העצמאים מפגינים בתל אביב: הפעילו את קרן מס רכוש

מאות עצמאים יצאו הבוקר בשיירת מכוניות מחוף הצוק לקריית הממשלה בתל אביב ■ "ל-30% מהיוצאים לחל"ת לא יהיה להם לאן לחזור. ישראל לא יכולה להרשות לעצמה 300 אלף מובטלים חדשים"

סיון קלינגבייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת העצמאים בתל אביב
הפגנת העצמאים בתל אביבצילום: טל קירשנבאום
סיון קלינגבייל

מאות עצמאים יצאו הבוקר (ראשון) בשיירת מכוניות מחוף הצוק לכקריית הממשלה בתל אביב. הם נוסעים וצופרים בשדרות רוטשילד וישובו לחוף הצוק לעצרת מחאה.

בהפגנה לוקחים חלק ארגונים רבים: ארגון המסעדות והברים, מחאת השולמנים, לשכת יועצי המס, ארגון הבמאים והבמאיות, התאחדות העסקים הקטנים ועוד. המפגינים דורשים כי יוענק פיצוי לעסקים מקרן מס רכוש על בסיס ירידה במחזור - כפי שניתן לעסקים לאחר מלחמת לבנון השנייה ולאחר מבצע צוק איתן.

הפגנת העצמאים בתל אביבצילום: טל קירשנבאום

בנוסף, הם מבקשים כי יובהר שלא תהיה אפליה בינם לשכירים, והם יקבלו דמי אבטלה כפי שמקבלים שכירים. דרישה נוספת היא שרשות המסים תאחד את שנות המס של 2019 ו-2020, כדי להציל את עסקיהם מקריסה.

משרד האוצר ורשות המסים הכריזו על תנאים משופרים לפעימה השנייה של מענק העצמאים שתינתן במאי (עד 10,500 שקל, גם לעסקים בלי מחזור של מעל מיליון שקל ועוד). כמו כן, ניתנה הקלה בארנונה ושופרו התנאים להלוואות בקרן בערבות מדינה. ואולם העצמאים טוענים כי התנהלות הממשלה גורמת לאי ודאות ומביאה למצב שבו יהיה קשה עוד יותר לשוב ולהפעיל את העסקים כאשר המשק ישוב לפעילות.

הפגנת העצמאים בתל אביבצילום: טל קירשנבאום

"חוסר הוודאות והיעדר תוכנית כלכלית, מערערים גם את העצמאים ובעלי העסקים שמעסיקים עובדים", כתב לראש הממשלה עו"ד רועי כהן, נשיא לשכת ארגוני העצמאים, להב. "אותם עסקים הם בעלי מחזורי פעילות של מיליוני ועשרות מיליוני שקלים שירדו מ-100% פעילות לאפס, ועדיין נושאים בנטל ההוצאות השוטפות, ביניהן: שכירויות, הלוואות, ועוד, שכעת משנשמטה הקרקע מתחת לרגליהם, לא יוכלו להתחייב כי יחזרו להעסיק את העובדים באופן מלא".

לדבריו, "ל-30% ממפוטרי החל"ת לא יהיה להם לאן לחזור, מדינת ישראל לא יכולה להרשות לעצמה 300 אלף מובטלים חדשים. לכן כעת יותר מתמיד, חשוב לתת לעצמאים ובעלי העסקים בישראל מענה שיאפשר להם אופק וביטחון".

הפגנת העצמאים בתל אביבצילום: טל קירשנבאום

כהן הוסיף: "המציאות טופחת על פנינו. נגיף קורונה הוכיח את עצמו כלא מסכן רק את בריאות הציבור. הוא גם  איום קיומי של ממש על מאות אלפי עצמאים ובעלי עסקים במדינת ישראל על בני משפחותיהם".

ירון גינדי, נשיא לשכת יועצי המס, אמר בהפגנה: "אנחנו מוותרים על הפעימה הראשונה המגוחכת. 3,000 שקל בממוצע ל-25% מהעסקים - זה הפתרון המקצועי שלכם למגזר העסקי? רק מתווה חוק מס רכוש וקרן הפיצויים הוא המודל הנכון שיאפשר להחזיר את המשק לפעילות מלאה. אם אתם לא יודעים מה ואיך לעשות, תתפטרו ויפה שעה אחת קודם, כי עדיין ניתן להציל את ישראל, אבל לא כאשר אתם נמצאים על ההגה המכוון".

הפגנת העצמאיםקרדיט: הפגנת העצמאים
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker