התאחדות הקבלנים בוני הארץ: רק 35% מענף הבנייה פעיל

ההתאחדות קוראת להביא לישראל פועלי בניין ממדינות שאינן מוכות קורונה ■ חלק גדול מהדירות הנבנות כיום יימסרו באיחור של חצי שנה לפחות ■ בגלל מחסור בעובדים פלסטינים, בירושלים ובצפון הבנייה נעצרה כמעט לחלוטין

יעל דראל
יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פועלי בניין תורכים
יעל דראל
יעל דראל

נתונים חדשים שמפרסמת התאחדות הקבלנים בוני הארץ (ב'), חושפים כי תפוקת ענף הבנייה והתשתיות היא כיום כ-35% בלבד בשל משבר הקורונה. ההתאחדות מדווחת על ירידה של יותר מ-90% מהבנייה בדרום ובמחוז ירושלים, ירידה של כ-50% מהבנייה בצפון, ירידה של כ-30% מהבנייה במרכז הארץ ועל עצירה כמעט מוחלטת של הבניה ביהודה ושמרון.

על פי הנתונים, בכ-10% מאתרי הבנייה בישראל יש כעת עובדים זרים ובאתרים האלה תפוקת הבנייה היא כ-60%, אבל בשאר האתרים הבנייה מסתכמת בכ-30% בלבד. 

בהתאחדות מציינים כי בירושלים ובחלק גדול מאזור הצפון - שם רוב העבודות מבוססות על עובדים פלסטינים - הבנייה נעצרה כמעט לחלוטין. מחסור כבד  קיים גם בעובדי מקצועות חיוניים. בין השאר, מחסור במנהלי פרויקטים, מנהלי בנייה, עוזרי בטיחות ומנופאים. המחסור היה לפני המשבר וגדל דרמטית בשל סגרים והסגרים של חולים או חשודים כחולים.

על פי נתונים שאספה ההתאחדות, נותרו בישראל רק 34 אלף מכלל 80 אלף העובדים הפלסטינים והזרים שעבדו בה ערב פרוץ המשבר. ראשי הענף הבנייה חוששים כי חלק לא קטן מהפלסטינים שעדיין עובדים בישראל ישובו לרשות הפלסטינית לקראת הרמאדן שיחל בשבוע הבא. במקביל, בהתאחדות מעריכים כי חלק גדול מהדירות הנבנות כיום ברחבי המדינה יימסרו באיחור של חצי שנה לפחות לרוכשים.

ראול סרוגו, נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץצילום: אייל טואג

20 אלף עובדים חדשים

נשיא ההתאחדות, ראול סרוגו, מסר: "אנחנו מתנהלים באי-ודאות שגדלה בכל יום. החזרה לעבודה בפרויקט בנייה שהוקפא עורכת שבועות ובאתרים התלויים בעובדים פלסטינים וזרים היא צפויה להתארך לחודשים. חשוב להבין שכל העובדים שעזבו את ישראל הם עובדים שעבודתם היא הבסיס לבנייה של דירות, פיתוח תשתיות ומבני ציבור. אין לנו מושג מתי יוכלו העובדים הללו לשוב לישראל ובכל יום שעובר מתארכת תקופת האיחור הצפוי של להשלמת העבודות".

סרוגו קרא לממשלה לפעול להבאת 20 אלף עובדים זרים ממדינות שאינן מוכות בקורונה ולהשיב עוד כ-20 אלף עובדים פלסטינים. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker