המשבר בנדל"ן מחריף: רמ"י שוב דוחה שיווק קרקעות

בשבוע הבא אמורים היו להתפרסם כ-50 מכרזים בהיקף של יותר מ-7,000 דירות, חלקן במסגרת תוכנית מחיר למשתכן, וגם כמה מכרזים למבני מסחר ותעסוקה ■ יזמים השוקלים התמודדות במכרזי רמ"י, נתקלים בקשיים בהשגת מימון וערבויות בנקאיות

הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פועלים נבדקים בכניסה לאתר בנייה בתל אביב
פועלים נבדקים בכניסה לאתר בנייה בתל אביבצילום: עופר וקנין

רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) שוב דוחה את מכרזי קרקעות שנועדו להתחדש לקראת סוף החודש. הכוונה להכריז על דחייה במכרזים פורסמה ב-TheMarker בתחילת השבוע. 

בהודעת הרשות נאמר כי נוכח המצב במשק, רשות מקרקעי ישראל מגלה התחשבות בצרכי השוק והיזמים ועל כן החליטה לדחות מועדי סגירת מכרזים שהיו אמורים להיסגר ב-27 באפריל. מדובר ב-48 מכרזים לדיור, מסחר, תעסוקה ומלונות, שייסגרו בכמה פעימות במועדים שונים עד ל-1 ביוני במטרה לשווק באופן מבוקר כ-2,600 יחידות דיור הכלולות במכרזים אלו. 

מנהל רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שמרון, אמר כי מדובר בדחייה שנייה של המועדים, שמתבקשת לאור מצב המשק. "אנו בוחנים את ההתפתחויות על בסיס יומי ומווסתים את הפעילות כך ששיווקי הקרקע לדיור, מסחר ותעסוקה יימשכו, ובמידת הצורך נוכל להאיץ את הקצב עם התרחבות העבודה במשק".

על פי התוכנית החדשה, צפויה תנופת המכרזים להתחדש ב-18 במאי. אולם בענף הבנייה צופים שגם מועד זה צפוי להידחות, אם לא יתחוללו שינויים מפתיעים במצב המשק וענף הבנייה.

מיד עם תחילת הסגר נכנס ענף הבנייה לקיפאון מוחלט כמעט, ולהנהלת הרשות היה ברור שלא ניתן יהיה לקיים את המכרזים במועדם. המכרזים שנועדו להתקיים בחודש מארס נדחו לחודש אפריל (הנוכחי), מרביתם ליום שני 27 בחודש, בתקווה שעד אז ישתנה המצב.

מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שמרוןצילום: עופר וקנין

היזמים חוששים מהתחייבויות חדשות

על פי התוכנית, אמורים היו להתקיים בשבוע הבא כ-50 מכרזים בהיקף של יותר מ-7,000 דירות, חלקן במסגרת תוכנית מחיר למשתכן וכן מכרזים למבני מסחר ותעסוקה. בימים האחרונים התברר שמרבית היזמים מעדיפים להימנע מהתחייבויות חדשות. גם יזמים השוקלים התמודדות במכרזי רמ"י, נתקלים בקשיים בהשגת מימון וערבויות בנקאיות.

הבנקים הקשיחו בימים האחרונים את התנאים למתן אשראי. גורמים בענף אומרים שנוכח גידול הסיכון בשוק העלו הבנקים את הריבית על האשראי הבנקאי, וכן העלו את הדרישות להון עצמי ולמכירה מוקדמת של דירות "על הנייר", כתנאי למתן האשראי. 

ההחלטה על דחיית מכרזים התקבלה בעקבות סדרת דיונים ברשות מקרקעי ישראל, אולם גם התוכנית החדשה שהוצגה תעבור ככל הנראה שינויים. בין השאר, הודיעה הנהלת הרשות על דחיה של מכרז הענק על בנייה של כ-1,400 דירות - מרביתן במסגרת מחיר למשתכן - במזרח רמת גן. המכרז היה אמור להיסגר ביום שני הקרוב.

בסך הכל הכריזה רמ"י על דחייה של 48 מכרזים לדיור, מסחר ותעסוקה. בין המכרזים הבולטים שנדחו: 506 דירות, חלק להשכרה לטווח ארוך, בצפון אשקלון, 288 דירות בטבריה, 187 דירות בערד ו-186 דירות באלפי מנשה. כמו כן נדחה מכרז לבניית בית אבות בקרית מלאכי ו-12 מכרזים ל"בנה ביתך" במקומות שונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker