החל מהלילה: המשטרה לא תוכל לעקוב אחר ישראלים שחייבים בבידוד

הצעת החוק שאמורה היתה לאפשר למשטרה להמשיך לעקוב אחר ישראלים באמצעות איכון הסלולר שלהם - הוקפאה על ידי הממשלה. יו"ר ועדת חוץ וביטחון, גבי אשכנזי: "המשך הדיון בחוק - רק לאחר תיקונים". המשטרה: 3 ישראלים הפרו הוראות בידוד מתוך 200 שאחריהם עקבנו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חייל במחסום משטרתי בכניסה לטבריהצילום: גיל אליהו

לאחר דיון סוער שנערך בבוקר בוועדת חוץ וביטחון על הצעת חוק שתאפשר למשטרה להמשיך בצע מעקבים אחרי חולי קורונה - הורה שר המשפטים אמיר אוחנה להקפיא את הדיון בחוק שהממשלה הובילה. מדובר בדיון חמישי של הוועדה בתוך פחות משבוע. היום היתה אמורה הוועדה לאשר את החוק להצבעה בקריאה שנייה ושלישית, כך שתינתן סמכות למשטרה לבצע איכונים סלולריים באופן מדגמי לכל מי שחייב בבידוד.

במהלך הדיונים טענו גורמים רבים – מומחים מתחום הרפואה, פרטיות, טכנולוגיה ומשפט כי מדובר בחוק דרקוני ולא מעט חברי כנסת ציינו שוב ושוב כי הצעת החוק שהונחה היא לא טובה ופוגעת בדמוקרטיה. לאחר שהסתמן במשרד ראש הממשלה כי יש אפשרות שהיא לא תעבור – ניתנה הוראה להקפיא את המהלך כדי לתקן את החוק ולהגיש אותו שוב. "החוק הזה לא היה צריך להיות מחוקק מתכלתחילה – אין בו היגיון ואין נתונים. זה מסר גרוע להשאיר את החוק, הייתה הטעיה של הכנסת כאילו אנחנו חותמת גומי", אמר ח"כ יואב סגלוביץ' (יש עתיד) במהלך הדיון.

במהלך הדיון תקפו חברי הכנסת אלי אבידר (ישראל ביתנו) וסגלוביץ' את נציגי משרד הבריאות ומשרד המשפטים כי לא הציגו נתונים שמצדיקים אישור מעקב של המשטרה אחרי אזרחים. במהלך הדיון הציג ניצב אמנון אלקלעי, ראש אגף מבצעים של המשטרה, נתון מדהים: במשך יומיים דגמה המשטרה מתוך רשימה של 3,000 ישראלים - 200 מכשירי סלולר של חייבי בידוד, ולאחר שהגיעה אליהם הביתה מצאה כי רק 3 אזרחים הפרו בידוד ולא נמצאו בביתם.

גבי אשכנזיצילום: תומר אפלבאום

בתחילת הדיון הדגיש פרופ' חגי לוין כי איכון הוא צעד מרחיק לכת ולא הכרחי במצב שבו נמצאת ישראל במאבק מול התפשטות הקורונה וכי הבעיה העיקרית היא חוסר השיתוף במידע של משרד הבריאות. "הסיכון שפרט אחד ידביק פרט אחד לא מצדיק שימוש בכלים האלה, כפי שלא עושים את זה במחלות אחרות כמו שחפת וצהבת". לוין הוסיף כי הדגש של משרד הבריאות חייב להיות בהורדת משך הזמן בין בדיקה לתוצאה מ-8 ימים בממוצע ל-48 שעות. בנוסף אמר לוין כי משרד הבריאות מתנהל בחוסר שקיפות ולא מוסר למערך בריאות הציבור נתונים כדי לבצע מחקר מקצועי על מצב ההדבקה ולהוציא תובנות מקצועיות – בלי פגיעה בפרטיות אזרחים. 

בתחילת הדיון אמר מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב כי מאחר שישראל כבר לא נמצאת במדיניות של סגר, יש סכנה שישראלים שיוצאים מהבית ידביקו אחרים ועל כן השימוש באיכון נחוץ. "אני יודע שהכלי לא מושלם ודורש שיפורים אבל אנחנו חייבים את השימוש בכלי. בהמשך יהיו עוד כלים וולונטריים כמו אפליקציית המגן". במהלך הדיון בר סימן טוב לא סיפק נתונים על קצב ההדבקה או על כמות החולים שהפרו בידוד.

בשלב זה פנו משתתפי הוועדה לבר סימן טוב ושאלו על חוסר השקיפות של המשרד בהצגת נתונים על התפשטות הקורונה בישראל ומדוע המשרד מתעקש על מעקבים. יו"ר הוועדה ח"כ גבי אשכנזי (כחול לבן) ביקש התייחסות לעובדה שהקורונה נבלמה במידה גבוהה. אשכנזי הדגיש שיש כ-5% שזקוקים להנשמה ואין חשש להתפרצות ו"על כן איזה צורך יש במעקבים"? 

בדיקת קורונה במכוניתצילום: Jens Meyer/אי־פי

אבידר גם תקף את חוסר השקיפות של משרד הבריאות: "אפשר ללמוד על הקורונה ממסיבות העיתונאים של מושל ניו יורק יותר מהמידע שאתם מספקים לאזרחי ישראל. הוא מדבר על מגמות, על שינויים וסיכונים והוא משתף כדי שגורמי מקצוע ילמדו. אתם מדברים על סכנות ועם כל הכבוד לתחושה שלך שיש הרבה שיכולים להדביק – מה זה אומר? כמה סכנות יש מנהגים שלא יודעים לנהוג? אז צריך להשבית את הכבישים בגלל זה? זה כמו שיש שריפה במרכז העיר ואתה במקום לכבות את האש אומר למשטרה לחסום את הרחובות ולמשרד הפנים לבדוק תעודות זהות. לאן אתם הולכים? זה נראה לי חד משמעית ככסת"ח. ואל תבקשו מאיתנו לאשר כלים שחודרים לפרטיות האזרחים. תתעסקו במשימות שלכם ותעשו זאת בשקיפות", אמר אבידר.

בר סימן טוב השיב כי גם במדינות אחרות פועלים באותם כלים. לדבריו הסיכון לתחלואה עולה והמשרד מתנהל בשקיפות ומידע מתפרסם באתר וטלגרם המשרד ברמה היומית. לדבריו כל 5 ימים מספר החולים מוכפל ואם המדינה לא הייתה נוהגת כפי שנהגה היו היום 10,000 מונשמים. בר סימן טוב טען כי מתבצעות בכל יום 12 אלף בדיקות.

בתגובה לטענת נציגת משרד היועמ"ש, עו"ד דין גבי פיסמן, כי השימוש במשטרה לאכן מכשירים סלולריים הוא כלי הכרחי, הציגו הח"כים קו תקיף. פיסמן טענה כי גם ככה אזרחים מספקים מרצונם נתוני מיקום לחברות והכלי של המשטרה מבצע פגיעה מינימלית, השיב ח"כ אבידר: "זאת לא שעתכם היפה. אני מבין למה שר המשפטים נלחם על החוק, אני לא מבין למה אנשי המקצוע עושים זאת". 

בתנועה לזכויות האזרח הגיבו על הקפאת הדיון בהצעת החוק: "אנו מברכים על משיכת הצעת החוק בעניין איכוני מבודדי בית על ידי הממשלה. המשמעות היא שתקנות שעת חירום בנושא יפקעו הלילה ולא יוארכו. הממשלה משכה את הצעת החוק היום רק לאחר שהבינה שהיא עומדת להתבזות משום שוועדת החוץ והביטחון של הכנסת לא השאירה אבן על אבן וחשפה את חוסר התוחלת בפגיעה בפרטיות האזרחים . דיוני הוועדה הוכיחו את טענת האגודה לזכויות האזרח בעתירתה לבג"ץ ומול הוועדה, כי מדובר בהצעה קיצונית שאין לה צורך, ואין לה מקום בחברה דמוקרטית, וטוב שנדחתה. זה הישג ענק וחשוב למי שחשובה לו הדמוקרטיה והפרטיות, והוכחה לחשיבות של הפיקוח הפרלמנטרי על הממשלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker