מכון ויצמן נגד משרד הבריאות: לא היה זיהום במעבדת הקורונה שלנו

בעקבות חשיפת קשישים לנגיף קורונה בעקבות איבחון שגוי, טוען מכון ויצמן: "מקור אי ההסכמה באותן חמש בדיקות... נעוץ בפרשנות התוצאות ולא באיכותן'" ■ "התחמקות מאחריות וחיפוש אשמים, מקומם לא יכירם בתחומי הרפואה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קמפוס מכון ויצמןצילום: צביקה ישראלי / לע

מכון ויצמן פרסם היום (שבת) תגובה נוספת בעקבות התקרית שבה קשישים אובחנו בטעות כחולים בקורונה. בין השאר, המכון מכחיש את הטענות שהמקור לטעות הוא זיהום במעבדה.

אתמול התברר שקשישים מהמרכז הגריאטרי בית הדר באשדוד, שנבדקו ונמצאו חיוביים לקורונה בלי תסמינים, אושפזו במחלקות קורונה בבתי חולים, ורק לאחר שהתעורר חשד נבדקו שוב ונמצא כי הם בעצם שליליים. כתוצאה מכך, הקשישים הבריאי נחשפו לווירוס במשך מספר ימים. עוד התברר כי המעבדה שבה בוצעו הבדיקות שהתגלתה בהן טעות היא מעבדת מכון ויצמן שהחלה לעבוד לאחרונה עם משרד הבריאות.

בעקבות האבחון השגוי של הקשישים, המעבדה במכון ויצמן הפסיקה לקבל בדיקות חדשות, ומתבצעת בה בחינה של פרוטוקולי הבדיקות. לפי חלק מהפרסומים בתקשורת, גורמים במערכת הבריאות מתחו ביקורת על התנהלות המעבדה במכון.

מעבדה לבדיקת קורונה. אילוסטרציהצילום: מוטי מילרוד

"פרשנות התוצאות"

ממכון ויצמן נמסר בתגובה: "אנו מבקשים לעדכן ולחדד את העובדות והממצאים הבאים: מכון ויצמן למדע העמיד לרשות משרד הבריאות מעבדה מתקדמת, שפועלת תחת ניהול של משרד הבריאות. חמש בדיקות - ולא 11 כפי שדווח בטעות - מבית-האבות בית הדר שנמצאו במעבדה זו חיוביות, ובבדיקה נוספת נמצאו שליליות, נבחנו ופורשו כחיוביות על-ידי משרד הבריאות, לפי הקריטריון שמגדיר מקרים גבוליים כחיוביים'".

המכון מכחיש טענות שפורסמו לפיהן מקור הטעויות הן זיהום במעבדה. "הטענה שלפיה מקור התוצאות הגבוליות שפורשו כחיוביות הוא בזיהום במעבדה, נבדקה לעומק על ידינו ועל-ידי משרד הבריאות - ונמצאה לא נכונה בעליל. לפי דו"ח בדיקה של משרד הבריאות, מקור אי ההסכמה באותן חמש בדיקות... נעוץ בפרשנות התוצאות ולא באיכותן'".

עוד מתייחס המכון לטענות סביב 29 בדיקות שגויות נוספות מבית האבות "זהבית": "המידע על 29 בדיקות מבית-האבות "זהבית" שנטען כי נבדקו במעבדה זו – שגוי. הבדיקות האלה לא נערכו במכון ויצמן למדע".

במכון מסכמים ואומרים: "מכון ויצמן למדע קורא למשרד הבריאות להמשיך ולפעול יחד, בשותפות אמת ובהגינות, במאבק הלאומי בקורונה, לטובתם ולרווחתם של כל תושבי ישראל. התחמקות מאחריות וחיפוש אשמים, מקומם לא יכירם בתחומי המדע והרפואה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker