אולי בעצם הייתם צריכים לקנות דירה: בגלל המשבר - הצעירים מצאו את עצמם בלי כסף

בני דור המילניום נכנסו למשבר הקורונה עם מעט חסכונות והרבה התחייבויות ■ הם נרתעו מהשקעה במניות בשנים הטובות של הכלכלה האמריקאית, ולא צברו נכסים ■ עכשיו נראה שיתקשו לסגור את הפער

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מסעדה סגורה בדטרויט
מסעדה סגורה בדטרויטצילום: בלומברג
נתניאל פופר, ניו יורק טיימס
נתניאל פופר, ניו יורק טיימס

בפעם הקודמת שבה פרץ משבר כלכלי משמעותי, ב-2008, אוון שייד למד בתיכון, והמשבר נשמע אז כמו אירוע חדשותי שקורה לאנשים אחרים. הפעם, כשמגפת הקורונה מכה קשות בכלכלה, זה כבר עניין אישי. שייד בן ה-26 מתגורר בקנזס סיטי. כשהעסקים הלא־חיוניים נסגרו בעיר בחודש שעבר, הוא איבד את עבודתו בחנות שטיחים, וכמעט את כל המשמרות בעבודה השנייה שלו, בבית קפה. החברה שלו, קייטלין גרדנר, 23, פוטרה מעבודתה בבית קפה אחר.

הכסף שיש לשניים בחשבונות הבנק שלהם, קצת יותר מ-1,000 דולר, מספיק כדי לכסות את שכר הדירה של אפריל, בסך 800 דולר - אפשר לשכוח מלשלם החזרים בסך 300 דולר על הלוואת הסטודנטים שלו או מלהצטרף לביטוח הבריאות שכה קיווה להשיג. בחודש האחרון הם מבלים את הזמן בבית במילוי בקשות לדמי אבטלה ובחיפוש נואש אחר עבודה חדשה. "אני יודעת שרבים בגילי עוברים בדיוק את אותו דבר", אומרת גרדנר.

הצעירים בארה"ב מתמודדים כעת עם המשבר הכלכלי הרציני הראשון בחייהם המקצועיים. על פי כל המדדים, הם כלל לא מוכנים.
כל מה שכדאי לדעת - הצטרפו לערוץ הטלגרם של TheMarker (להורדה - באנדרואידבאייפון)

השנים האחרונות היו טובות לכלכלה האמריקאית, אבל זה לא הספיק כדי לגבש בסיס פיננסי יציב לבני דור המילניום. שקועים בחובות אשראי ובהחזרי הלוואות סטודנטים, בלי ייצוג בשוק הדיור ובשוקי המניות, בני הדור נכנסים לתקופת מיתון וחוסר ודאות עם מחויבויות משמעותיות ומשאבים מעטים.

מצבם נראה מסוכן כפליים לעומת המצב של המבוגרים מהם כיום, אבל גם בהשוואה לבני הדורות האלה כשהיו בגיל שלהם - 35-23.

קייטלין גרדנר ואוון שיידצילום: Shawn Brackbill / NYT

בפרוץ המשבר הפיננסי ב-2008, בני דור ה-X היו באותם הגילים של בני דור המילניום כיום, אך בממוצע היו להם פי שניים יותר נכסים לעומת בני דור המילניום כעת, לאחר שסוכמים יחד את כל חשבונות הבנקים, המניות וההלוואות. כך עולה מניתוח של כלכלנים בבנק הפדרלי של סנט לואיס עבור "ניו יורק טיימס".

אל המשבר הנוכחי מגיעים בני דור ה-X, בגילי 40–55, מעמדה חזקה אף יותר. בבעלותם פי ארבעה יותר נכסים וכפול חסכונות לעומת הצעירים בארה"ב.

מצבם של בעלי תואר אקדמי, מיעוט בקרב צעירי ארה"ב, טוב יותר בממוצע מאשר זה של בני הדורות הקודמים כשהיו בגיל של בני דור המילניום. אך מצבם של כל השאר גרוע משמעותית, על פי ניתוח מ-2019 של מרכז המחקר פיו.

חשופים לעלויות הפיננסיות של המשבר

הסערה שיצר הקורונה הבליטה פערים בין־דוריים נוספים. סטודנטים שחגגו בחופי פלורידה עוררו את זעמם של אמריקאים מבוגרים יותר החוששים מסיכונים בריאותיים. אך בעוד שהצעירים מתמודדים עם בעיות בריאותיות פחותות, הם חשופים יותר לעלויות הפיננסיות של המשבר. על פי דו"חות ממשלתיים, הסיכויים שבני דור המילניום יעבדו במשרות חלקיות או בעבודות בכלכלת החלטורה גבוהים יותר - והמגזר הזה נפגע קשות. בדרך כלל גם מדובר בעבודה שכמעט לא מספקת הטבות לריכוך המהלומות ביום סגריר.

היעלמותה הפתאומית של המשכורת, לצד המחויבות הלוחצת לתשלומי חוב שונים והצניחה הכללית בהשקעות מאלצת את בני דור המילניום לנקוט אמצעים נואשים. דיונים לגבי הדרך הטובה ביותר למשוך את הכסף מחסכונות הפנסיה כדי לשלם שכר דירה ממלאים את הרשתות החברתיות.

עד לפני חודש הרוויח אנדרו לוסון, 29, כ-600 דולר בשבוע בחלוקת מזון עבור "דורדאש" באי הגדול של הוואי. לאחר שהרשויות הורו על סגירה של עסקים לא חיוניים, מרבית המסעדות נסגרו. בשלושה ימי עבודה הרוויח לוסון פחות מ-60 דולר, סכום שאפילו לא מאפשר לקנות דלק ולנסוע לאזור קונה, שם עוד אולי אפשר למצוא עבודה.

ללוסון ילד בן שנתיים ואשתו בהריון, ואינה עובדת. הם אכלו רק נודלס, עד שביקר בבנק מזון מקומי וקיבל שק תפוחי אדמה וכמה גזרים. הוא פתח חשבונות בכל הרשתות החברתיות כדי למצוא עבודה - כל עבודה. "תנו לי משהו שאוכל בעזרתו להאכיל את משפחתי", הוא אומר.

האי־שוויון בקרב בני דור המילניום בולט עוד יותר בפילוח על פי מוצא אתני. בשני העשורים האחרונים, משפחות שחורות צעירות בכל רמות ההשכלה מפגרות אחר מקבילותיהן הלבנות בכל המדדים, ובהם ההון שברשות משק הבית והבעלות על דירה, כך על פי מחקר של מכון ניו אמריקה.

"בשנים האחרונות, יותר מבעבר, קשה למשפחות צעירות לצבור הון", אומר ויליאם אימונס, הכלכלן הראשי במרכז ליציבות פיננסית של משקי בית בבנק הפדרלי של סנט לואיס. "הערכנו שהן ידביקו את הפער בעתיד, אך המצב הנוכחי לא מספק לי סיבות להאמין שזה אכן יקרה".

אנדרו לוסון ומשפחתוצילום: Megan Spelman / NYT

פערים אלה משפיעים על אורח חייהם של צעירים אמריקאים בטווח הארוך. לעומת אמריקאים בדורות קודמים, פחות מבני דור המילניום יתחתנו, הם צפויים להביא לעולם מעט ילדים ורבים מהם לא ירכשו בית.

לדברי גרדנר, שייד והיא רוצים להקים משפחה, אך "לשנינו יהיו חובות למשך זמן מה, ולהביא כעת ילדים לעולם זה לא אפשרי באמת".

בלי פנסיה וחסכונות

קיים סיכוי שהמשבר יהיה קצר, אבל כלכלנים סבורים שהשפעות המגפה עד כה ייתנו את אותותיהן גם בטווח הארוך. המשבר ב-2008 גרם לאמריקאים הצעירים לחשוש מלהשקיע בשוק המניות. בממוצע, בני דור המילניום מחזיקים מניות ששווין כשליש משווי המניות שהחזיקו בני דור ה-X לפני המשבר ב-2008, על פי נתונים של הבנק הפדרלי של סנט לואיס. משמעות הדבר היא שמשקי הבית הצעירים לא נהנו מהעליות בשווקים בעשור האחרון. למעשה, כיום ובממוצע, חלקן של המניות בהונם של בני דור ה-X גדול פי 10 מאשר בהונם של בני דור המילניום.

ג'ק אנקנברק, 25, מתופף מנאשוויל שבחודש האחרון מנסה להתפרנס מנגינה בהופעות מקוונות, השקיע בסטארט־אפ אקרונס בשנה שעברה והרוויח 2,000 דולר בפברואר. מחצית מרווחיו נמחקו בשבועות האחרונים, מה שגרם לו לפקפק בכדאיות ההחלטה. "אני חושב שאולי עדיף לשמור את 30 הדולרים בשבוע - כך לפחות עדיין היה לי כסף", הוא אומר.

ג'ייסי קמברלדג'צילום: Da'Shaunae Marisa / NYT

לג'ייסי קמברלדג', 23, מאמהרסט, אוהיו, אין קרן פנסיה והיא הוציאה את 80 הדולרים האחרונים שחסכה כדי לשלם ביטוח רכב, זמן קצר לאחר שהפאב שבו עבדה נסגר. גם הוריה איבדו את משרותיהם באחרונה - אביה עבד במפעל פורד, ואמה כנהגת הסעות לילדים. קמברלדג' מספרת שנראה כי הם היו מוכנים למצב הזה טוב יותר - שכן ברשותם בית משלהם, ללא תשלומי שכר דירה.

כדי לשלם את חשבונות המים והחשמל של הקרוואן שבו היא חיה, קמברלדג' לוותה 200 דולר מחבר. מאז היא הרוויחה קצת כסף על ידי מכירת תמונות של כפות הרגליים שלה ברשת. "הדורות המבוגרים עבדו והצליחו לחסוך כסף", היא אומרת. "עכשיו אני מרגישה שלעולם לא אמצא עבודה יציבה עם זכויות סוציאליות וביטוח בריאות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker