"האוצר חושב שאנחנו חבורה של עשירים חזירים": רשתות המסחר והאופנה משביתות את החנויות

הרשתות דורשות מנתניהו גם לבטל את הפטור ממע"מ בהזמנות מחו"ל ■ במכתב ששלחו לראש הממשלה ועליו חתומים בין היתר הראל ויזל וגבי רוטר, נכתב: "ממשלת ישראל תמשיך לממן את שכרם של 350 אלף עובדינו – כ-3 מיליארד שקל בחודש"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הראל ויזלצילום: שוקה כהן

התאגדות רשתות האופנה והמסחר הודיעה לראש הממשלה בנימין נתניהו על השבתת פעילות החנויות של יותר מ-300 רשתות החברות בהתאגדות - עד שדרישותיהן מהממשלה ייענו. רשתות בתחומים שיכולים להמשיך לפעול גם עתה ברחובות, כמו אופטיקה וכלי בית, ישביתו את החנויות החל מעתה, ואילו רשתות בתחומים שלא מורשים לפעול כעת, כמו אופנה והנעלה, לא יפעילו את החנויות גם כשהממשלה תאשר להם לפעול.

במסמך של ההתאגדות חוזרות הרשתות על הדרישות שהציגו בפני  ראש הממשלה בפגישה עמו אתמול בערב: מענק פיצוי חלקי לכל עסק שהכנסותיו במארס-אפריל ירדו ביותר מ-25%; 10,000 שקל עבור כל עובד שיוחזר מחל"ת; הגדלת שיעור ערבות המדינה להלוואות מ-15% ל-50%; צירוף חברות האשראי והחוץ בנקאיות למעגל המלווים; הארכת תקופות היציאה לחל"ת וביטול הדרישה למינימום של 30 יום. בנוסף, דורשות ההתאגדות כי "תתבטל האפליה הפוטרת מע"מ רק מרכישות המתבצעות באתרי איקומרס בחו"ל" (פטור ממע"מ בהזמנות עד 75 דולר).

"כבוד ראש הממשלה, האוצר סבור שאנחנו חבורה של 'עשירים חזירים'. האוצר שוכח שאנו אנשי עמל המפרנסים 350 אלף משפחות בישראל. אל תתן לבכירי האוצר לתעתע בך", נכתב עוד במכתב החתום ע"י הראל ויזל מבעלי קבוצת פוקס, רונן נמני בעלי קבוצת קפה קפה, אבי שומר מבעלי צומת ספרים, יעקב הלפרין בעלי אופטיקה הלפרין, גבי רוטר מבעלי קבוצת קסטרו-הודיס, רביב ברוקמאייר מנכ"ל קבוצת גולף, רמי שביט מבעלי המשביר לצרכן, רוני אירני בעלי פקטורי 54 ועוד.

יעקב הלפרין, בעלי אופטיקה הלפריןצילום: ניר קידר

כל בעלי הרשתות החתומים על המסמך לא מורשים להפעיל או לא מפעילים חנויות בפועל בימים אלה. "התנהלות האוצר לא מותירה בידינו ברירה אלא להשבית את כל עסקינו. מכיוון שפתיחת החנויות בעת הזו, ללא קבלת רשת בטחון ממשלתית, רק תעמיק את ההפסדים הכבדים ואת הבור אליו נפלנו, כל רשתות האופנה והמסחר תיאלצנה לפתוח בשביתה כללית ולסגור את שעריהן עד שדרישותנו המינימליות לעזרה מהממשלה תתקבלנה במלואן. עקב כך ממשלת ישראל תמשיך לממן את שכרם של 350 אלף עובדינו – כ-3 מיליארד שקל בחודש".

הכוח של התאגדות רשתות האופנה והמסחר נובעת ממספר סיבות. תחום הקמעונות הוא מהתחומים שנפגעו בצורה הקשה ביותר במשק, מאחר שהמדינה הודיעה על סגירה כללית של כל החנויות. כ-66% מהמועסקים בתחום הם בעלי השכלה תיכונית בלבד וכאלה שמוגדרים ללא ניסיון. המשמעות היא שנתוני הפתיחה שלהם להשתלבות במקומות עבודה הם נמוכים.

חנות קסטרו בקניון עזריאליצילום: אייל טואג

עובדה זאת מקנה לרשתות כוח רב מול מקבלי ההחלטות, שכן אם לא ישובו לפתוח את החנויות, לעובדים לא יהיה כנראה לאן ללכת. בתחום הקמעונות עובדים כ-137 אלף עובדים, המהווים כ-3.5% מהעובדים במשק. לפי דיווח של שירות התעסוקה, כ-10% מהמובטלים החדשים הם מתחום המכירות. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker