מהמשק לא עובד. גם מתוך 75% העסקים והעובדים שמוגדרים כפועלים – עסקים רבים עובדים במתכונת חלקית, רבים עובדים מהבית וקשה להאריך בדיוק בכמה אחוזי משרה הם עושים זאת.

גם הערכות של הכלכלנית הראשית באוצר, שירה גרינברג, מעורפלות למדי. בניתוח שכתבה בתחילת השבוע נכתב כי "בהשוואה למגבלות שהוטלו על המשק במהלך חודש מארס, היקף המגבלות על הפעילות הכלכלית צומצם ברבע. הערכות אלה מתבססות על סמך התחזיות הכלכליות שבוצעו באמצעות מודל שבוחן את השלבים המוקדמים של היציאה, בדומה לאלה שהוצגו באסטרטגיית היציאה של משרד האוצר".

על דבר אחד אין עוררין – כל עוד מערכת החינוך סגורה, לעובדים רבים אין אפשרות לחזור באופן מלא לעבודה. גרינברג העריכה שהנזק הישיר מהמשך סגירת מערכת החינוך מסתכם ב-430 מיליון שקל פגיעה בתוצר ליום, ופגיעה כלכלית ב-360 אלף משקי בית בישראל.

עסקים סגורים בבני ברק, בימי קורונהצילום: עופר וקנין

מה לגבי אכיפה? אילו קנסות יוטלו?

ברמה האישית, חובה לעטות מסכות גם במרחב הציבורי החל מגיל 7, למעט מי שעוסק בספורט או מי שיש לו סיבה רפואית ואישור על כך. מי שיפר את ההנחייה ייקנס ב-200 שקל, ללא מתן אזהרה. 

האכיפה תתבצע גם במגזר העסקי, באמצעות מפקחים של הרשויות המקומיות. למפקחים יוקנו סמכויות לאכוף את הכללים הקבועים בתקנות, ועסק שיפר את הכללים חשוף לקנס של 2,000 שקל. בנוסף, גם מפקחים של מנהל רשות הטבע והגנים יצטרפו למעגל האכיפה. 

האם התחבורה הציבורית תעבוד כרגיל?

התחבורה הציבורית בארץ פועלת כרגע במתכונת מצומצמת. פעילות האוטובוסים החלה לעלות בהדרגה בשבוע שעבר, מהיקף פעילות של 25% לפעילות של 50%-60%. האוטובוסים אינם פועלים אחרי 20:00 ובסופי השבוע. פעילות רכבות הנוסעים, שאינה מתקיימת בתקופה זו, לא צפויה להתחדש השבוע, ולפי הערכות לא רשמיות, היא לא צפויה להתחדש גם בשבועות הקרובים. בחברות התחבורה הציבורית מעלים חששות כבדים שלפיהם ללא צעדים משמעותיים מצד הממשלה - בחינת מודלים חדשים להפעלת תחבורה ציבורית או מתן רשת הגנה - הענף יסבול מהפסדים כבדים.

פקחים בפתח תקוהצילום: מוטי מילרוד

במשרדי האוצר והתחבורה עדיין לא גיבשו פתרון, והמפעילות נמצאות באי-ודאות לגבי עתידן. הרכבת הקלה בירושלים פועלת במתכונת רגילה, שירותי באבל דן בתל אביב ותיק תק בחיפה (תחבורה במסלול גמיש לפי הזמנה באפליקציה) פועלים גם כן. 

אילו אמצעי הגנה בריאותיים ננקטים כיום בתחבורה הציבורית?

התשלום במזומן אסור באוטובוסים והעלייה מתבצעת מהדלת האחורית, אם זה מתאפשר. המגבלה המותרת לנסיעה באוטובוס היא של 20 נוסעים, והישיבה אסורה בשורה הראשונה שקרובה לנהג. 

כיצד מתכוונים למנוע את הצפיפות באוטובוסים בעקבות חזרת המשק לפעילות?

כדי למנוע צפיפות באוטובוסים ובתחנות, פתרון שנשקל הוא הגדלת תדירות הקווים. עם זאת, בשל מחסור בכלי התחבורה ובנהגים, ייתכן שיהיה קשה ליישם אותו. על מנת לאפשר את הגברת התדירות במשאבים הנוכחיים, מתוכנן שינוי רשת הקווים הארצית כך שיהיו קווים ישירים יותר עם פחות עצירות. בנוסף, נשקלים צעדים כמו הזמנת מקום מראש ושילוב של תחבורה חכמה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker