שאלות ותשובות |

איך מקבלים תו סגול ומי אוכף את מגבלותיו? לא הכל ברור

תוקף ההנחיות הנוכחיות שמעבירות אחריות גדולה לבעלי עסקים ולפקחי הרשויות המקומיות - עד 30 באפריל, אך באופן אבסורדי, בעיריות רק עתה לומדים את הנושא ולכן האכיפה תיכנס לתוקף רק בתוך כשבועיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חנויות סגורות בעיר העתיקה בירושלים
חנויות סגורות בעיר העתיקה בירושליםצילום: אמיל סלמן

במסגרת היציאה ההדרגתית מהסגר, החליטו בממשלה כי ענפי התעשייה, הייצור והשירותים יוכלו לשוב למתכונת עבודה של 30% ממצבת כוח האדם, או עד 10 עובדים בו־זמנית, לפי הגבוה מביניהם. עם זאת, ישנם עסקים שלא נכללים תחת מגבלה זו ויוכלו להעסיק היקפי כוח אדם גבוהים יותר — אם יעמדו בכללי "התו הסגול", כפי שקראו לכך בממשלה. אלה העקרונות העיקריים שעל בעלי עסקים לדעת כדי לחזור לשגרה מהר ככל האפשר.

איך משיגים תו סגול?

התו הסגול ייקבע על ידי המעסיק עצמו, במעין רגולציה עצמית. ככל שמעסיק יעמוד בכללים שקבעה הממשלה — כך הוא יוכל לחזור לפעילות באופן מיידי וללא צורך בקבלת אישור רשמי.

מה הם התנאים שבעלי עסקים צריכים לעמוד בהם כדי להיחשב בעלי תו סגול?

למנות "ממונה קורונה" מטעמו; לשבץ עובדים באותה קבוצת הסעה ואותה משמרת, ככל האפשר; לשמור על ניקיון וחיטוי קבועים בזמן; להקים מחיצה פיזית בין המוכר לקונים; לעטות מסכות כל הזמן, למעט כשנמצאים לבד בחדר. כמו כן, יצטרך העסק לשמור על הגבלה של מספר הנכנסים לחנות לפי גודלה: בחנות של עד 100 מ"ר תהיה הגבלה של עד שני לקוחות בו־זמנית, או שני לקוחות לכל קופה רושמת. בחנות שגודלה יותר מ–100 מ"ר יותרו ארבעה לקוחות לכל קופה רושמת. בכל מקרה, יהיה על בעל העסק לדאוג לסימון מרחק של שני מטרים בין אנשים שונים הנמצאים בחנות.

מה המשמעות של רגולציה עצמית?

על העסק לבצע ניטור של מידת העמידה שלו בדרישות החוק — במקום גוף ממשלתי שיהיה אחראי על מתן אישור לכל עסק.

איזה גוף אוכף את התקנות?

פקחי הרשויות המקומיות.

מה יקרה לבעל עסק שיפר את הכללים?

כל הפרה של תקנות התו הסגול דינה קנס בגובה 500 שקל. בעל עסק יכול לצבור מספר עבירות.

מדוע בממשלה הגיעו למסקנה כי יש צורך בתו הסגול?

במשרד האוצר ביקשו להחזיר את המשק לפעילות מהר ככל הניתן והגיעו למסקנה כי תקנות אלה יאפשרו לבעלי עסקים לפתוח את חנויותיהם ללא תלות באישורים נפרדים — שהיו מעכבים את התהליך ודורשים מהמשרדי הממשלה זמן וכוח אדם.

מה תוקף ההנחיות הנוכחיות?

עד 30 באפריל. באופן אבסורדי, בעיריות רק עתה לומדים את הנושא ולכן האכיפה תיכנס לתוקף רק בתוך כשבועיים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker