הרווחיות המקוממת על מסכות: בכמה קונים הקמעונאים מסכה שמוכרים לכם ב-30 שקל?

עדויות מלמדות על רווחיות של עשרות עד מאות אחוזים לכאורה שגוזרים קמעונאים שונים על מכירת מסכות ■ לדברי קמעונאי בכיר, מחיר מסכה מתקן KN95 נמוך מ-9 שקלים אחרי מע"מ, ומי שמוכר לכם מסכה כירורגית ב-3.30 שקל, משלם עליה פחות מ-2 שקלים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אשה מחזיקה מסכה ברונדה, ספרדצילום: AFP

בשבועות האחרונים נהפכו המסכות לאחד ממוצרי הצריכה הבסיסיים ביותר בחסות הפחד מהידבקות בנגיף הקורונה והוראות משרד הבריאות המחייבות לחבוש מסכה מחוץ לבית. הישראלים, שיותר ממיליון מהם כבר משויכים למעגל האבטלה, נאלצים לרכוש מסכות במחירים גבוהים - כ-5 שקלים בממוצע למסכה כירורגית חד פעמית וכ-30 שקל בממוצע למי שרוצה לרכוש מסכה רב פעמית מתקן KN95, שמתחייבת לסנן כ-95% מהחלקיקים, כאשר מחיר מסכות מתקן N95 לרוב גבוה אף יותר. 

ואולם מנתונים שהגיעו לידי TheMarker, עולה כי מחיר הרכישה הקמעונאי של המסכות נמוך לאין שיעור ממחיר המכירה לצרכנים במקומות רבים. לדברי קמעונאי בכיר, יבוא מסכות רב פעמיות מתקן KN95 מסין עולה לו לכל היותר כ-9 שקלים אחרי מע"מ. כאשר קונים את המוצר מיד שנייה ומשלמים גם לסיטונאי, המחיר עולה לכדי 12-10 שקל אחרי מע"מ. בכל הנוגע למסכות כירורגיות מחיר הרכישה כולל מע"מ הוא פחות מ-2 שקלים וכ-2.4 שקלים ליחידה אם רוכשים את המסכה מסיטונאי. מחירים נמוכים אף יותר מצאנו במחירון לקמעונאים של ספק מסכות בינלאומי.

בימים האחרונים החלו חלק מרשתות המזון למכור מסכות במחירים מוזלים - כך ברמי לוי שיווק השקמה מוכרים מסכות KN95 תמורת 9.9 שקלים ליחידה וברשתות חצי חינם ואושר עד מוכרים 5 מסכות מסוג זה ב-50 שקל. ואולם במרבית המקומות המסכות נמכרות עדיין במחירים גבוהים בהרבה. ברשת סופר-פארם מוכרים מסכה מתקן KN95 במחיר של 30 שקל ליחידה, בעזריאלי.קום מחיר המסכות נע סביב ה-25 שקל למסכה מתקן KN95. באתר של סטימצקי מוכרים מארזים של 4 או 6 מסכות KN95 במחיר של כ-24 שקל ליחידה; באתר של שופרסל מוכרים 8 מסכות KN95 במחיר הנע בין 33-20 שקל ליחידה תלוי בכמות (3 יחידות ב-99 שקל ו-20 יחידות ב-400 שקל); ברשתות אייס והום סנטר מוכרים מסכות רב פעמיות במחיר נמוך יותר שנע סביב ה-16-15 שקל למסכת KN95 (זוג מסכות ב-32.9 שקל באייס, ועשר מסכות ב-149.5 שקל בהום סנטר). 

בחנויות פרטיות המחירים אף גבוהים יותר ומסכות רב פעמיות נמכרות גם ב-40 שקל. בחלק מהחנויות הפרטיות טוענים כי הם רוכשים את המסכות במחירים גבוהים יותר מאלה שמקבלות הרשתות, בשל כוח קנייה קטן יותר. בכל הנוגע למסכות כירורגיות חד פעמיות, שייבואן אחרי מע"מ עולה כעת פחות מ-2 שקלים, במרבית הרשתות מוכרים אותן ב-3.3 שקל.

אדם עוטה מסכה בתקן KN95 בסיןצילום: ALY SONG/רויטרס

"כל מי שמייבא מסין קיבל מיילים וחשב לעשות מכה"

ב-6 באפריל התקיים דיון בנושא פיקוח מחירים על מסכות בוועדת המחירים המשותפת למשרד האוצר ומשרד הבריאות בעקבות הנחיית משרד הבריאות בתחילת החודש לחבוש מסכת אף ופה. בסופו של הדיון הוחלט לא להטיל פיקוח מחירים על מסכות וזאת בטענה כי פיקוח מחירים יפגע בתמריץ של יבואנים לייבא מסכות.

"בארץ כל מי שמייבא מסין משהו, למשל נעליים או אביזרי למחשבים וסלולר, קיבל מיילים מספקים בסין עם הצעות מחיר וחשב לעשות מכה. ולכן כעת יש המון מסכות במלאי ואין כלל מחסור", אומרת יפית טל מחברת טללים, העוסקת בניהול רכש מקצועי.

לדבריה, "משרד הביטחון בשיתוף משרד הבריאות יודע את מחירי הרכישה מחו"ל שכן הוא בקשר ישיר עם יצרנים בעולם ולכן ניתן היה לפרסם מחיר מקסימלי לפחות לרשתות השיווק, בדיוק כפי ששקיות ניילון נמכרות ב-10 אגורות וחובה שהרשת תקפיד על עובי השקית והכל קבוע בתקנות. במקרה זה, איפשרו לכל הגזלנים לחגוג. מסכות רגילות חד פעמיות למשל, עולות אחרי שחרור בישראל מקסימום 1.4 שקל כולל מע"מ - למה לא למכור אותן במארז של 5 יחידות ב-10 שקלים אלא ביותר מ-3 שקלים למסכה? הרי זה מוצר שמשפחות יצטרכו לרכוש כמויות גדולות ממנו בחודשים הקרובים. אגב, המסכות המופצות ברובן בארץ אינן באמת רפואיות, והיות שאף אחד לא בודק, הן עולות רק 0.18 סנט ועלותן בארץ לאחר שחרור כולל מע"מ, היא רק 85 אגורות. אז כשאין מי שמנהל את האירוע הקשה הזה וחושב על הצד הקמעונאי הצרכן משלם והרבה כסף".

אוסף אנשים עם מסכות צבעוניות בברזילצילום: AFP

לפי פרוטוקול הדיון של ועדת המחירים שדנה בנושא, כל המסכות החד פעמיות הנמכרות לציבור ברשתות הקמעונאיות ובחנויות אחרות מקורן בייבוא. באשר למסכות רב פעמיות, נכתב כי "נכון להיום אין ייצור תעשייתי בישראל. עם זאת, ישנן יוזמות פרטיות במסגרתן יחידים מייצרים מסכות רב-פעמיות ומוכרים אותן באתרי אינטרנט". עוד נכתב כי לפי גורמי המקצוע במשרד הבריאות, קיימת תחרות בינלאומית עזה בין כלל המדינות על היצע המסכות העולמי, אשר מקשה על הייבוא לישראל ומייקרת את עלות המסכות המיובאות וכי "הרשתות ציינו בפני משרד הבריאות כי ככלל, הן מבצעות רכש ישיר של מסכות מספקים בסין. עם זאת, כיום ישנו קושי רב בהשגת מסכות והם נאלצים לרכוש את המסכות בעסקות מזדמנות".

משרד הכלכלה הודיע בדיון כי הושגה הסכמה מצד ארבע הרשתות הקמעוניות ורשתות הפארם הגדולות לפיה הן ימכרו מסכות כירורגיות חד פעמיות במחיר מירבי של 3.30 שקל למסכה (3 מסכות ב-10 שקלים) וזאת בהמשך לכך שהמשרד מקדם שדרוג של שני מפעלים מקומיים לייצור המסכות. בנוסף, משרד הבריאות החל בהפעלת פיילוט לעידוד ייצור מקומי של מסכות רב פעמיות על פי סטנדרטים שנקבעו בשיתוף בתי הספר לאופנה בצלאל ושנקר. במסגרת הפיילוט, המדינה התחייבה לרכוש חצי מיליון יחידות לשימוש עובדי מדינה חיוניים וחלוקה לרשויות מקומיות. בשלב הבא של הפיילוט מתוכנן המשך ייצור עצמאי ומכירה לציבור דרך רשתות השיווק, נאמר בדיון.

בסופו של דבר הוחלט כי "עולה חשש מהותי כי הטלת פיקוח מחירים על מסכות כירורגיות ומסכות בד פשוטות תוביל להחרפת המחסור ותפגע בתמריץ של יצרנים ויבואנים לייצר ולייבא את המוצר לישראל. מבלי להיכנס לשיקולים אחרים שעל הוועדה לשקול בטרם תחליט להטיל פיקוח מחירים, נוכח הצורך הרפואי במסכות והחשיבות שבהמשך הספקתן לישראל, הוועדה סבורה כי החסרונות שבהטלת פיקוח מחירים עולים על היתרונות שבהגבלת מחירן. לפיכך, עמדת הוועדה, נוכח הנתונים העומדים בפניה ונכון לשעה זו, היא כי אין מקום להמליץ לשרים על הטלת פיקוח מחירים על מסכות כירורגיות ומסכות בד פשוטות".

מסיכות בגרמניהצילום: AFP

"מוכרים במחיר הוגן"

מסופר-פארם נמסר בתגובה: "מתחילת משבר הקורונה סופר-פארם היא חוד החנית בשירות לציבור והיתה היחידה שהצליחה לתת מענה לביקושים בתחום המסכות והמשיכה למכור אותן במחיר הוגן, ללא קשר לעלותן. בנוסף, מתחילת המשבר נמכרו מסכות מתקן KN95 במחיר 29.9 שקל ומסכות מנתחים במחיר עלות. עם הגדלת ההיצע העולמי של מסכות המחיר מתעדכן כעת פעם נוספת. מסכות מתקן KN95 יימכרו כעת ב-25 שקל עם מבצע של 2 ב-45 שקל, ואילו מסכות המנתחים, שהן המסכות הנמכרות ביותר, יימכרו ב-2.5 שקלים בעוד שהמחיר המומלץ ע"י משרד הכלכלה הוא 3.3 שקל".

משופרסל נמסר בתגובה: "מחירי הקנייה המתוארים הינם מחירי קנייה שלא משקפים את המחירים של התקופה האחרונה בה נרכשו מוצרים אלה. הוזלת מחירי הקנייה שמתרחשת כעת תבוא לידי ביטוי בסחורה שמוזמנת ותוצא למכירה במחירים זולים יותר בהקדם. נציין כי רווחיות מוצרים אלו נמוכה משמעותית מהרווחיות המתוארת או מהרווחיות הכללית הנהוגה בחברה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker