"מקשיבים רק אם יש לך כסף": מה יכולים עסקים על סף קריסה ללמוד מהולמס פלייס, וולט וטייסי ארקיע

המשבר הכלכלי, המגבלות הנוקשות והכאוס בממשלה החזירו לחיים את משרדי הלובינג - שמבטיחים טיפול מואץ בבקשות וגישה למקבלי ההחלטות, גם בבתיהם ■ הלקוחות החדשים: קניונים, חדרי כושר, חברות היסעים ופרסום ואפילו ועד טייסי ארקיע

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שליחים של וולט בתל אביב
שליחים של וולט בתל אביבצילום: עופר וקנין

משבר הקורונה, שגרם נזקים אדירים למשק, מספק הזדמנות נדירה להציץ על הדרך שבה מתקבלות ההחלטות במדינת ישראל ועל הקשר בין הון לשלטון בכל הנוגע לחלוקת העוגה.

מדי כמה ימים מעבירים משרדי הממשלה את המלצותיהם לגבי התנהלות המשק במשבר והממשלה מתכנסת וחורצת גורלות — אילו עסקים יזכו להיפתח ואילו ימשיכו לדמם, מהי הרגולציה שתושת עליהם, מי יקבל מענקים ובאיזה גובה, מי יקבל פיצוי על אובדן מכירות, על החזרת עובדים מחל"ת ועוד.

בדיקת TheMarker מגלה כי מאחורי הקלעים בוחשים, מופעלים ומפעילים הלוביסטים השונים שלוחשים על אוזניהם של בכירי הממשלה והמשרדים השונים, ומסבירים להם למה דווקא הלקוחות שלהם הם אלה שצריכים ליהנות ממה שהמדינה מחלקת.

כך למשל, וולט שכרה את חברת הלובינג פוליסי של בוריס קרסני, במטרה להשאיר את שירותי המשלוחים פתוחים ולהחזיר את האפשרות לבצע טייק אווי ממסעדות (החברה מציעה גם שירותי טייק אווי דרך האפליקציה שלה, במקביל לשירותי המשלוחים).

בכיר בוולט הסביר ל–TheMarker בתחילת אפריל: "המשק עבר להסגר ויש לנו מטרה משותפת עם בעלי המסעדות להשאיר את שירות המשלוחים פתוח. נשמעו שם (בממשלה; עד"מ) כל מיני קולות, ולנו היה חשוב להעביר את החומרים שיש לנו מחו"ל ומה אנחנו חושבים על הנושא ואת ההשפעה הכלכלית על אלפי השליחים, המסעדות והציבור אם יסגרו את המעט שנשאר. פוליסי העבירה את העמדה שלנו ואת המחקרים שלנו מחו"ל. וולט פועלת ב–21 מדינות ורק בשתיים הפסיקו את האפשרות לטייק אוויי ממסעדות — אחת מהן היא ישראל". שלושה שבועות אחרי השיחה עם אותו בכיר, הודיעה הממשלה כי היא מאשרת ביצוע טייק אווי ממסעדות. שירות המשלוחים המשיך לעבוד לאורך כל המשבר.

גם קבוצת הקניונים מליסרון (קניוני עופר) שכרה באחרונה את שירותי משרד לובינג מוביל, שאת שמו היא מסרבת לחשוף, כדי שזה יטפל עבורה מול הממשלה בסוגיות כמו פתיחת הקניונים וביטול דרישת משרד הבריאות לביצוע ניטור ורישום של הנכנסים לקניונים כתנאי לפתיחתם — דרישה שהיתה מרתיעה את הלקוחות ומביאה לפגיעה קשה במכירות הקניונים.

רק השבוע שלח מנכ"ל מליסרון, אופיר שריד, מכתב לראש הממשלה, משרדי הבריאות, האוצר והכלכלה, שבו הוא מגולל כיצד לפי חוות דעת משפטית (שצורפה למכתב), "דרישות משרד הבריאות להתחקות אחר מבקרים בקניון מהוות פגיעה חמורה בזכות הבסיסית של המבקרים לפרטיות", וכי למשרד הבריאות אין סמכות חוקית לחייב את הקניונים לבצע את הרישומים ולממשלה אין סמכות להכשיר זאת באמצעות תקנות לשעת חירום. שלשום הודיעו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר הכלכלה, אלי כהן, כי הקניונים ייפתחו ביום חמישי, דרישת משרד הבריאות ירדה מהפרק והקניונים לא יצטרכו לבצע רישום של הלקוחות כתנאי לפתיחתם. שמו של משרד הלובינג שפעל מטעם מליסרון אינו מפורסם באתר הכנסת, שכן פעילות לובינג מול הממשלה ולא מול הכנסת אינה נדרשת ברישום, ומשכך יכולה להישמר כסודית.

מאבק נוסף שמנוהל באמצעות לוביסטים הוא זה של חדרי הכושר. כך, במהלך המשבר שכרה רשת הולמס פלייס את חברת הלובינג ריפבליק של מבשרת נבו ולירון הרשקוביץ, ואילו ארגון חדרי הכושר שכרו במשבר את שירותיה של עו"ד יעל גויסקי־אבס, בעלת משרד הלובינג גויסקי ולשעבר לוביסטית של לשכת עורכי הדין. שלשום בערב הודיעו ראש הממשלה ושרת התרבות והספורט, מירי רגב, כי חדרי הכושר ייפתחו ביום שישי תחת מגבלות של תו סגול מיוחד שיפורסמו בהמשך.

"אני עוזרת להם במאבק הזה חצי בהתנדבות כי אני רוצה לעזור להם. פנינו לשר האוצר, למשרד ראש הממשלה, למשרד הבריאות ועוד", אומרת גויסקי־אבס. "הוצאנו אתמול מכתב דחוף לשרה רגב, שר הבריאות יעקב ליצמן והשר כהן, ודיברתי עם גורמים במשרדים לגבי מתווה החזרה לפעילות וחשש מקריסת חדרי הכושר והסטודיו בגלל דרישות החזרה לפעילות. במכתב, מאיים הארגון שעדיף לחדרי הכושר לא לחזור לפעילות מאשר לקבל את התנאים במתווה המסתמן — שיפגע לדבריו בחדרי כושר וסטודיו קטנים וייתן יתרון לרשתות הגדולות המפעילות חדרי כושר גדולים".

מנכ"ל מליסרון, אופיר שרידצילום: מוטי מילרוד

"כל היום מקבל שיחות מלוביסטים"

בכירים בחברות הלובינג מספרים כי הם קורסים תחת עודף עבודה, עם לקוחות חדשים רבים — קטנים כגדולים. זאת, אחרי כשנה וחצי של שיתוק כמעט מלא בחסות סבבי הבחירות הבלתי־פוסקים. אם יהיו בחירות רביעיות, העבודה שלהן בקורונה תצטרך להחזיק אותם לעוד הרבה זמן.

"אין ספק שהעובדה שאנחנו יודעים איך המדינה מתנהלת ואיך לעבוד מולה זה ערך גדול ללקוחות שלנו. עם זאת, רוב העבודה שלנו במשבר היתה עבור עמותות שאנחנו מטפלים בהן", אומר חבר הכנסת לשעבר יואל חסון, שכיום שותף במשרד הלובינג הקבינט לצד צח בורוביץ'. בזמן המשבר שכר את שירותי הקבינט פורום חברות פרסום החוצות, שהוקם במהלכו. זאת, מכיוון שלאור מגבלות התנועה ביטלו חברות רבות את הפרסום בשלטי החוצות — ואלה נותרו מיותמים. בפורום דרשו שהמדינה תכיר בנזק שנגרם לענף, לקבל הקלות באגרות השילוט ולבטל את דמי הזיכיון לתקופה שבה לא היה פרסום.

יואל חסוןצילום: אמיל סלמן

"עמדנו מול כל הגורמים הרלוונטיים — משרד הפנים, הכלכלה, בעיקר מול הממשלה", מספר חסון. "העברנו מסמכים, חוות דעת משפטיות ומסרים כדי שיוכלו למצוא פתרון רחב עבור החברות האלה. בממשלה לא ידעו, למשל, שחברות השילוט אחראיות על ריהוט הרחוב ותחזוקת תחנות האוטובוס וכדומה — שכ–70% מההוצאות שלהן מגיעות לרשויות ולמדינה. כשיש מכרז בעירייה על שילוט חוצות וניגשות אליו הרבה חברות, זה מגדיל את הסיכוי שהעיריות יקבלו יותר כסף, ולכן יש אינטרס למדינה שיהיו יותר חברות בתחום וייכנס יותר כסף לשלטון המקומי, למדינה וגם לתושבי הערים האלה".

משרד ריפבליק מסתמן כזה שקיבל הכי הרבה לקוחות חדשים בזכות הקורונה. מלבד הולמס פלייס, שכר את שירותיו גם ועד טייסי ארקיע, הכולל 60 טייסים בחל"ת (חופשה ללא תשלום). ל–TheMarker נודע כי ריפבליק פועלים עבור הוועד מול משרדי האוצר והתחבורה כדי שהמדינה תיתן את ההלוואה בערבות מדינה בהיקף של 25 מיליון דולר בתנאים ובמהירות הטובים ביותר, וכדי שענף התעופה יחזור לפעילות באופן שיאפשר את פעילותם.

לקוחה נוספת של המשרד היא חברת מקס סטוק שבשליטת קרן איפקס, שנפתחה באחרונה ביחד עם חנויות כלי הבית שהורשו לפעול, בעוד חנויות הצעצועים נותרו סגורות. לדברי אבן ניומן, מבעלי מקס סטוק, דובר בשירותים נקודתיים שניתנו לגבי המשך עבודת הרשת במהלך המשבר, ולא בחוזה עבודה קבוע. גם איגוד המעונות הארצי (א.מ.א), המייצג מעונות מפוקחים ברחבי הארץ, שמפעילים יזמים פרטיים, שכר את שירותי המשרד — וזה פעל מול ראש הממשלה ומשרדי הממשלה הרלוונטיים, כמו גם ועדת העבודה והרווחה של הכנסת, כדי שיקבלו את עמדתם למודל הפיצויים שהם רוצים מהמדינה. בנושא זה טרם התקבלה הכרעה.

עוד נודע כי ארגון חברות ההסעה שכר את שירותי משרד הלובי גורן עמיר כדי שיפעל מול שרים, פקידי הממשלה וחברי כנסת עבור הארגון, המאגד כ–600 חברות הסעות. לפי החברות, הן נפגעו אנושות שכן המשק חזר לעבודה חלקית, בעוד ההסכמים הקיבוציים של הנהגים קובעים כי יקבלו שכר עבור יום עבודה מלא — גם אם עבדו שעות ספורות בלבד. נכון לעכשיו, הממשלה עדיין לא הודיעה על מתווה של פיצוי לחברות ההסעות שנפגעו.

"מה אני מבין במשרדי ממשלה ובכנסת, אבל הלוביסטים מכירים את כל אנשי משרד האוצר והבריאות, יש להם ערוץ פתוח מולם וקל להם להעביר את המסרים שלי. הם הסבירו למשרדי הממשלה למה העמדה שלנו חשובה ותתרום לכלכלה", מסביר בכיר בחברה ששכרה באחרונה את שירותיה של אחת מחברות הלובינג המובילות, ומעדיף להישאר בעילום שם.

טייק אווי במסעדה. וולט נלחמו - וקיבלוצילום: עופר וקנין

על מה שמציעים הלוביסטים לחברות ניתן ללמוד מדבריו של בכיר בחברה שנפגעה מהמשבר, המבקש להישאר בעילום שם: "אני כל היום מקבל טלפונים מלוביסטים. הם אומרים לי שכדאי לי לקחת אותם כי הם יידעו למי להגיע בממשלה ובכנסת כדי שיעזרו לענף שאני חלק ממנו. בינתיים החלטתי לא לעבוד עם משרדי לובינג ולעשות את העבודה בעצמי. אני לא סומך עליהם".

גם יועצי התקשורת רוצים חלק מהעוגה

לא רק חברות לובינג רשומות מנהלות מאבקים עבור לקוחות משבר הקורונה, אלא גם יועצי תקשורת — הפועלים להישגים כספיים עבור לקוחות חדשים. בשבוע שעבר נחשף ב–TheMarker כי מי שניהל מאחורי הקלעים את המאבק של התאגדות רשתות האופנה והמסחר, שבמסגרתו קיבלו מהמדינה הטבות במיליארדי שקלים, הוא יועץ התקשורת רונן צור.

צור הוא יועץ התקשורת האישי של בני גנץ ונציג בצוות המשא ומתן של כחול לבן לשיחות הקואליציוניות. כלומר, בזמן שנכח בשיחות מול הליכוד וכחול לבן, ייעץ לרשתות כיצד לפעול מול הממשלה והאוצר. עם זאת, בשיחה עמו טען צור כי לא שוחח עם מי מהממשלה על דרישות הרשתות מהמדינה, אלא טיפל בצד הרגולטורי והמיצובי (דעת הקהל) של ניהול המשבר. התאגדות הרשתות ניהלה מאבק עיקש בשבועות האחרונים, שבמסגרתו יצאה ישירות נגד ראש הממשלה ומשרד האוצר, איימה בפיטורים המוניים ובדרך אף הסתבכה עם רשות התחרות, שפתחה בבדיקת התנהלותה.

לשכת מארגני תיירות נכנסת לישראל בראשות יוסי פתאל ודני אמיר, שכוללת 150 משרדי נסיעות, שכרה במשבר את שירותיו של משרד רימון כהן ושות', העוסק בייעוץ ובניהול מאבקים. "הרבה פעמים נדרשת אסטרטגיה מתוחכמת כדי לפצח את הסוגיה שנשכרנו לטפל בה. הפעם, האסטרטגיה שנבחרה היתה האמת הבסיסית: חייבים לסייע לענף הזה כדי שבעוד חצי שנה יהיו כאן קבוצות תיירים, ככל שהמצב יאפשר זאת", מספר רוני רימון מבעלי המשרד.

לפיו, "הקושי היה חוסר הבנה מספקת לסוגיה בממשלה ובתקשורת. ממצב של זלזול וחוסר הבנה, אנחנו חשים כיום הרבה יותר הבנה. השלב הבא הוא מאבק על פתיחת נתב"ג לכניסת תיירים ממדינות בטוחות יחסית. אנו תובעים ממשרד הבריאות להציג מתווה — מתי אפשר יהיה לפתוח את השמים, ולו באופן חלקי".

"מקשיבים לאינטרסים שלך רק אם יש לך כסף"

לירון הרשקוביץצילום: אמיל סלמן

"בתקופת הקורונה אנו עדים לפעילות של לוביסטים שנשכרו על ידי גופים המנסים לנצל את המשבר לעשיית רווחים, או כאלה המנסים לשרוד אותו. אין בכך פסול. הפסול הוא במערכת דמוקרטית שבנתה שיטה, שלפיה האינטרסים שלך יזכו לקשב ולייצוג בפני מקבלי החלטות רק אם יש לך מספיק כסף כדי לשכור לוביסטים בעלי קשרים וכישורים שיקדמו אותו", אומר שבי גטניו, מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, שייסדה את מדד הלוביסטים בכנסת.

לדבריו, "המדד מנגיש לציבור ולתקשורת מידע חשוב מהנתונים המצומצמים שלוביסטים חייבים לדווח עליו. לצערי, בישראל לוביסטים עדיין לא מחויבים לחשוף פרטים בסיסיים, כגון איזה אינטרס הם מייצגים, מידע על פגישות עם נבחרי ופקידי ציבור ומידע על סכומי הכספים שקיבלו", הוא מוסיף.

לדברי מרב דוד, סמנכ"לית בלובי 99, "כל הגופים הגדולים הבינו שלצד המשבר יש הזדמנות עבורם, כי הממשלה תחלק כסף ומי שמכיר את מי שמסתובב במסדרונות השלטון יודע איך להשיג את הכסף הזה. על חברות גדולות מושתת לא מעט רגולציה גם בימי שגרה, כך שהן רגילות לעבוד באמצעות לוביסטים במסדרונות השלטון ואז גם בשעת משבר הן יכולות לנצל הכי טוב את המצב כדי לקבל הלוואות, מענקים וכדומה".

שבי גטניוצילום: אייל טואג

דוד מוסיפה כי, "יש כמה משרדי לובינג שכבר כמעט קרסו מכיוון שלא היתה ממשלה ועבודה, ופתאום הגיעה הקורונה והחזירה אותם לחיים. כל עסק הבין שכדאי לו לשכור משרד לובינג. יש לי שכנה שיש לה עסק קטנטן, ולפני יומיים היא סיפרה לי ששכרה את שירותיו של לוביסט מאחת החברות המובילות ביחד עם עוד כמה עסקים קטנים מאותו התחום. היא הסבירה לי שהתחום שלהם קורס ושכולם עובדים עם לוביסטים, אז גם הם לקחו.

"זמן קצר אחרי תחילת משבר הקורונה הבנו שאנחנו תחת מתקפת לוביסטים שנכנסו למצב של 'אכול כפי יכולתך'. לוביסטים מכירים טוב את פקידי האוצר, מסתובבים חופשי במשרד הבריאות — זאת בדיוק התקופה שבה הם יכולים להציג את היתרון שלהם. צריך להניח כי יש עוד הרבה חברות ששכרו את שירותי חברות הלובינג במשבר הנוכחי, אבל לא נדע על כך מכיוון שהן לא מחויבות לדווח על מי שהן עובדות עבורו בממשלה. כעת, כשכל הדיונים מתנהלים בממשלה או בכנסת בזום, יש הרבה פחות שקיפות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker