נחשף היקף התרומות של בעלי איקאה לחסידות גור; ומה הקשר לאיילת שקד?

בעלי איקאה ישראל תרמו מיליוני שקלים לחסידות שממנה מגיע שר הבריאות ליצמן ■ בשבוע שעבר קיבלה הרשת היתר להפעיל את החנויות, אף שקניונים וחנויות אופנה נותרו סגורים ■ בשנתיים האחרונות צומצמה משמעותית רשימת התורמים לעמותת הגג של החסידות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איילת שקד במטה המפלגה בליל הבחירות, מארסצילום: אילן אסייג

ביום רביעי שעבר פתחה רשת הרהיטים איקאה, בהתאם להנחיות משרד הבריאות, את החנויות בנתניה, ראשון לציון ונמל תל אביב. התורים הארוכים שהשתרכו בכניסה הובילו לביקורת על החלטות הממשלה ומשרד הבריאות בנוגע לעסקים שמורשים לפעול וכאלה שלא.

מבדיקת TheMarker עולה כי ב–2018 תרמו בעלי איקאה לחסידות גור, שאליה משתייך שר הבריאות, יעקב ליצמן, כ–2.4 מיליון שקל, זאת לאחר שבשנים קודמות העבירו בעלי הרשת בכל שנה מאות אלפי שקלים לחסידות.

עמותת הגג של חסידות גור (שהשר ליצמן הוא נציגה בכנסת) קיבלה ב-2018 תרומות של 49 מיליון שקל מתורמים בישראל, ועוד 45 מיליון שקל נוספים מתורמים מחו"ל.

כל מה שכדאי לדעת - הצטרפו לערוץ הטלגרם של TheMarker (להורדה - באנדרואידבאייפון)

המתנה של איילת שקד

החל ב-2018, ובניגוד לשנים קודמות, רשימת התורמים שגלויה לציבור הצטמצמה משמעותית בחסות החוק. הסיבה המרכזית לכך היא כניסתן לתוקף של תקנות שביקשה להעביר חברת הכנסת איילת שקד בזמן כהונתה כשרת המשפטים - שמעלות את הסכום המקסימלי לתרומה בעילום שם ל-150 אלף שקל.

עד 2017, חויבו העמותות לדווח על זהות התורמים שלהן שתרמו מעל ל-20 אלף שקל, אך במארס 2018 קיבלה ועדת החוקה של הכנסת את הצעת משרד המשפטים באופן חלקי, והחליטה שעמותה תהיה חייבת בפרסום שמות התורמים שלה רק אם התרומה גבוהה מ-100 אלף שקל. במשרד המשפטים טענו אז שהתקנות החדשות נועדו להקל על ארגוני המגזר השלישי לגייס תרומות, משום שתורמים רבים לא מעוניינים ששמם ייחשף לציבור. התקנות החדשות פוגעות בשקיפות ומאפשרות לבעלי אינטרסים לטשטש את התרומות שלהם, בעיקר במקרים שבהם התרומה ניתנת לעמותות פוליטיות או ארגונים המקושרים לגורמים פוליטיים.

בספטמבר 2019 פורסם ב-TheMarker שחברת התעופה אל על תרמה 20 אלף שקל לעמותת איחוד מוסדות גור לבקשת הרב יצחק גולדקנופף, חסיד גור ויו"ר ועדת הרבנים לשמירת השבת. תרומה זו ניתנה לאיחוד בסמוך למשבר שחוותה אל על באירוע המכונה "טיסת השבת" - שבו טיסה 002 שהמריאה מניו יורק לתל אביב באיחור נאלצה לנחות באתונה כדי למנוע חילול שבת של החברה ושל נוסעיה. אם תרומה זאת היתה ניתנת לחסידות ב-2017, היא היתה נחשפת לציבור, אבל לאחר שינוי התקנה היא היתה עלולה להישאר במחשכים.

סניף איקאה בנתניה בשבוע שעבר. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: עופר וקנין

עוד פורסם ב-TheMarker כי חברות רבות במשק - ובראשן חברות מזון וטואלטיקה - תרמו לעמותות הקשורות באופן מובהק לחסידות גור מאות אלפי שקלים, כל זאת בזמן שהיו קשורות בקשר רגולטורי עם שר הבריאות. חשיפת התרומות הקטנות מביניהן לא היתה מתאפשרת בימים אלה. לדוגמה, תרומה שהסתכמה ב-35 אלף שקל, שניתנה לאיחוד מוסדות גור על ידי חברת תנובה בזמן שנאבקה על החרגת הגבינה הצהובה מרפורמת סימון מזון מזיק היתה נותרת חסויה, וכך גם תרומה של 50 אלף שקל מחברת זנלכל, שבבעלותה רסק העגבניות יכין; תרומה של 30 אלף שקל של סלטי שמיר; תרומה של 52 אלף שקל של חברת מילמיט שיווק מקבוצת נטו; ותרומה של 90 אלף שקל של שמן תעשיות.

הגודל לא קובע?

איקאה אמנם מוכרת רהיטים, תחום שקיבל אישור לחזור לפעילות, אך העובדה שניתן היתר פעילות לחנויות ענק, שכל אחת מהן משתרעת על פני עשרות אלפי מטרים, בעוד שקניונים קטנים בהרבה לא מורשים לפעול — הרימה לא מעט גבות. בנוסף, המהלך יצר תרעומת בקרב בעלי חנויות האופנה, ההנעלה והצעצועים שלא הורשו עד היום להפעיל חנויות ברחוב. במשרד הבריאות טענו שאיקאה יכולה לפתוח את חנויותיה משום שהן מוגדרות כחנויות רהיטים ברחוב, ואלה מורשות לפעול.

בשנים האחרונות תרמו בעלי איקאה, שולם פישר ומתיו ברונפמן, מיליוני שקלים במצטבר לחסידות גור, שליצמן הוא אחד האישים הבולטים בה, שלקח על עצמו את תיק הבריאות בהוראת האדמו"ר מגור. התרומות הנדיבות מיקמו את בעלי נציגותה הישראלית של רשת הריהוט השוודית בין התורמים הגדולים של החסידות בישראל.

היקף התרומות של בעלי איקאה לחסידות גדל משמעותית לאורך השנים, והוא מסתכם ביותר מ–3.9 מיליון שקל (הנתונים אינם כוללים תרומות, אם היו, ב-2019–2020).

ב–2014–2016 תרמה איקאה ישראל יותר מ–283 אלף שקל לחסידות, וב–2017 תרמו בעלי איקאה, באמצעות שלוש חברות שבבעלותם, מעל למיליון שקל.

שר הבריאות, יעקב ליצמןצילום: אמיל סלמן

ב–2018 קפצו סכומי התרומות לחסידות של ליצמן. באותה שנה, תרמה חברת ליבנה צפוני, שמחזיקה ברשת חנויות איקאה, כמיליון שקל לאיחוד מוסדות גור — עמותת הגג של החסידות, שמנהלת ותומכת כספית במוסדותיה ובפעילותה. באותה שנה תרמה לאיחוד גם חברת הניהול אמ.בי.איי.אס.אף, שבשליטת פישר וברונפמן, 360 אלף שקל נוספים. גם חברת הלוגיסטיקה שפע הצלחה — שמנהלת את מערך ההובלה וההפצה של איקאה וכן את המכירות של החברה אונליין — תרמה 740 אלף שקל לאיחוד. כך, ב–2018 לבדה, תרמו פישר וברונפמן מחברות שבבעלותם 2.1 מיליון שקל. באותה שנה תרם פישר לחסידות עוד 362 אלף שקל באופן פרטי.

חופשת הקיץ של האדמו"ר בצפת

הקשר בין בעלי איקאה לאדמו"ר מגור אינו מסתכם בתרומות. כבר שנים שהאדמו"ר מגור מבלה את חופשותיו השנתיות בבית פרטי ברחוב האר״י שבעיר העתיקה בצפת. הבית הגדול ביחס לרחוב הצפוף של העיר העתיקה שייך לפישר, והאדמו"ר מגור הוא אחד האנשים היחידים שזוכים להתארח בו (מאז שמת האדמו"ר מערלוי, שאף הוא נהג לנפוש בביתו של פישר). האדמו"ר מגור נוהג לצרף אליו את בני משפחתו והגבאים שעובדים בביתו, והפמליה יוצאת לחופשה בת מעל לשבוע בצפת בעונת הקיץ, או בעגה החרדית — בין הזמנים (התקופה המיוחסת לחופשה שבין זמני הלימודים בישיבות). עמותת איחוד מוסדות גור, שמנוהלת על ידי בכירים בחסידות, מגלגלת מעל ל–100 מיליון שקל בשנה ומממנת את רוב פעילות החסידות: ישיבות, כוללים, סמינרים ואברכים.

חברות רבות במשק הישראלי — בהן חברות מזון וטואלטיקה — תרמו עשרות אלפי שקלים לעמותות הקשורות לחסידות במהלך תקופת כהונתו של ליצמן כשר הבריאות. בין היתר, ב–2015 תרמה חברת טמפו 1.2 מיליון שקל למרכז העולמי של חסידי גור, עמותה שעד לפני שנתיים ניהלה את בית המדרש של החסידות ואוחדה באחרונה עם איחוד מוסדות גור; חברת סנו תרמה לעמותות המקושרות לחסידות 600 אלף שקל; חברת שסטוביץ׳ תרמה 220 אלף שקל וחברת שטראוס תרמה 100 אלף שקל.

לפי הערכות של בכירים בענף הריהוט, מחזור המכירות של איקאה בשלושת הימים שבהם החנויות היו פתוחות בשבוע שעבר הסתכם ב–5 מיליון שקל. בשבוע הקרוב איקאה צפויה לשלשל לכיסה כ–10 מיליון שקל נוספים משתי החנויות.

ליצמן מכחיש נמרצות את האפשרות שקיים קשר בין התרומות לבין הנחיות משרדו בנוגע לאיקאה. מלשכתו נמסר: "מדובר בהבלים שקריים שאינם שווים התייחסות. זה בעיקר מעיד על בורות מביכה, שמפעילה שנאה והסתה שאינם במקומם. יש לדחות כל ניסיון שווא לקשר בין האישים המוזכרים לבין קבלת החלטות בזמן חירום. יש להתפלא על כך שבזמן שמשרד הבריאות והשר ליצמן עוסקים בהצלת חיים ופועלים בכל דרך לנהל באחריות ובתחושת שליחות את האירוע הגדול ביותר שקרה בעולם, מפרסמים מידע כוזב ופרטים שאין להם שחר בחסות שנאה והסתה".

מתיו ברונפמן (משמאל) ושולם פישר בעת פתיחת איקאה בקרית אתאצילום: רמי שלוש

גם באיקאה דוחים על הסף את הטענות. מהחברה נמסר: "אנו דוחים בשאט נפש את הטענות כאילו הפעלנו לחץ כזה או אחר. מיותר לציין שאיקאה פועלת על פי הנחיות ממשלת ישראל ובהתאם לתקנות משרד הבריאות, שעל פיהן נפתחו החנויות בראשון לציון, נתניה ונמל תל אביב".

מנכ"ל משרד הבריאות: לשר אין חלק בהחלטה

התנהלותה של איקאה בתקופת משבר הקורונה מעלה תהיות. באמצע מארס, החנויות והקניונים עוד הורשו לפעול אך נדרשו לשמור על מספר מבקרים מקסימלי של מאה איש. הנחיה זו היתה אמורה להביא לסגירתן של חנויות איקאה, שבה מבקרים אלפי אנשים ביום, אך ברשת טענו שהם רשאים להמשיך לפעול משום שהם מוגדרים כמרכז מסחרי.

ואולם בשבוע שעבר, כשהרשת פתחה את החנויות בעוד שהמרכזים המסחריים נשארו סגורים, חזרה בה איקאה מהצהרתה הראשונית וטענה שהיא דווקא מוגדרת כחנות רהיטים ולא כמרכז מסחרי, כפי שטענה תחילה. כשפנינו ביום חמישי לקבל תגובה ממשרד הבריאות נמסר כי חנויות איקאה מוגדרות כחנויות רהיטים. בתשובה לשאלתנו מי אחראי על הגדרת עסקים, ענה המשרד ברביעי כי "בהתאם לתיקון שפורסם ב–19 באפריל, ניתן לפתוח חנות שעיקר עיסוקה הוא מכירת רהיטים ובכפוף להגשת הצהרה לרשות המקומית לפני תחילת הפעלת החנות. באחריות הרשות המקומית לקיים פיקוח ולוודא את עמידת החנות בתנאים הקבועים בתקנות".

בראיונות בתקשורת בסוף השבוע התייחס מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, לפרסומים ודחה טענות שלפיהן הקשר בין ליצמן לבעלי איקאה הביא לפתיחת החנויות. לטענתו, ליצמן שהה בבידוד ולא היה חלק מהליך האישור.

אהודה על המגזר החרדי

בית הקיץ של שולם פישר בצפתצילום: ללא קרדיט

איקאה, שפועלת בזכיינות בישראל מ–2001, היא השליטה הבלתי מעורערת של ענף הרהיטים הישראלי עם מחזור מכירות מוערך של 1.3 מיליארד שקל ב–2019 ובה מבקרים כ–4 מיליון לקוחות בשנה. לפני יותר מחודש היתה אמורה לפתוח איקאה את הסניף החמישי שלה בישראל — באזור התעשייה אשתאול שסמוך לבית שמש — אך הוא לא נפתח בשל חריגות בנייה. איקאה מפעילה ארבע חנויות ענק בישראל — בנתניה, ראשון לציון, באר שבע וקרית אתא. השתיים הראשונות חזרו לפעול בשבוע שעבר אחרי חודש שבו לא פעלו, ואילו האחרונות צפויות להיפתח מחדש בקרוב. בנוסף, היא מפעילה חנות מטבחים בנמל תל אביב, שחזרה אף היא לפעילות.

עם השנים הפכה איקאה למוקד בילוי מועדף על המגזר החרדי. חנויות הרשת אינן פתוחות במהלך השבת, המסעדות כשרות מהדרין ויש בכל חנות בית כנסת.

איקאה ישראל מוכרת את המוצרים במחירים גבוהים יותר בעשרות אחוזים מאלה שבסניפיה ברחבי בעולם. באיקאה ישראל טוענים שפערי המחירים מוצדקים, אולם בשוק הריהוט מתעקשים שהמחירים הגבוהים של הרשת נובעים מהדומיננטיות הרבה שלה בשוק, שמאפשרת לה לנקוב במחירים גבוהים. בנוסף, יוקר המחיה הכללי בישראל — שבחסותו איקאה יכולה להרשות לעצמה להיות יקרה יותר מסניפיה בחו"ל — מאפשר לה להציע מחירים שנחשבים אטרקטיביים ביחס למתחרים המקומיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker