משרד הבריאות רכש בדיקות נוגדנים ביותר מ-100 מיליון שקל

המדינה לוקחת סיכון מסוים בהסכם הרכש, משום שהבדיקות עדיין לא עברו אישור FDA - אך במשרד הבריאות חששו כי לאחר קבלת אישור ה-FDA מחיר הבדיקות ימשיך לעלות והתחרות בין מדינות תגבר עד לרמה שיהיה קשה ביותר לרכוש אותן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דגימה במתחם היבדק וסע במזרח ירושלים
דגימה במתחם היבדק וסע במזרח ירושליםצילום: AFP

משרד הבריאות רכש ערכות בדיקות נוגדנים (בדיקות סרולוגיות) ביותר מ-100 מיליון שקל, כך נודע ל-TheMarker. הבדיקות אמורות להגיע בתחילת מאי ויבוצעו על ידי קופות החולים. 

מדובר בבדיקות של החברות אבוט ודיאסורין, שטרם קיבלו אישור FDA סופי. לפיכך, המדינה לוקחת סיכון מסוים בהסכם הרכש, אך לפי כל ההערכות אישור כזה קרוב מאד. ה-FDA כבר הודיע על מסלול אישור חירום לבדיקות נוגדנים.

בין משרדי הבריאות והאוצר התנהל ויכוח באשר לרכש הבדיקות בעת הזאת, עוד לפני קבלת אישור ה-FDA, אך בעקבות לחץ ממשרד הבריאות הוחלט לרכוש אותן. הסיבה היא שבמשרד הבריאות חששו כי לאחר קבלת אישור ה-FDA מחיר הבדיקות ימשיך לעלות והתחרות בין מדינות תגבר עד לרמה שיהיה קשה ביותר לרכוש אותן. שתי החברות הללו נבחרו מאחר והמעבדות בישראל רגילות לעבוד איתן, וכן משום שנמצא כי הן קרובות לקבלת אישור FDA עוד במהלך חודש אפריל.

במשרד הבריאות רוכשים את הבדיקות כהיערכות מוקדמת, ובכוונתם לבחון אילו תובנות ניתן להפיק מהן. במשרד אומרים שאין לתלות תקוות יתר בבדיקות אלה כדי שישחררו את הציבור מהסגר, גם בגלל שלא ניתן יהיה לבצע אותן לכמות גדולה של אנשים, וגם בגלל ששיעור הדיוק שלהן אינו מושלם (כלומר עלולות להתקבל תשובות חיוביות שגויות ותשובות שליליות שגויות).

מה זה בדיקות נוגדנים ומה חשיבותן?

הבדיקות הרגילות שנעשות כיום לקורונה נקראות בדיקות מולקולריות, והן מזהות את נוכחות הנגיף בגוף. לעומתן, בדיקות סרולוגיות יכולות לזהות נוגדנים שנוצרו בגוף בעקבות הנגיף. בדיקות כאלה חשובות בזיהוי התפשטות המחלה: הן יכולות לזהות גם את מי שלא פיתח תסמינים, ויכולות גם לזהות את מי שכבר נדבק בנגיף בעבר והחלים. תאורטית, בדיקות כאלה אמורות לאפשר גם לזהות את אוכלוסיית המחלימים-החסינים שלא יכולים עוד להידבק ולהדביק. זה יאפשר גם לזהות מועמדים לתרומת פלזמה שיכולה להוות בסיס לטיפול נגד קורונה.

חברת אבוט האמריקאית הודיעה רשמית אתמול על השקת ערכות בדיקת הנוגדנים שלה. החברה הודיעה שתשיק 5 מיליון בדיקות לשוק האמריקאי עד חודש אפריל. דיאסורין האיטלקית הודיעה על השקת הערכות שלה כבר בשבוע שעבר. עד היום, החברה היחידה שקיבלה אישור FDA לבדיקה סרולוגית כזו היא Cellex.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker