האם חיסון משולש יכול להגן מקורונה או להקל בהשפעתה? ניסוי קליני ינסה לבדוק

ממצאים סטטיסטיים מראים כי אנשים שלא חוסנו בחיסון המשולש מחצבת, אדמת וחזרת נפגעו קשה יותר במחלה; פרופסור פרדריק טאנג'י ממכון פסטר, שעובד במקביל על פיתוח חיסון קורונה: "נתחיל בניסוי לבדוק את השפעת ה-MMR"

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאפים מעוצבים בצורת הנגיף בקולקטה, הודו
מאפים מעוצבים בצורת הנגיף בקולקטה, הודוצילום: AFP

בעוד זמן קצר יתחילו מדענים צרפתים בניסוי קליני שמטרתו לבדוק את ההשערה שחיסון משולש MMR, יכול לסייע להגן מפני קורונה או להפחית את חומרתה אצל מחוסנים. פרופסור פרדריק טאנג'י ממכון פסטר בפריז, ראש המחלקה למחקר וירולוגי במכון הלאומי למחקר מדעי של צרפת (CNRS), אמר ל-TheMarker כי הניסוי ייערך בצרפת ובחו"ל.

"חיסון נגד חצבת הפגין השפעות לא-ספציפיות שמאפשרות להגן גם מפני מחלות אחרות, בעיקר מדבקות כנראה", אמר טאנג'י. "ייתכן כי העובדה שצעירים מוגנים יחסית מתחלואה חמורה בקורונה קשורה למצב החיסון שלהם נגד חצבת, בעוד שאנשים מבוגרים יותר לא חוסנו. ניתן למדוד זאת על ידי בחינת מצב החיסון נגד חצבת בין שתי קבוצות של אנשים שנדבקו בקורונה, במצב קל או קשה".

טאנג'י עומד בראש קבוצת חוקרים שמפתחת עתה חיסון נגד וירוס SARS-CoV-2, הגורם למחלת COVID-19 המכונה קורונה. החיסון מבוסס על חיסון נגד חצבת, ובאמצעות הנדסה גנטית מוספים לו רצפים מווירוס הקורונה החדש. שיטות דומות סייעו לפיתוח חיסונים נגד זיקה, קדחת לאסה, SARS1 ו-MERS. 

טאנג'י גם אמר ל-TheMarker כי הניסוי הקליני לחיסון הקורונה, שמפותח ומיוצר בשיתוף פעולה עם חברות וחוקרים מסין, אוסטריה הודו וארה"ב, יוקדם ליולי ממועדו המתוכנן באוגוסט.

במאמר שפורסם ב-10 באפריל ב-MedRVix זיהו חוקרים מאוניברסיטת קיימברידג' וביה"ח של אוניברסיטת לוטון ודנסטייבל דמיון של רצפים הומולוגיים בין חלבונים של קורונה לבין אלה של וירוסי חצבת וחזרת, ודמיון ברצפים של חומצות אמינו בין קורונה לבין אדמת.

מהמחקר עולה כי קבוצות גיל שאינן מחוסנות בחיסון משולש ברובן, חלו בצורה הקשה ביותר בקורונה. כמו כן יש מתאם בין עוצמת הפגיעה בקורונה לבין קיומם של נוגדני אדמת. לפיכך, כתבו החוקרים, בראשותם של רובין פרנקלין ואדם יאנג מאוניברסיטת קיימברידג', "אנו סבורים שראוי לבדוק חיסון של אנשים בקבוצת גיל בסיכון ב-MMR, בתור התערבות מתאימה ובטוחה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker