ביבי, איך אתה לא מתבייש: השקרים שסיפר נתניהו רגע לפני ששלח את כולנו לסגר

ערב יום הכיפורים, כשהמחדל הגדול ביותר של ממשלות ישראל בדורות האחרונים מונח לפנינו - נתניהו לא עשה אפילו בדל של חשבון נפש על ניהול מזעזע שהביא חורבן כלכלי על מאות אלפי אנשים

רותם שטרקמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנימין נתניהו
בנימין נתניהוצילום: יואב דודקביץ
רותם שטרקמן

יותר משישה חודשים לתוך משבר הקורונה, כשישראל מובילה בעולם בהדבקות ובניהול כושל של האירוע, כשהמשבר הכלכלי מאיים להטביע אותה והמשבר החברתי גדול מאי פעם, התייצב אמש בפעם המי יודע כמה בנימין נתניהו בפריים טיים כשמאחוריו דגלי ישראל ומלפניו סמלי המדינה להסביר שוב כמה הוא ראש ממשלה להיט.

מי שעוקב אחרי נאומיו של נתניהו - ובקורונה יש לו צפיית שיא בשלושת הערוצים - כבר מכיר את המשפטים החלולים שלו ששמענו עשרות פעמים: הבאתי שלום בלי להקים מדינה פלסטינית, הצלתי את הכלכלה - זה היה לפני כמעט 20 שנה, בן אדם, כמה נאומים עוד נשמע על השנתיים וחצי שלך במשרד האוצר? 12 שנים אתה כבר יושב במשרד ראש הממשלה - יכולת לעשות מאז עוד כמה דברים.

ערב יום הכיפורים תשפ"א כשהמחדל הגדול ביותר של ממשלות ישראל בדורות האחרונים מונח לפנינו - ייתכן שגדול אף יותר מהמלחמה ההיא לפני 47 שנים - נתניהו לא עשה אפילו בדל של חשבון נפש. חשבון נפש על ניהול מזעזע שהביא חורבן כלכלי על מאות אלפי אנשים. חשבון נפש על אינטרסים אישיים שמנחים אותו בהחלטות דרמטיות, חשבון נפש על מסמוס המלצות הפרויקטור שהוא עצמו מינה שכן זה לא בא טוב לשותפים הטבעיים שלו, וחשבון נפש על עוזריו שהפרו בידוד והמשיכו את קו היעדר הדוגמה האישית שהוא עצמו הנהיג עוד מהגל הראשון. שוב שמענו כמה כולם אשמים במחדל - פוליטיקאים פופוליסטים, יפעת שאשא ביטון, יאיר לפיד - רק לא הוא. אחריות ונתניהו זה כמו שמן ומים.

סגר בתל אביב
סגר בתל אביב צילום: תומר אפלבאום

נתניהו שוב שיקר כאילו מצבה של ישראל דומה למדינות רבות בעולם בגל השני. לא. אין עוד מדינות כמו ישראל שנכנסו לסגר שני בכל המדינה, אין באף מדינה בעולם התפרצות כמו אצלנו, אין באף מדינה בעולם כאוס כמו אצלנו, אין באף מדינה חוסר אמון כמו אצלנו. "רק אם נעמוד יחד ננצח את הקורונה", אמר האיש שמסית מדי יום כנגד חלקים בעם.

נתניהו שוב דיבר על כמה היינו מעולים בגל הראשון כאילו שזה עוזר למי שחייו הוחרבו. שוב שמענו את השקרים על המיליארדים מהגז ועל המפגינים שמאיימים על רעייתו באונס. ההפגנות הן מדגרות קורונה, אמר האיש שמתייחס רק לעצמו ולמה שמפריע לו אישית, שלעולם לא צייץ מילה על מה שקורה בערים החרדיות יום יום - מגזר של מאות אלפי אנשים ולא כמה אלפים בודדים פעם בשבוע. העיקר הוא מצא שוטר שנדבק בקורונה.

הציטוטים של גמזו על כך שבבסיס ההחלטה על הסגר עומדות ההפגנות ("הייתי צריך כדורים נגד בחילה") הם לא פחות מראיה פלילית שדרושת חקירה. החלטה כל כך דרמטית עם עלות של עשרות מיליארדים שנלקחת משיקולים זרים - מה זה אם לא הפרת אמונים של נבחר ציבור? הוויכוח הוא לא על ההפגנות כן או לא (עדיף לא), הוויכוח הוא על החלטות לא ענייניות. לא נותר רק לצטט את נתניהו עצמו, על ראש ממשלה ששקוע בחקירות עד צוואר. נתניהו בכל מקרה לא הצליח להסביר את הפער בין הרצון שלו לסגר קל יחסית בתחילת הערב לבין ההחלטה על סגר הרמטי הרבה יותר בסוף הלילה, אחרי 6 שעות וחצי של דיונים כמעט רק על הפגנות. להיפך, הוא אמר, ההפגנות טובות לי פוליטית.

בשביל להטיל סגר באמצע ספטמבר, לא היה צורך למנות את גמזו לקראת סוף יולי
רוני גמזוצילום: תומר אפלבאום

נתניהו מכניס את ישראל לסגר כשהיא מסוכסכת ומלאת שנאה מאי פעם. בממשלה המנופחת והבזבזנית שלו שרים רבים לא מתאימים לתפקידם (כן גלנט, זה אתה שפתחת את מערכת החינוך שהזניקה את ההדבקות פי כמה) - ותפקידים בכירים רבים בה לא מאוישים. בשיא המשבר הנוראי שאנחנו מצויים בו מוביל נתניהו אישית - ואיתו עדת אוהדיו וחברי הכנסת הנאמנים לו - מתקפה נגד מוסדותיה של המדינה והפקידים הבכירים שלה. נתניהו מוביל ממשלת אחדות ללא שותפות וללא אחדות, כאשר הוא משפיל את השותף הבכיר שלו מדי כמה ימים.

נתניהו מזיק לסולידריות בין המגזרים ומטפח עימות. לו היה מנסה להידבר עם החרדים, הערבים ואפילו עם המפגינים בבלפור, יש להניח שמשהו הוא היה משיג, אבל אין לו עניין בזה. ולא נשכח, נתניהו עצמו חוסם חקיקת תקציב רק כדי שתהיה לו אופציה לבחירות מוקדמות, דבר שיוצר חוסר יציבות פוליטית בלבול בקרב משרדי הממשלה והיעדר יכולת לנהל מדינה בטווח הבינוני.

נתניהו צודק, לא תמיד צריך לקבל את ההמלצות של יועצים ופקידים. התפקיד של מנהיגים הוא לקבל החלטות. אבל הם חייבים להקשיב לפקידים ולא לצאת למלחמה נגדם ולהשפיל אותם. ובעיקר הם צריכים לקחת אחריות על ההחלטות שלהם. ואת החלק הזה במשוואה נתניהו לא ממלא. אפילו להיפך. הוא לא מקשיב לפקידים - ואז מאשים אותם בתוצאות של החלטותיו הוא.

במקום לבקש סליחה ולעשות חשבון נפש, נתניהו בא לומר לציבור בפתח השנה החדשה כמה הוא ראש ממשלה מצטיין, וזה אנחנו שמתנהגים גרוע. זה בלתי נסלח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker