מנכ"ל משרד הבריאות: "רוצים להתחיל לשחרר את המשק לפעילות בהדרגה לאחר פסח"

משה בר סימן טוב: "הדרך לשחרר את המשק תעבור במסכות - המלצה שתהפוך לחובה אחרי יום ראשון. בנוסף נסתכל על המדינה באופן דיפרנציאלי, ואזורים עם תחלואה בשיעור גבוה לא יוכלו לצאת"

TheMarker
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, החודש
מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, החודשצילום: אוהד צויגנברג

האם בקרוב ישוחרר חלק מהסגר, והמשק יחזור לפעילות כלכלית חלקית? מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב אמר הערב כי "אנחנו רוצים לאחר חג הפסח להתחיל לשחרר את המשק לפעילות נוספת. הדרך לעשות את זה תעבור בהרבה דברים. היא תעבור במסכות - המלצנו לעטות מסכות, וההמלצה תהפוך לחובה אחרי יום ראשון. בנוסף נסתכל על המדינה באופן דיפרנציאלי, ואזורים עם תחלואה בשיעור גבוה לא יוכלו לצאת משם (מהסגר). כל זה חלק ממה שנקרא 'אסטרטגיית היציאה'. העובדה שאנחנו בכלל מדברים על אסטרטגיית יציאה, היא הישג בפני עצמו".

>> מיוחד: היום שאחרי הקורונה

לדברי בר סימן טוב, שדיבר בראיון לחדשות 12, "במדינות שבהן יש התפרצות, יש גם נזק כלכלי וגם אלפי מתים. אצלנו אין אלפי מתים תודה לאל ולציבור הישראלי שקשוב להנחיות".

המדינות שהחלו לפתוח את הכלכלה | האזינו לאינטרסנטים

0:00
-- : --

פרופ' רן בליצר, מנהל מכון כללית למחקר, וחבר בצוות הטיפול במגפות של משרד הבריאות, אמר הערב בחדשות 12: "הסיוט יופחת, אבל לא ייגמר. לאט לאט יסירו יותר ויותר מגבלות. אם נעשה את זה מהר מדי, מערכת הבריאות עלולה לקרוס, ויהיה לזה גם מחיר כלכלי. מצד שני, אם נשחרר לאט מדי ומעט מדי - זה גם מסוכן. לסגר יש מחיר נפשי וגופני. צריך לעבור מלהסתכל על על כל המדינה כמקשה אחת להסתכלות ממוקדת גיאוגרפית ודינמית. להטיל על אזורים מסוימים הגבלות מיוחדות, ולשחרר באזורים אחרים". 

צוות מומחים שמינה המל"ל מקבל המלצות שונות לדרכים שבהן ניתן יהיה לצאת מהסגר. כך למשל, משרד המודיעין המליץ על חמש אסטרטגיות יציאה שונות במקביל, ובהן עבודה במשמרות ("שבוע-שבוע"), שחרור לפי גיל, וסגר גיאורפי "נושם", המבוסס על ניתוח של צפיפות האוכלוסייה בכל אזור מגורים, התפלגות הגילים, המבנה המשפחתי, קישוריות תחבורתיות, אחוזי יוממות (דפוסי הגעה לעבודה) ואם מדובר באזור מגורים או תעסוקה. 

בר סימן טוב התייחס הערב גם לסוגיית הבדיקות, ואמר כי "אנחנו עובדים עם משרד הביטחון, המוסד וסיירת מטכ"ל. יש מחסור עולמי בחומרים שאיתם עושים בדיקות, אנחנו עובדים כדי לייצר אותם כאן בארץ. אלה קשיים אובייקטיביים, שכל העולם מתמודד איתם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker