מודיעין עילית, ביתר עילית ויישובים ערביים: הערים שבהן קצב ההדבקה גבוה ביותר

מדו"ח חדש שפירסם המרכז למידע וידע למערכה בקורונה עולה כי הערים הבעייתיות מבחינת קצב גידול החולים הן במגזר החרדי והערבי ■ ליצמן: "ההגדרות שלפיהן יש להגביל את התנועה בריכוזים החרדיים בלבד מוטעות ומכפישות ציבור שלם"

שגיא כהן
שגיא כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הכנסת סלי מזון לנזקקים ערב החג בביתר עילית. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה
הכנסת סלי מזון לנזקקים ערב החג בביתר עילית. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבהצילום: אייל טואג

מדו"ח שפירסם הבוקר (ראשון) המרכז למידע וידע למערכה בקורונה עולה כי הערים הבעייתיות מבחינת קצב גידול החולים הן היישובים החרדיים, מודיעין עילית וביתר עילית, שבהן קצה ההדבקה ושיעור החולים החיוביים גבוה מאוד, וכן את היישובים הערביים, שבחלקם יחס ההכפלה הוא מהגבוהים בארץ.

במודיעין עילית קצב ההכפלה השבועי של החולים עומד על 1.9. לפני שבוע, מספר החולים הסתכם ב-104, וכעת הוא 198. בביתר עילית קצב ההכפלה עומד על 1.7 עם 139 חולים, לעומת 80 בשבוע שעבר. עוד מציין הדו"ח שמספר הבדיקות בערים אלה נמוך יחסית, ונדרש לבצע עוד בדיקות. בשתי הערים הללו שיעור הבדיקות החיוביות מתוך סך הבדיקות גבוה במיוחד, מעל 20%. גם באלעד קצב ההכפלה ושיעור החיוביים גבוה, עם יחס גבוה של מספר חולים לגודל האוכלוסייה – אך מצב הבדיקות שם טוב יחסית.

קורונה

בדו"ח נותנים דגש גם על יישובי המגזר הערבי, שבהם יחס ההכפלה עומד על 1.6, מהגבוהים בארץ. היישובים המובילים במספר החולים ובקצב ההכפלה הם ג'סר א-זרקא, אום אל פאחם, דבוריה, טמרה, ג'ת, באקה אל גרביה ורהט.

"יש לקבוע קריטריונים ברורים ושווים לכלל הערים, האזורים והשכונות בישראל, ללא הקשר או זיקה לאופי האוכלוסיה", מסר שר הבריאות, יעקב ליצמן. "ההגדרות שלפיהן יש להגביל את התנועה בריכוזים החרדיים בלבד מוטעות, ומכפישות ציבור שלם שנשמע להוראות החוק והרבנים".

מספר החולים לפי רשות עירונית

על פי הודעת משרד הבריאות, הקריטריונים שלפיהם המשרד קובע איזור מוגבל הם:  מספר האנשים שאובחנו כחולי קורונה גבוה מ-50, או מספר אחר שייקבע באופן דינמי לפי התפתחות התחלואה; שיעור התחלואה בקורונה ל-100 אלף איש גבוה מהממוצע הארצי; שיעור העלייה בתחלואה בשלושת הימים האחרונים גבוה מהממוצע הארצי. "עפ”י קריטריונים אלה, ככל שאחוז התחלואה תרד בכל עיר, בשיתוף הרשות העירונית, יוסרו בהמשך הגבלות התנועה באיזור המדובר", נמסר מהמשרד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker