הדבקה מיותרת? חברת הקבלן שהפעילה את בית המטבחיים בדיר אל אסד התעלמה מהאזהרות

בעלי חברת הקבלן זבחי צדק, המפעילים את משחטת דבאח בדיר אל אסד, הוזהרו כבר לפני כחודש כי במקום לא מקפידים על הוראות משרד הבריאות ■ היום נחשב המקום למקור הדבקה באזור כולו ■ משפחת דבאח: נקטנו כל אמצעי הדרוש על מנת להבטיח סביבת עבודה בטוחה

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בשר אדום
בשר אדוםצילום: איליה מלניקוב

לאחרונה הוכרז הכפר דיר אל אסד הצפוני כמוקד הדבקה נוסף בחברה הערבית, כאשר עובדי בית מטבחיים השייך למשפחת דבאח, ונחשב למשחטה הגדולה בישראל, הודבקו על ידי משגיח כשרות שעבד במקום. הם ככל הנראה הדביקו את קרוביהם, וכך הפך כל אזור דיר אל אסד והכפרים השכנים (בענה, נחף ומג'ד אל כרום) למוקד הדבקה שבו אומתו כבר קרוב ל-40 חולים.  

את בית המטבחיים מפעילה חברת הקבלן זבחי צדק, והיא גם מפעילה את מערך הכשרות במקום. העובדים, כמו ברוב בתי המטבחיים בישראל, הם עובדי קבלן שאינם מועסקים ישירות על ידי הבעלים. עם זאת, לבעלי המשחטה - משפחת דבאח - אחריות על בריאותם ושלומם של מפעילי המקום.

דיר אל-אסדצילום: עבדאללה שמא

ממכתב שהגיע ל-TheMarker עולה, כי במשחטה התעלמו מן הכתובת שהיתה על הקיר. ב-19 במארס שלח אלברט סופר, ראש מטה חיפה והצפון בארגון כוח לעובדים המייצג את עובדי הקבלן, מייל לבעלי חברת הקבלן. הוא מזהיר מפני המצב: "הובא לידיעתנו כי הנחיות משרד הבריאות והממשלה במשבר הקורונה אינן מיושמות במלואן במפעל ומעמידות בסכנה את העובדים", כתב סופר. "להבנתנו, עובדי דבאח מתכנסים ומסתובבים ללא בקרה או הקפדה על ההנחיות, אין מדידת חום בכניסה למפעל, אין מספיק מסכות ואין הקפדה על שמירת מרחק ככל שניתן. הובא לידיעתי כי יש עובדים שסירבו לעבוד בתנאים הללו והלכו הביתה. נראה לי שאין צורך להדגיש את גודל הסכנה, לא רק לעובדים, אלא למפעל כולו אם הדברים יגיעו לידיעת הגורמים המוסמכים. לא כל שכן הסכנה שבעובד נגוע שעשוי להעביר את הנגיף במוצרי הבשר שיצאו לכל מדינת ישראל".

עוד ציין: "אנחנו מצידנו הורנו לעובדים להקפיד על ההנחיות ולהירתם ככל שניתן לצרכי המפעל בתקופה המורכבת הזו. אלה ימים קשים ומורכבים לכולנו ואנחנו יודעים ומאמינים שאכפת לכם לא פחות מאיתנו. אנא, הקפידו הקפדה יתרה. לתגובתכם המהירה נודה".

על פי ארגון כוח לעובדים, מנהלי המשחטה לא שעו להזהרות, לא חילקו מסכות לכלל העובדים וגם לא הפרידו בין עובדי המחלקות השונות - למשל עובדי השחיטה לעובדים אחרים במפעל - מה שהקל על ההדבקה.

מבין עובדי בית המטבחיים אומתו עד היום 16 חולים, ביניהם שוחטים, משגיחי כשרות ועובדים אחרים, יהודים וערבים. שניים מאושפזים, אחד מהעובדים במצב קשה.

ממשפחת דבאח נמסר בתגובה: "זבחי צדק משמשת כקבלן כשרות בבית המטבחיים של חברתנו. לאור הטענה כי המכתב המוזכר נשלח לזבחי צדק, יש לפנות אליהם ישירות לקבלת התייחסות. אנו מפעילים את בית המטבחיים, הנחשב כמפעל חיוני והמשך פעילותו הכרחית במצב חירום לאומי. נקטנו ונמשיך לנקוט כל אמצעי הדרוש על מנת להבטיח סביבת עבודה בטוחה. כידוע ההתמודדות מול נגיף הקורונה מורכבת, וכפי שהוא הצליח להגיע לכל המקומות בעולם, לרבות למוסדות ולרשויות ציבריות בארץ, הוא הגיע גם לבית המטבחיים שלנו. אנחנו דוחים את כל הניסיונות של גורמים אינטרסנטיים המבקשים להתעלם מהעובדה שמדובר במשבר עולמי, ולא משבר של בית המטבחיים".

הנהלת זבחי צדק לא הגיבה לפניות TheMarker.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker