באיזה מקרה ייסגר בית ספר, האם הורים ייכנסו לבידוד - ומי יממן את הבדיקות?

הממשלה הסכימה על פתיחתה של שנת הלימודים ב-1 בספטמבר, אבל קצב האירועים המהיר מעלה לא מעט תהיות: האם מנהלים חופשיים לפעול במקרה של תחלואה נרחבת בבית הספר, מה הוא מודל "הכיתה הירוקה", כמה בדיקות יידרשו ובאילו מקרים? ■ שאלות ותשובות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חטיבת ביניים בירושלים. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: אמיל סלמן

חילוקי הדעות בין משרד החינוך למשרד הבריאות בנוגע לפתיחת שנת הלימודים נפתרו שלשום, עם אישור המתווה לחידוש הלימודים ב–1 בספטמבר. מקורות במשרד הבריאות הבהירו אתמול כי לא מתקיימים דיונים לגבי דחייה של פתיחת שנת הלימודים והיא תיפתח במועדה גם ביישובים כתומים ואדומים.

למרות זאת, המתווה המעודכן לפתיחת שנת הלימודים, שפורסם ביום ראשון שעות בודדות לפני תחילת שנת הלימודים במוסדות החרדיים, מעורר שאלות ותהיות רבות על יכולתם של בתי הספר להתנהל כרגיל ברמת התחלואה הנוכחית, ומקורות במערכת הבריאות ובמשרד החינוך הביעו חשש מעלייה חדה בתחלואה בעקבות פתיחת שנת הלימודים על פי המתווה שסוכם.

הבעיה הגדולה ביותר במתווה היא שרשת הביטחון היחידה שמוצעת בו לקטיעת שרשרת ההדבקה בבתי הספר, במקרה שבו יתגלו בו חולי קורונה, היא מדיניות הבידודים של התלמידים. אין שום מגבלה אחרת בבתי הספר שתאפשר לצמצם את התחלואה, כמו לימודים בקפסולות או שמירה על כיתות הרמטיות. נכון לרגע זה, למנהלי בתי ספר אין משאבים שיאפשרו להם לנקוט צעדים כאלה באופן עצמאי.

במשרדי החינוך והבריאות שוקלים לשנות את המנגנון המחורר הזה באמצעות פיילוט "הכיתה הירוקה", שיאפשר לתלמידים לקבל פטור מבידוד. במשרד הבריאות אומרים שמדובר בפיילוט מצומצם, שיחל לאחר החגים ויסתיים באמצע אוקטובר, ובינתיים ברוב המערכת יימשכו הבידודים במתכונתם הנוכחית.

במשרדי החינוך והבריאות מודעים לעלייה הצפויה בתחלואה בעקבות פתיחת שנת הלימודים, ולא ברור אם מערכת החינוך תצליח לעמוד בעומס הבידודים והתחלואה. הנה כמה מהשאלות החשובות בעניין.

האם שנת הלימודים תיפתח ב–1 בספטמבר?

במשרד החינוך ובמשרד הבריאות תומכים בפתיחת שנת הלימודים במועד הקבוע בכל היישובים, גם במקרה של גידול ניכר בתחלואה עד ל–1 בספטמבר.

האם הלימודים יחלו גם ביישובים אדומים?

כיום יש 24 יישובים אדומים, ולפי המתווה המוצע, שנת הלימודים תיפתח בכולם. ביישובים האדומים יידרשו מנהלי בתי הספר למצוא פתרונות לצמצום המגעים בין תלמידים, כמו מעבר ללימודים בקפסולות ובמרחבים פתוחים, או מעבר חלקי ללמידה מרחוק.

עם זאת, ביישובים אדומים יתאפשר קיום של חוגים ופעילויות בחינוך הלא פורמלי לאחר שעות הלימודים רק בשטחים פתוחים.

שרת החינוך, יפעת שאשא-ביטוןצילום: אוהד צויגנברג

מה יקרה אם רמת התחלואה בבית ספר תזנק? האם בתי ספר ביישובים אדומים ייסגרו?

לפי המתווה, גם במקרים כאלה הלימודים בבית הספר יימשכו. ביישובים שיהפכו כתומים או אדומים, המנהלים יידרשו להטיל מגבלות על פי שיקול דעתם, וכן יבצעו בדיקות קורונה שבועיות בבתי הספר.

ההחלטה על סגירת בית הספר ומעבר ללמידה מרחוק באופן מלא לא תהיה של מנהל המוסד, אלא תתקבל על ידי משרדי החינוך והבריאות לפי שיקול דעתם, בהתאם למצב בבית הספר.

האם נקבע רף לסגירת מערכת החינוך?

לא. בשלב זה סוכם בין המשרדים להפעיל את מערכת החינוך על פי המתווה, לאפשר למנהלים ביישובים האדומים והכתומים להטיל מגבלות באופן עצמאי, ולבחון כל מקרה של התפרצות לגופו.

מתחם בדיקות קורונהצילום: רמי שלוש

האם התלמידים שנחשפו לחולי קורונה מאומתים יצטרכו להיכנס לבידוד?

כן. למרות הודעת משרד החינוך על יישום מודל "הכיתה הירוקה" שיאפשר פטור מבידוד, מדובר בפיילוט שייערך במספר מצומצם של בתי ספר, בעיקר לאחר החגים. בינתיים, התלמידים ייכנסו לבידוד על פי מדיניות משרד החינוך, כך שתלמיד שנחשף לחולה קורונה, בבית הספר או מחוצה לו, ייכנס לבידוד של שבעה ימים ויידרש להציג שתי בדיקות קורונה שליליות כדי לחזור ללימודים. כיום, בעיצומו של החופש הגדול, יש במערכת החינוך כ–50 אלף תלמידים בבידוד. מדובר בעיקר בתלמידים בגילי הגן ובית הספר היסודי, ורובם נחשפו לחולי קורונה במהלך הפעילות של "בתי הספר של החופש הגדול".

מה הבעיה במודל הכיתה הירוקה?

לפי המודל של הפיילוט, במקרה שבו תלמיד נחשף לחולה קורונה הוא יוכל להמשיך ללמוד בבית הספר, בכפוף לביצוע בדיקת קורונה בכל יום במשך שבוע. במקרה כזה, כיתה שבה אותר תלמיד מאומת לקורונה תמשיך ללמוד כרגיל, אבל התלמידים יידרשו להציג תוצאה שלילית מדי יום. מדובר במודל בעייתי למדי, היות שפרט לבידוד תלמידים שיימצאו חיוביים, אין בתוכנית שום מגבלה שתאפשר לצמצם את התחלואה בבתי הספר.

כמו כן, מכיוון שכ–30% מהבדיקות הראשונות לאיתור הנגיף מתבררות כשגויות, קיים סיכון שתלמידים ימשיכו להידבק ולהדביק תלמידים נוספים, ולא תהיה אפשרות לקטוע את שרשרת ההדבקה.

האם תלמידים יחוסנו בבתי הספר?

לא. לפי דרישתה של שרת החינוך יפעת שאשא־ביטון, לא יינתנו חיסונים בבתי הספר, אבל הממשלה תעודד חיסון בקהילה של תלמידים בני 12 ומעלה.

האם יהיו כיתות למחוסנים בלבד?

לא. הצעד הזה לא נשקל, אך לפי מדיניות משרד הבריאות, תלמידים מחוסנים יהיו פטורים מבידוד.

האם בני משפחתו של התלמיד ייכנסו איתו לבידוד?

לפי נוהלי משרד הבריאות, רק תלמיד שנחשף לחולה קורונה מאומת נדרש להיות בבידוד, ורק אם הוא יתגלה בהמשך כחיובי לקורונה, שאר בני המשפחה שנחשפו אליו ייכנסו לבידוד.

עם זאת, כאשר ילדי הגנים ובתי הספר היסודיים נכנסים לבידוד, ההורים בדרך כלל נשארים עמם בבית ואינם יכולים להגיע לעבודה, כך שיש לכך משמעות כלכלית בלתי מבוטלת למשק.

מה יקרה לחוגים ולפעילויות העשרה אחרי שעות הלימודים?

הם יתקיימו כרגיל, פרט לפעילויות ביישובים כתומים ואדומים, שבהם יידרשו, כאמור, לקיים את החוגים במרחבים פתוחים.

האם הורים יידרשו לעשות מדי בוקר בדיקת קורונה מהירה לילדים?

לא. לפי המתווה המוצע, הורים יתבקשו לעשות לילדיהם בדיקת קורונה אחת בלבד, 48 שעות לפני פתיחת שנת הלימודים.

מי יממן עבור ההורים את בדיקת הקורונה הביתית?

לפי התוכנית המתגבשת, קופות החולים יעבירו להורים שובר לרכישה חד פעמית של ערכה ביתית לבדיקת קורונה, במימון המדינה.

מי יבדוק אם ההורים ידווחו את תוצאות האמת לבתי הספר?

אין כוונה לבדוק אם ההורים העבירו דיווחי אמת בנוגע לבדיקות הקורונה הביתית. בשנת הלימודים הקודמת ההורים נדרשו להצהיר בכל בוקר שילדיהם אינם חולים ואינם סובלים מתסמינים, והשנה הם יתבקשו להצהיר באופן דומה שבדיקת הקורונה שערכו לילדיהם היתה שלילית.

האם ההורים יתבקשו לבצע בדיקות נוספות לילדיהם לאחר החזרה ללימודים מחופשות החגים?

לא. מדובר בבדיקה חד־פעמית שתיערך לפני החזרה ללימודים.

האם בתי ספר יכולים לבחור לפתוח את השנה בלימודים מרחוק?

לא. מכל התלמידים מצופה להגיע ללימודים. בשלב זה גם לא נמצא פתרון לתלמידים שהם או בני משפחתם נמצאים בקבוצת סיכון, וגם הם יידרשו להגיע ללימודים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker