תוכנית האוצר: מיליארד שקל לעסקים שישמרו עובדים, דחייה בתשלומי מסים

עוד בתוכנית: רף הפגיעה המזכה לפיצוי עסקים קטנים ובינוניים יחזור למינימום של 25% - העסקים שיספגו פגיעה בשיעור זה או גבוה ממנו יהיו זכאים למענק בגין החודשים ספטמבר-אוקטובר

סיון קלינגבייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר האוצר, ישראל כ"ץ
שר האוצר, ישראל כ"ץצילום: מארק ישראל סלם
סיון קלינגבייל

במשרד האוצר דנים בשעות האחרונות בגיבושה הסופי של התוכנית הכלכלית, לנוכח הסגר הקרוב. ככל הידוע המתווה מגובש בשיתוף פעולה של משרד האוצר יחד עם משרד הכלכלה. השרים ישראל כ"ץ ועמיר פרץ והצוותים שלהם עובדים יחד בהנחיית ראש הממשלה וראש הממשלה החלופי. משרד הכלכלה צפוי להיות אחראי על יישום מצווה הפיצוי למעסיקים מאחר שהוא עומד עם המעסיקים בקשר.

אלה פרטי התוכנית המתגבשת:

כפי שפורסם ב-TheMarker, אחד הסעיפים החשובים בתוכנית הוא סיוע למעסיקים באמצעות מתן מענק לשימור עובדים בתקופת הסגר, בסכום כולל של מיליארד שקל. המענק יתן מענה למעסיקים שיבחרו לא להשתמש בכלי החל"ת וישמרו על עובדיהם. 

הולכי רגל עם מסכות בכיכר הבימה בתל אביב
הולכי רגל עם מסכות בכיכר הבימה בתל אביב. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: CORINNA KERN/רויטרס

ככל הידוע, באוצר רצו שהסכום הפיצוי לעובד יהיה 4,000 שקל - אבל נגיד בנק ישראל אמין ירון ושר הכלכלה פרץ דרשו כי המענק יהיה גבוה יותר כתנאי להסכמתם, זאת כדי לייצר תמריץ למעסיקים לא לשלוח העובדים לחל"ת. המענק יינתן בפעימה אחת בחודש נובמבר. בהתאם לאורך הסגר יישקל מענק נוסף.

על פי התוכנית המתגבשת, שאינה סופית, כך יחושב המענק: רמת פגיעה במחזור של החברה 80% ומעלה - מענק לכל עובד החל מהעובד ה-40%; רמת פגיעה במחזור של החברה 80%-60% - מענק לכל עובד החל מהעובד ה-55%; רמת פגיעה במחזור של החברה 60%-40% - מענק לכל עובד החל מהעובד ה-70%; רמת פגיעה במחזור של החברה 40%-25% - מענק לכל עובד החל מהעובד ה-80%.

רף הפגיעה המזכה לפיצוי עסקים קטנים ובינוניים יחזור למינימום של 25%. העסקים שיספגו פגיעה בגובה זה ויותר יהיו זכאים למענק הוצאות קבועות (כולל ארנונה) לחודשים ספטמבר-אוקטובר. במקביל שר האוצר צפוי להוציא צו שירחיב את הזכאות גם לחודשים נובמבר-דצמבר.

בניגוד לסגר הקודם, צפוי להיות תשלום מיידי של 50% מהמענק לעסקים הצפויים להיפגע מהסגר, זאת על בסיס נזק שנמדד בפעימות הקודמות.

נפלטים

בתוכנית המתגבשת יהיו גם הקלות במס שיכללו שחרור החזרי מס הכנסה ומע"מ עוד לפני הסגר ואפשרות לפריסת תשלומי מסים (ככל הנראה בתוספת ריבית של 4%). 

כמו כן יהיו מענקים לעידוד מסחר מקוון ופעילות דיגיטלית עבור עסקים קטנים ובינוניים, בדומה למענקים שניתנו דרך משרד הכלכלה אחרי הסגר הראשון.

קרן ההלוואות בערבות מדינה תוגדל ב-18 מילארד שקל. במקביל יוכפל הסכום שנתנה המדינה לצורך הביטוח לאשראי ספקים ויתווספו אליו כ-750 מיליון דולר נוספים.

תינתן רשת ביטחון לעובדים שהוצאו לחל"ת על ידי תשלום דמי אבטלה. הממשלה תפעל לדחיית הפחתת דמי האבטלה אשר אמורה להתרחש באוקטובר לנוכח העובדה שבאוגוסט ירד שיעור האבטלה הקובע מתחת ל-10% וכן יבוצעו התאמות בדיווחי מעסיקים לביטוח לאומי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker