"אין הוכחה לכך שבדיקות נוגדנים מעידות על כך שאדם חסין או מוגן מקורונה"

ארגון הבריאות העולמי הזהיר אתמול כי לא ידוע אם חולי קורונה יהיו חסינים מפני הדבקה נוספת: "זה בלתי ידוע" ■ במקביל, הודיע משרד הבריאות על רכישת 2.4 מיליון בדיקות סרולוגיות, בעלות של 110 מיליון שקל, כדי לאשר למחלימים "לחזור לשגרה מלאה"

שגיא כהן
שגיא כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בדיקות מעבדה לגילוי וירוס קורונה
בדיקות מעבדה לגילוי וירוס קורונהצילום: בלומברג

משרד הבריאות הודיע אתמול (שישי) על רכישת 2.4 מיליון בדיקות סרולוגיות (בדיקות נוגדנים), בעלות של 110 מיליון שקל, מהחברות Abbot ו-Diasorin. "בדיקות נוגדנים יאפשרו לאבחן נוגדנים בדם של המחלימים ובכך לאפשר להם תנועה חופשית וחזרה לשגרה מלאה", נמסר בהודעת משרד הבריאות. עם זאת, במקביל למהלך, הזהיר אתמול ארגון הבריאות העולמי שוב שאין הוכחה לכך שבדיקות נוגדנים אכן מסוגלות לזהות מי פיתח חסינות נגד קורונה ולא מהווה עוד סכנת הידבקות והדבקה.

בדיקות סרולוגיות יכולות לזהות נוגדנים שנוצרו בגוף בעקבות הנגיף, בשונה מהבדיקות הרגילות שנעשות כיום לקורונה, שנקראות בדיקות מולקולריות ומזהות את נוכחות הנגיף עצמו בגוף.

ד"ר מריה ואן קרקוב, תוכנית החירום בארגון הבריאות העולמי
ד"ר מריה ואן קרקוב, תוכנית החירום בארגון הבריאות העולמיצילום: בלומברג

"בדיקות הנוגדנים הללו יאפשרו למדוד את רמת הנוגדנים, התגובה של הגוף שבוע או שבועיים לאחר שהם נדבקו בנגיף", הסבירה ד"ר מריה ואן קרקוב, מתוכנית החירום בארגון הבריאות העולמי, במסיבת העיתונאים בז'נבה, לפי דיווח של CNBC. "אבל כרגע אין לנו הוכחה לכך שהשימוש בבדיקות סרולוגיות יכול להעיד שאדם חסין או מוגן מפני הדבקה נוספת".

כבר בתחילת השבוע אמרו בארגון שלא כל האנשים שהחלימו מקורונה פיתחו נוגדנים שיגנו עליהם מפני הדבקה נוספת. "בכל הקשור להחלמה והדבקה מחדש, פשוט אין לנו תשובות לכך. זה בלתי ידוע", אמרו בארגון. בכל מקרה, יידרשו מחקרים נוספים כדי להכריע בסוגייה. באחרונה אף פורסמו דיווחים על אנשים שהחלימו וחלו פעם נוספת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker