ליצמן יצא בחוץ: פגישה אחת מספרת מיהו שר הבריאות האמיתי

שר הבריאות יעקב ליצמן לא היה חלק מהדיון על ההקלות בסגר ביום חמישי - והגורם הדומיננטי בו היה מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב ■ לא בטוח שליצמן מקבל בהבנה את השתלטות מנכ"ל המשרד שלו על אירוע הקורונה

חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר הבריאות יעקב ליצמן ומנכ"ל משרדו משה בר סימן טובצילום: אמיל סלמן
חגי עמית

ההקלה בסגר מתרחשת על אף שבישיבות המקדימות שנערכו במשרד האוצר בשבוע שעבר העריכו בכירים במשרד כי המלחמה לפתיחת המשק מול משרד הבריאות וראש הממשלה לא תצלח. אלא שבחמישי התבהר כי הנתונים הכלכליים המאיימים על המשק שהוצגו לו החלו להרתיע את נתניהו. במקביל גם ההפגנות של העצמאים מול משרדי הממשלה והמתקפה התקשורתית של נציגי העצמאים, העסקים הקטנים והתעשיינים בכלל אמצעי התקשורת - עשו את שלהם. למרות זאת באוצר היו זהירים אתמול בפיתוח ציפיות. למודי ניסיון מסיכומים שהושגו בעבר בדיון פתוח - ושונו ברגע האחרון בעקבות שיחת איומים אישית בין נתניהו לבין מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, הם חיכו לשמוע את החלטת הממשלה הסופית.

שר הבריאות יעקב ליצמן לא היה חלק מהדיון על ההקלות בסגר ביום חמישי. הגורם הדומיננטי בו היה מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב. לא בטוח שליצמן מקבל בהבנה את השתלטות מנכ"ל המשרד שלו על אירוע הקורונה. אחד המעורבים בקבלת ההחלטות נזכר היום באירוע שהתרחש לפני כארבעה שבועות, בטרם אובחן ליצמן כחולה. בכירים במשרד ראש הממשלה והאוצר המתינו באותו יום על הספות באקווריום – המתחם בכניסה למשרד ראש הממשלה – לצורך כניסה לדיון עם נתניהו. יחד איתם המתין בחוץ גם ליצמן. רק כשהסתיימה הפגישה הקודמת הסתבר כי הנוכחים המתינו בגלל שיחה שערך נתניהו עם מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב. כשבר סימן טוב יצא, הוא הופתע לראות את השר הממונה עליו ממתין - ותהה למה הוא לא נכנס. ליצמן בחר ללכת מהמקום.

אזרח עם מסכה במרכז רמת גןצילום: אייל טואג

ההתעקשות של מפלגת יהדות התורה על כך שליצמן ימשיך לכהן כשר הבריאות של ישראל גם במקרה בו תוקם ממשלת אחדות - עומדת בעינה. ליצמן אינו מוכן להצטייר כמי שעזב את המשרד בגלל חוסר שביעות רצון מתפקודו. אלא שהדבקתו בקורונה הרחיקה אותו בשבועיים האחרונים ממעגל קבלת ההחלטות, אפילו יותר מלפני כן. ליצמן קיבל תוצאת בדיקה שלילית של הנגיף בחמישי וממתין לבדיקה נוספת. מלשכתו נמסר בחמישי כי הסיבה לכך שהוא לא היה חלק מהדיון היתה שהשיחה התבצעה באופן מאובטח - וכי הוא התעדכן טלפונית בנעשה על ידי צוותו. אלא שבמגעים הקואליציוניים שנערכו בשבוע שעבר כחול לבן המשיכה להביע את רצונה במשרד הבריאות. יותר מכל מהלך פוליטי אחר – נתניהו יתקשה להסביר לציבור את ההתעקשות על הותרת ליצמן בתפקיד.

נתניהו מתכונן למערכת בחירות נוספת?

נתניהו עסק בסוף השבוע כמעט אך ורק בנושא היציאה מהסגר. עם זאת המהלכים הפוליטיים נותרים ברקע באופן קבוע. ביום רביעי הקרוב תתכנס ועדת החוקה של הליכוד כדי לדון בהצעה לתיקון חוקת המפלגה. הוועדה תקבע כי אם הכנסת תתפזר מבלי שהוקמה ממשלה, או במקרה בו תוקם ממשלה ותכהן פחות משנה מיום שהושבעה ועד להחלטה על פיזור הכנסת – לא ייערכו פריימריז חדשים לתפקיד יו"ר הליכוד ולרשימת המפלגה לכנסת.

נתניהו במסיבת עיתונאים בנושא הקורונה, בחודש שעברצילום: אוהד צויגנברג

ההחלטה הזו בתזמון הנוכחי מבהירה כי נתניהו מכין את עצמו למערכת בחירות נוספת באותה מידה לפחות כפי שהוא מכין את עצמו לממשלת אחדות עם כחול לבן. היא גם מבהירה כי אפילו בתסריט של ההקמת ממשלת אחדות – נתניהו מכין עצמו לתסריט בו ממשלה כזו תתפזר בטרם יגיע השלב בו אמורה להתקיים הרוטציה בינו לבין גנץ – ושואף להבטיח כי גם בתסריט שכזה הוא ישאר יו"ר הליכוד. ראש הממשלה מכיר את נפש מפלגתו. הוא יודע וחושש מתסריט בו הוא מקים ממשלת אחדות ומאבד מכוחו בתוך מפלגתו רק בגלל הידיעה כי יש לכהונתו תאריך "פג תוקף".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker