הציבור ברוסיה אינו בוטח בחיסון המקומי – ובהדסה מנסים להפיק מכך רווחים

רבים ברוסיה חוששים מהחיסון הרוסי ומעדיפים חיסונים מתוצרת המערב, אך פייזר ומודרנה טרם נרשמו במדינה ■ בהדסה מקווים לנצל פרצה שתאפשר למכור את החיסונים המערביים בשלוחה שלו במוסקבה, ומתחייבים: לא נשתמש בחיסונים מישראל

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתחסנת ברוסיה. החיסון היחיד המאושר במדינה הוא ספוטניק 5
מתחסנת ברוסיה. החיסון היחיד המאושר במדינה הוא ספוטניק 5צילום: TATYANA MAKEYEVA/רויטרס

המרכז הרפואי הדסה, שהיה מעורב בניסויים הקליניים בחיסון הרוסי לקורונה, ספוטניק 5, מנסה כעת לעלות שלב במעורבות העסקית במבצע החיסונים ברוסיה. בהדסה מתכוונים לאפשר לאזרחי רוסיה להתחסן בחיסונים של פייזר ומודרנה, שאינם רשומים ומאושרים לשימוש במדינה.

בהדסה מתחייבים כי לא יעשו שימוש במלאי החיסונים הישראלי, אלא ברכישה נפרדת עבור הציבור ברוסיה. לשם כך מתכוונים בהדסה לנצל את העובדה שהמרכז הרפואי מפעיל את בית החולים הדסה מדיקל מוסקבה — בית חולים אונקולוגי באזור סקולקובו בעיר. סקולקובו נחשב לאזור סחר חופשי, ולפיכך להדסה מותר על פי החוק הרוסי לספק בשטח בית החולים גם תרופות שאושרו בישראל ולא ברוסיה.

נכון להיום, החיסון היחיד שמאושר לשימוש ברוסיה הוא ספוטניק 5, שחוסנו בו כבר 1.5 מיליון רוסים. בית החולים של הדסה במוסקבה השתתף בשלב שלוש של הניסוי הקליני בחיסון, שלטענת מפתחיו מספק הגנה של 92%. עם זאת, החיסון עדיין נתקל בחשדנות במערב ולא אושר לשימוש על ידי רשויות בריאות מובילות כמו FDA האמריקאי.

ברוסיה החלו את מבצע החיסונים לפני כמה שבועות, אבל BBC דיווח כי בינתיים האמון גם בקרב הציבור הרוסי בחיסון נמוך למדי. לפי סקר שנעשה ברוסיה, 58% מהמשיבים ענו כי אינם מוכנים להתחסן בספוטניק, אפילו אם הוא ניתן בחינם.

ברשתות החברתיות ברוסיה יש דיון ער סביב החיסונים השונים וההבדלים ביניהם, וגולשים רבים כותבים שהם מוכנים להתחסן רק בחיסונים מערביים של פייזר, מודרנה ואסטרהזניקה. ואולם לא רק שהחיסונים הללו לא נרשמו ברוסיה, גם אין צפי להגעתם מכיוון שלפייזר ולמודרנה יש כבר הזמנות רבות ממדינות אחרות.

חיסונים של פייזר בהקפאה בישראלצילום: גיל כהן מגן

חיסונים כבר בפברואר

לוואקום הזה נכנס הדסה עם בית החולים האונקולוגי שלו במוסקבה. BBC פירסם השבוע שהדסה מוסקבה הודיע כי הוא נמצא במשא ומתן לרכישת החיסונים של פייזר ומודרנה, כי כבר פתח רשימת המתנה וכי הוא מתחייב לספק את החיסונים האלה במוסקבה תמורת תשלום כבר בפברואר.

ואולם פייזר אמרה בתגובה לכתבה כי היא מספקת חיסונים רק באמצעות הסכמים עם ממשלות, ולא דרך קליניקות פרטיות, והעברת חיסונים לרוסיה דרך הדסה בלתי אפשרית.

הדיווח יצר חרושת שמועות שלפיהן הדסה מתכוון להעביר חיסונים מישראל המיועדים לישראלים לסניף המוסקבאי. בשיחה עם TheMarker מאשר מנכ"ל הדסה, פרופ' זאב רוטשטיין, את הפרטים, אך מתחייב באופן מוחלט כי "החיסונים שנרכשו על ידי ישראל כמובן לא יועברו בכל צורה שהיא למוסקבה. אלה חיסונים של מדינת ישראל בלבד".

Prof. Zeev Rotstein, Director General of Hadassah Medical Organization. צילום: Tomer Appelbaum

רוטשטיין מסביר כי בית החולים של הדסה במוסקבה הוא באזור סחר חופשי, שלפי החוק הרוסי מאפשר לה להשתמש בכל תרופה או חיסון הרשומים ברוסיה או בישראל, כלומר מעין אקס־טריטוריה שבה מותר לנפק תרופות שאינן רשומות ברוסיה. לדבריו, "סביר שבהדסה מוסקבה יאפשרו לתושבי העיר לבחור את הטיפול או החיסון ממגוון החברות שמוכנות לספק לשם את התרופות או החיסונים".

לדבריו, הדסה מוסקבה הוא חלק ממערך בתי החולים שבניהול עיריית מוסקבה ובשותפות עם איש העסקים היהודי־רוסי יבגני טוקולוב, שבבעלותו חברה שמחזיקה בקליניקות ובבתי חולים בכל רחבי רוסיה.

לגבי האמירה של פייזר כי לא תמכור את החיסונים לשום גוף שאינו ממשלתי, אומר רוטשטיין כי מי שאמור לרכוש את החיסונים מפייזר הוא השותף העסקי, ומוסיף כי "אולי הוא ילך עם הממשלה".

אם תיירי הרפואה לא באים לישראל - הדסה יגיע למוסקבה

בית החולים האונקולוגי של הדסה במוסקבה פועל במתכונת חלקית וצפוי להיפתח במלואו במחצית השנייה של השנה. לשאלה האם מיזם מכירת החיסונים בבית החולים נועד למטרות עסקיות עבור הדסה, אומר רוטשטיין: "כל הפעילות שלנו במוסקבה זה מנוע צמיחה של הדסה. אנחנו פועלים שם, נותנים שירותים, גובים תשלומים, ולאחר החזר הוצאות זה מגיע להדסה".

בית החולים של הדסה במוסקבה. אקס־טריטוריהצילום: stroi.mos.ru

אלה סכומים גבוהים?

"בית החולים ייכנס לעבודה מלאה רק במאי או יוני. עד עכשיו פועל בו רק המרכז הדיאגנוסטי וניתנים בו מעט טיפולים. אבל בית החולים כולו עם הקרינה, הניתוחים, האשפוזים ושאר השירותים יתחיל לפעול בהמשך. גם היום נכנסים כספים אבל לא בהיקף שאנחנו מתכננים".

כמה אתם מתכננים?

"הרבה".

הרציונל הכלכלי שעומד מאחורי הקמת השלוחה של הדסה במוסקבה נובע בין היתר מההפנמה במערכת הבריאות כי התיירות הרפואית שפירנסה שנים רבות בתי חולים בישראל נמצאת במשבר ממגוון סיבות, ולא תחזור לימי השיא. לכן, יש ניסיון לייצא שירותים לרוסיה. האונקולוגיה היתה הסיבה המרכזית להגעה של תיירים רפואיים לישראל, ומכאן הבחירה להתמקד בה.

"קל לנו יותר להגיע למוסקבה מאשר להביא תיירות רפואית לישראל", אומר רוטשטיין. בתשובה לשאלה אם הרופאים והרופאות בהדסה מוסקבה הם ישראלים או מקומיים, כלומר אם המיזם בא על חשבון כוח האדם הרפואי של הדסה, אומר רוטשטיין כי "חלקם ישראלים שחזרו לרוסיה וחלקם רוסים שהתאמנו אצלנו. יש לנו כרגע 85 רופאים בבית החולים, והמספר יעלה ל-150 כשהוא ייפתח במלואו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker