אילו יישובים ישוחררו מההסגר? דו"חות חדשים חושפים את ההבדלים בין ערים בהדבקה

ניתוחים חדשים מגלים כי קצב התפשטות הקורונה בקרב האוכלוסייה הערבית עולה, למרות שמספר החולים בה עדיין נמוך מהממוצע ■ מגמה הפוכה נרשמת ביישובים חרדיים ■ הנתונים ישפיעו על החלטה להקל בסגר ו"שחרורם" של יישובים מסויימים לפני אחרים

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הולכת רגל בתל אביב
מתגוננים מפני הקורונה בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

בימים האחרונים חלה ירידה בקצב ההדבקה ביישובים חרדיים, אך הוא נותר גבוה יחסית לאוכלוסייה. במקביל, חלה עלייה בקצב ההדבקה ביישובים ערביים. למרות שמספר החולים בהם עדיין נמוך - קצב ההתפשטות בהם גבוה מהממוצע הארצי. כך עולה מניתוחים חדשים של מספרי החולים וקצב התפשטות הקורונה בערים השונות, שמפרסמים הבוקר (ו') גופים שונים, בהם פיקוד העורף ומרכז הידע והמידע למלחמה בקורונה, על בסיס נתוני ההדבקה הרשמיים שמפרסם משרד הבריאות. הניתוחים הללו יעמדו לנגד עיניהם של מקבלי ההחלטות לגבי הקלה בסגר ואילו יישובים "ישוחררו" לפני אחרים, ולעומת זאת מי יידרשו להמשיך לחיות תחת מגבלות עד להתמתנות ההדבקה. 

יחס ההדבקה הגבוה בישראל, וכן שיעור התשובות החיוביות בבדיקות קורונה, נותר הגבוה ביותר ביישובים החרדיים מודיעין עילית, ביתר עילית, אלעד, ירושלים, בני ברק ובית שמש. יחס ההכפלה השבועי הגבוה ביותר הוא במודיעין עילית, שהכפילה תוך שבוע ב-2.3 את מספר החולים. זאת לעומת קצב הכפלה ארצי ממוצע של פי 1.2.

נתוני קורונה ביישובים
צילום: מרכז הידע והמידע למלחמה בקורונה

מודיעין עילית היא גם העיר החרדית הצפופה ביותר, עם 7.4 נפשות בדירה בממוצע. לשם השוואה, בבני ברק 4.2 נפשות בדירה בממוצע. קצב הכפלה גבוה מאוד של פי שניים בשבוע גם בביתר עילית, עיר בעלת מאפיינים דומים למודיעין עילית עם 7.3 נפשות בדירה. בירושלים עומד קצב ההכפלה השבועי על 1.8 ומספר החולים בה זינק בתוך שבוע מ- 943 חולים ל-1,717. בבני ברק גדל מספר החולים פי 1.7 בשבוע האחרון, וכך גם בבית שמש. מבין היישובים היהודיים שאינם חרדיים קצב התפשטות המגיפה גבוה ביישובים אשדוד, צפת, אופקים, טבריה ואור יהודה, יחסית למצב בכלל האוכלוסייה.

עם זאת, יש גם יישובים חרדיים שהצליחו לבלום בצורה מרשימה את התפשטות המגיפה. בקרית יערים עמד יחס ההפכלה בשבוע האחרון על 0.47 - יחס ההכפלה הנמוך ביותר מבין כל היישובים שיש בהם יותר מעשרה חולים. גם בכפר חב"ד קצב ההכפלה נמוך ועמד על 0.74. יישובים נוספים שקצב התפשטות המחלה בהם נמוך (מבין יישובים שבהם עשרה חולים ומעלה) הם קרית מלאכי, תל מונד, אפרת, גן יבנה, רמת השרון, גבעתיים, מודיעין מכבים רעות וקרית אונו. 

אחוז הבדיקות החיוביות
צילום: מקור: מרכז הידע
קצב התפשטות התחלואה בישראל
צילום: מרכז הידע והמידע למלחמה בקורונה

ביישובים הערביים המספרים עדיין קטנים אך קצב ההדבקה גדל, יתכן שבעקבות הגידול במספר הבדיקות שנערכות בתחומן. בג'אסר א זרקא עמד יחס ההכפלה בשבוע האחרון על פי 12.5, אך מדובר במספרים קטנים: משני חולים ל-25 איש. בג'ת קצב הכפלה דומה של פי 7 (מ-2 ל-14 מקרים), וכך גם בבאקה אל גרבייה (מ-2 ל-11 חולים), אום אל פחם (מ-5 ל-21 חולים) ודבוריה (מ-4 ל-15).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker